Dziwne kuliste formacje z piasku na plażach Łotwy

Kategorie: 

Źródło: facebook.com

Około tydzień temu nad brzegiem morza w Sikrags na Łotwie pojawiły się niezwykłe formacje z piasku. Teraz podobne figury z piasku można podziwiać w miejscowości Jurmali, gdzie do morza wpada rzeka Lielupe .

W sieciach społecznościowych można było znaleźć bardzo wiele zdjęć dokumentujących to zjawisko. Niektórzy twierdzą, że w tym konkretnym miejscu często dochodzi do powstawania takich „fantazyjnych struktur”. Oficjalnie powstają na skutek procesów przypominających erozję.

Jednak profesor Gyrt Stinkulis z Uniwersytetu Łotewskiego twierdzi, że naukowcy na Łotwie nie badali jeszcze tego zjawiska. Jednocześnie wyjaśnił, że takie formacje są bardzo podobne do tak zwanych "jardangs" - eolicznych form reliefowych powstałych na skutek oddziaływania wiatru.

„Istotą jest to, że wiatr przenosi suchy piasek, ale pozostawia i przetwarza w pewnym sensie bardziej skonsolidowany, gęsty materiał. Jardangs powstaje zwykle z litej skały na pustyni, która od dawna jest wdmuchiwana przez wiatr. Podobne formy tworzą się czasem zimą z piasku na plaży nad jeziorem Michigan”- powiedział Stinkulis.

Oczywiście w tych miejscach, gdzie wykonano zdjęcia, piasek był wcześniej mokry. Być może rację mają ci, którzy głoszą teorię o specyficznym wpływie słodkiej wody rzecznej na wilgotność piasku morskiego.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.8 (4 votes)


Komentarze

Portret użytkownika Max 1983

Ha ha uczestniczyłeś przy

Ha ha uczestniczyłeś przy tworzeniu ziemi ,planeta należy do ciebie ,ale nie wiesz czemu wpisy na forum się wolno ukazują i nie umiesz wyegzekwować ich przyśpieszenia::)To cię oświece o "Boska "istoto.Musisz być zalogowanym użytkownikiem by wpisy się ukazywały momentalnie...dostanę jakąś nagrodę że cię poinformowałem?Jakieś dobre stanowisko w lepszym świecie...no i zdrowie bo na to narzekam.

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Portret użytkownika Popiół z feniksa

A bedziesz mnie woził do

A bedziesz mnie woził do końca życia w opencerzonym aucie z gorylami ?. A tak to jutro mogę z tobą pić piwo w tej samej knajpie lub słuchać w autobusie o czym rozmawiasz, i mnie nie poznasz .

Portret użytkownika Max 1983

O taki jesteś cenny że cię

O taki jesteś cenny że cię opancerzonym autem wożą??Człowieku weź tabletki ,szkoda życia na takie fantazjowanie.A gdybyś był taki "Boski"co wszystko wie i nawet decyduje ile waże, to byś wiedział że obecnie choruje i w żadnej knajpie czy autobusie mnie nie spotkasz....ale nic o mnie nie wiesz.Ani ile mam wzrostu ,ani ile waże ani gdzie pracuje...czy pracuje.Ani czy mam dzieci czy nie .Znasz date urodzenia bo mam ją w nicku ,a poza tym nie wiesz nic śmieszny człowieku .Mimo wszystko życzę zdrowia bo choroba to nie twoja wina.

A bym zapomniał nie piję piwa obecnie....ale już ustaliliśmy o wszechmocny że nie wiesz nic.

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Jako gówniarz , nie

Jako gówniarz , nie powinieneś się odzywać do starych z radami , bo ja w roku twojego urodzenia byłem już ojcem trójki dzieci . A jak widzisz , do dzisiaj piję piwo i zdrowia mi nie życz lecz sobie.A czynosci prozy życia dobrałem nie zwiazku z twoja osobą, ale  jako przykład gdzie można mnie spotkać.

Portret użytkownika Max 1983

To że szybko dzieci

To że szybko dzieci napłodziłeś to faktycznie powód do wywyższania się nad kimś w dyskusji::)Idąc twoim tokiem rozumowania "dziadku"może lepiej zemną nie rozmawiaj bo młodszy mam umysł i sprawniejszy ,a twój już wyraźne jakieś zmiany starcze ogarneły.Jesteś cymbale chorym psychicznie człowiekiem ,uwieźionym w swoich paranojach.Spotkać to cię można rzeczywiście w miejscach które wymieniłeś.Knajpa to pewne ,widac że pijesz...ale nie wiesz że leki z alkoholem szkodzą??No i autobus, bo zapewne dzieci to twoje szczytowe osiągnięcie, wątpie żebyś przy tym stanie umysłu się czegoś dorobił chyba że przed chorobą.

Moje problemy zdrowotne to wynik można powiedzieć wypadku, poza tym jestem w dobrej formie w przeciwieństwie do większosci ludzi których dziś obserwuje i zeby wszystkie , włosy geste i mocne i organy wewnętrzne zdrowe i nałogów brak. A ty o "Boski"już stary pomarszczony??Zresztą wole mieć problemy z ciałem niż mózgiem, bo to pierwsze odbiera czesciowo radość życia, ale to drugie tak naprawdę zabija ...bo ty już sam nie wiesz kim jesteś i na jakim swiecie żyjesz.

Może jakby cie w kaftan wsadzili o wielki stworzycielu świata to by dotarło że jesteś tylko podstarzałym wariatem ,ale pewnie nawet robiąc pod siebie w pokoju bez klamek byś krzyczał że jesteś twórcą tej planety.To ci o wielki twórco mówię że mi naskoczyć możesz na warsztat i co m zrobisz??Nara baranie bo zajadów ze smiechu dostałem::)

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Tam ktoś wyżej w dyskusji

Tam ktoś wyżej w dyskusji chciał , abym przemawiał do serc. Niniejszym raz to uczynię : Przepraszam bardzo ! . Musiałem przejść koło płota z podwórkiem , którego pilnujesz z kamratami swojemu panu . Miłego obszczekiwania !.

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Nie było komendy : Daj głos !

Nie było komendy : Daj głos ! - Niemniej za ludzką stronę tego twojego wpisu i ja ci coś życzę . Oby na zatraceniu , tam gdzie się wybiera twoje serce , a ciebie okłamuje i trzyma w ciemności , zaistniał choć okruszek twojego ja.

Portret użytkownika alojzy

Hmmm, czyli o jakąkolwiek

Hmmm, czyli o jakąkolwiek sprawę bym zapytał - to jesteś w niej bezradny i nic nie możesz zrobić.
Jesteś natomiast u szczytu mocy w czymś co nijak nikomu nie możesz zaprezentować, nijak nie możesz jasno opisać, a na poparcie swojej mocy w tym czymś masz jedynie groźby, straszenie i cyferki z dość niespójnej książki jaką napisali pewni niezdrowi umysłowo koczownicy dla drugich, niezdrowych umysłowo koczowników? Żadnego zestawu prezentacyjnego dla niedowiarków? Żadnego żelaznego numeru z wodą i winem? Żadnego wskrzeszonka? No chyba sam musisz przyznać, że to dość mało jak na tak reklamowaną wszechmoc...

Strony

Skomentuj