W rzekach Rosji i Chin powstają ogromne obrotowe lodowe kręgi

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTue

W rzekach Chin i Rosji były postrzegane obrotowe ogromne dyski lodu. Obserwuje się to właściwie każdej zimy. Pojawia się to jednak zwykle dość nieoczekiwanie. Istnieje kilka teorii wyjaśniających to zjawisko.

 

Pierwsza teoria na temat powstawania tych kręgów zakłada, że woda z rzeki tworzy wir wokół kostki lodu. Woda powoli niszczy lód, podczas gdy jego krawędzie stają się w tym procesie idealnie gładkie i okrągłe.

 

Druga teoria głosi, że to prądy rzeczne, prawdopodobnie przyczyniają się do pierwotnego powstawania takich obracających się płyt. To właśnie zmiany temperatury powodują to, że kręgi się obracają.

 

Ciepła woda jest mniej gęsta niż zimna, więc kiedy lód się topi i tonie, tworzy wir pod dyskiem, który sprawia, że się obracaa. Im cieplejsza woda, tym szybciej obraca się dysk. Poniżej kilka przykładowych obserwacji tego zjawiska.

 

Mongolia Wewnętrzna, Chiny - 18 listopada.

Rzeka Bystrzyca, Rosja - 17 listopada

Rzeka Aristowo, Region Riazańska, Rosja - 21 listopada.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj