Zaskakujące doniesienia ekologów – góry śmierci formują się nawet w odległych częściach Arktyki

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nawet najdalsze rejony arktycznych wód nie są w stanie uniknąć zalania falą śmieci, które bezmyślnie generują ludzie. W najnowszym raporcie autorstwa norweskich naukowców wykazano, że plastikowe odpady występują już na całym ziemskim globie, bez względu na szerokość geograficzną.

Norweski Instytut Polarny przedstawił zaskakujące dane na konferencji naukowej Arctic Frontiers, która odbyła się w tym tygodniu. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia w końcu skłonią polityków do konkretnych działań przeciw zanieczyszczaniu środowiska niebiodegradowalnymi odpadami.

To niepokojące, że nie ma takiego miejsca na Ziemi, które nie zostałoby w jakimś stopniu zanieczyszczone przez tworzywa sztuczne” – powiedziała Ola Elvestuen, norweska minister środowiska w wywiadzie dla BBC News – „To powinna być dla nas wystarczająca motywacja do działania”.

Głównym źródłem sztucznych odpadów w Arktyce jest rybołówstwo. Szacuje się, że około 80% śmieci znalezionych w tych oblodzonych wodach zostało wyrzuconych z łodzi rybackich lub powstały one w wyniku rozerwania sieci.

W wielu przypadkach odpady zanim zostaną wyrzucone na brzeg krążą w wodzie, oplatając i raniąc zwierzęta morskie. Mniejsze drobiny tworzyw sztucznych są także często połykane przez ryby i ptaki, które mylą je z pożywieniem.

 

Pod koniec lat 70. w żołądkach fulmarów zwyczajnych, które żyją na terenie północnego Atlantyku i Pacyfiku, znajdowano dosłownie śladowe ilości plastiku, jednak w 2013 roku odnotowano, że niektóre osobniki mają w swoich wnętrznościach aż 200 kawałków tworzywa sztucznego. Biorąc pod uwagę, że od tamtego czasu upłynęło 5 lat, dziś sprawa ma się zapewne jeszcze gorzej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.8 (4 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika devoratus

Tytuł może i zawiera

Tytuł może i zawiera literówkę - ale moim zdaniem wyjątkowo pasuje, więc kto wie... A z drugiej strony zauważcie, że jakiś czas temu łekolodzy pyskowali za tym, żeby każdy sprzątał po swoim psie. Prawda jest taka, że psie gówno leżące na trawniku niedługo stanie się nawozem i użyźni trawnik, na skutek czego w kolejnym roku wyrośnie ładniejsza trawa. Obecnie ludzie ładują psie kupy w... plastikowe torebki. 3 kupy dziennie to daje 1000 torebek rocznie - ale wszystko jest ok, bo nie używamy słomek... Oto europejska logika...

 

 

Portret użytkownika Zbigniew

Ekologia to sciema. Za "złej"

Ekologia to sciema. Za "złej" komuny były opakowania szkalne,zwrotne,,i wszyscy dawali radę oddać do sklepu by nie płacić kaucji,w domach były siatki i torby na zakupy. Lecz polytycy i bisnesmeni,jako najmądrzejsi,i nieomylni,wprowadzili plastiki jako ekologiczne i przyjazne dla klienta......Efekty widzimy i odczuwamy na każdym kroku. Był koks,spalał się bezdymnie,teraz mamy węgiel z Rosji i kłopoty ze "smogiem".Płacimy za opakowania,za recykling,CO2,i kto wie jeszcze za co dla ochrony środowiska......

Portret użytkownika Okulary

Ja rozumiem że można popełnić

Ja rozumiem że można popełnić raz na jakiś czas literówkę ale to zdarza się ostatnio prawie w każdym artykule jeżeli już się używa autokorekty to wypada sprawdzić czy wszystko wyszło jak należy... co za problem poświęcić 5 min na przeczytanie własnego tekstu  

Portret użytkownika Okulary

Nie miałem na celu nikogo

Nie miałem na celu nikogo obrażać chciałem jedynie zaznaczyć co ostatnie czasy zauważam na wielu portalach ... a aluzje co do tytułu zrozumiałem  a jak chcesz to bez na poważnie mogę zdjąć okulary i ubiorę lornetki  może być ?

Portret użytkownika EkrudyDref

Proszę zauważyć, że teraz

Proszę zauważyć, że teraz słono płacimy (jako klienci sklepów) za torebki foliowe, ale producenci różnych wyrobów pakują je w straszliwie nieekologiczne i duże opakowania; byle duperelek, np. pendrajw, zapakowany jest w kawał plastiku. Niby dba się o ekologię a bogaci kupują coraz większe auta i budują coraz większe domy - normalnie żart z przyrody!

--------
Howgh!

Skomentuj