Zidentyfikowano niebezpieczne substancje występujące w tworzywach sztucznych pochodzących z recyklingu

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Recykling tworzyw sztucznych to jedna z głównych strategii w walce z globalnym zanieczyszczeniem środowiska. Jest to metoda, która ma na celu ograniczenie ilości odpadów, promowanie zrównoważonego użytkowania zasobów i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez ponowne wykorzystanie materiałów. Jednakże, ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji rzuciły nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z recyklingiem polietylenu o dużej gęstości (HDPE).

 

Polietylen o dużej gęstości jest powszechnie używany w produkcji opakowań, pojemników i wielu innych przedmiotów. Jego recykling jest uważany za korzystny dla środowiska, ale nowe odkrycia wskazują, że proces ten może nie być tak bezpieczny, jak wcześniej sądzono.

 

W badaniu przeanalizowano 28 próbek polietylenu pochodzącego z recyklingu z różnych krajów, w tym z Argentyny, Nigerii, Tajlandii, Tanzanii, Serbii, Malezji i Indii. Wszystkie próbki zawierały pestycydy, farmaceutyki oraz inne potencjalnie szkodliwe zanieczyszczenia. Naukowcy zidentyfikowali w nich 491 związków organicznych i 170 możliwych cząsteczek, w tym różne pestycydy, farmaceutyki, chemikalia przemysłowe oraz inne niebezpieczne substancje. Te odkrycia sugerują, że proces recyklingu może prowadzić do wprowadzenia do tworzyw sztucznych substancji, które nie są obecne w ich pierwotnej produkcji.

 

Profesor Bethany Almroth z Uniwersytetu w Göteborgu podkreśliła znaczenie recyklingu polimerów w walce z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Jednakże obecność toksycznych substancji chemicznych w materiałach nadających się do recyklingu utrudnia ich ponowne użycie i utylizację. To odkrycie stanowi wyzwanie dla branży recyklingu, która musi znaleźć sposoby na skuteczne usuwanie tych zanieczyszczeń, aby recykling był zarówno bezpieczny, jak i efektywny.

 

Naukowcy planują przedstawić swoje ustalenia podczas trzeciej rundy negocjacji mających na celu opracowanie globalnego porozumienia w sprawie zwalczania zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi. Spotkanie to odbędzie się w Nairobi, w Kenii. Badacze mają nadzieję, że ich odkrycia przyczynią się do podjęcia poważnych działań w celu rozwiązania problemu gromadzenia się niebezpiecznych chemikaliów w tworzywach sztucznych pochodzących z recyklingu.

 

To badanie rzuca światło na potrzebę dalszych badań i rozwoju w dziedzinie recyklingu tworzyw sztucznych. Wyzwaniem stojącym przed branżą jest nie tylko zwiększenie efektywności procesów recyklingu, ale także zapewnienie, że materiały te są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Globalne porozumienie dotyczące zwalczania zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, nad którym dyskutuje się w Nairobi, może okazać się kluczowym krokiem w rozwiązaniu tego problemu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Przetwarzanie tworzyw

Przetwarzanie tworzyw sztucznych to "mit" - z prostej przyczyny. Jest to nieopłacalne gdyż koszt tego procesu jest wyższy niż wytworzenie nowego wyrobu. Po wtóre producenci opakowań nie starają się tegoż ułatwić malując, barwiąc i mieszając swoje produkty z róŻnych gatunków tworzyw - nie ma możliwości usunięcia nadruku z kubka po jogurcie czy odseparowania kilku rodzajów "plastiku" z tzw: maszyki do golenia. Poza tym przed ich przerobem niezbędne jest umycie tych odpadów a nie jest to łatwe gdyż wszystko jest wymieszane ze wszystkim i zaschnięte.. resztki pokarmów, kosmetyków itd. A do mycia odpadów trzeba zużyć MNÓSTWA CZYSTEJ WODY - bo brudną się niczego nie umyje i detergentów, a na dokładkę energii zarówno do rozdrabniania, separowania i mycia. Co więcej gdy już uda się odseparować kolory i rodzaje tworzyw (wszystkie barwy i odcienie oddzielnie !) pozostaje jeszcze problem utleniania się półproduktu w trakcie produkcji "nowego" wyrobu w związku z czym jakość tak otrzymanego tworzywa jest ZNACZNIE GORSZA od nowego granulatu. Podsumowując "recykling" przynosi więcej szkód niż pożytku. Jedyną sensowną opcją pozbywania się takich odpadów jest ich przetwarzanie na paliwa płynne i gazowe za pomocą termolizy, gdzie otrzymuje się gaz np. do ogrzewania domostw, olej napędowy i benzyny lekkie. Proces ten nie wymaga mycia, separowania, czyszczenia odpadów ani zasilania zewnętrznego gdyż otrzymanym gazem podgrzewa się reaktor - czyli jest to proces samowystarczalny. Pozbywamy się odpadów, nie zużywamy wody ani energii a jednocześnie zmniejszamy wydobycie ropy naftowej czyli ograniczamy degradację środowiska i to jest działanie racjonalne. A oto przykłady na to że POLAK POTRAFI !

https://dobrewiadomosci.net.pl/55124-polacy-zamienia-smieci-w-wodor/

https://dobrewiadomosci.net.pl/6117-koniec-sortowania-smieci/

https://dobrewiadomosci.net.pl/42766-w-polsce-powstala-innowacyjna-technologia-pozyskiwania-energii-z-odpadow/

https://dobrewiadomosci.net.pl/69489-polak-opracowal-nowa-metode-produkcji-paliwa-z-odpadow-to-pierwsza-taka-technologia-na-swiecie/

 

Portret użytkownika syriues

Tworzywa syntetyczne to wrog

Tworzywa syntetyczne to wrog zycia irganicznego.tak samo jak fale radiowe i mikrofalowe.To nas zabija,ale przecież nikt wam tego nie powie, bo przeciez bez tego zyc sie nie da,hahaha ha.A z tym tez dalekiej przyszlosci nie widać 

Takze niejako tworzy sie patowa sytauacja.bogaci nie chca zbiedniec,ale biednym bogato zyc nie chca dac.nawet jesli bylo by to zdrowotne bogactwo.

Skomentuj