Na Filipinach, w żołądku zmarłego wieloryba znaleziono niemal 40 kg plastiku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Miliony ton plastiku trafiają każdego roku do oceanów, więc nikogo nie powinno zaskakiwać, że morskie zwierzęta pochałaniają wiele szkodliwych odpadów. Tym razem D' Bone Collector Museum na Filipinach poinformowało, że w żołądku zmarłego wieloryba znajdowało się niemal 40 kilogramów plastiku. Zwłoki ssaka zostały odnalezione w sobotę u wybrzeży doliny Mabini Campostela.

Prezes i założyciel D' Bone Collector Museum, znajdującego się w filipińskim mieście Davao, Darrell Blatchley, przyznał, że był zszokowany ilością plastiku pochłoniętego przez zwierzę. We wnętrznościach wieloryba zidentyfikowano m.in. 16 woreczków ryżowych, cztery torby na banany i bardzo wiele reklamówek zakupowych. Muzeum, które konserwuje zwłoki martwych zwierząt i przechowuje je w celach edukacyjnych, poinformowało, że była to największa ilość plastiku kiedykolwiek znaleziona w żołądku wieloryba.

 

Blatchley dodał, że plastik pochłonięty przez ssaka zaczął się zwapniać, prowadząc tym samym do osadzania się w organizmie twardej jak skała mieszaniny wapnia i fosforu. Sekcja zwłok wykazała, że zwierzę umarło z powodu wychudzenia i odwodnienia, ponieważ odpady utrudniały mu jedzenie i picie. Wieloryb miał również wymiotować krwią, zanim ostatecznie doszło do zgonu.

Źródło: D' Bone Collector Museum

Coraz więcej ekologów i obrońców praw zwierząt domaga się wprowadzenia zakazu używania plastikowych toreb jednorazowego użytku, zwracając uwagę na tragiczne skutki gromadzenia się odpadów w oceanach. Szacuje się, że rocznie do akwenów wodnych trafia około 8,8 miliona ton plastiku. Blatchley uważa, że na Filipanach sytuacja prezentuje się szczególnie niekorzystnie, ponieważ w ciągu ostatnich 10 lat jego grupa zidentyfikowała 57 wielorybów i delfinów, które zmarły w wyniku zatrucia odpadami. Prezes muzeum ma nadzieję, że najnowsze zdarzenie zwróci uwagę społeczeństwa i skłoni do wprowadzenia zmian, zanim będzie za późno.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika rechotek

Trzęsienie ziemi i tsunami w

Trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii i na Filipinach wyrzuciło do oceanu tysiące ton śmieci, więc wszelki plastik, reklamówki i co tam kto chce pływa w oceanach, coroczne tornada przechodzące przez wyspy na Pacyfiku i Atlantyku zmiatają wszystko i przenoszą na ogromne odległości. Czy w tych krajach już nie używa się plastiku, może kraje mieszkające nad oceanami zaczną być odpowiedzialne i zabronią wytwarzania śmieci na swoim terytorium. Takie artykuły powodują, że odpowiedzialność się rozmywa a unijne marionetki gnębią swoich niewinnych poddanych nakładając kary i zakazy a śmieci w oceanach jak były tak są bo sprząta się światowe salony a bananowe republiki jak żyły w śmieciach tak żyją i nic się w tej kwestii nie zmienia.

Portret użytkownika Lommo

Gdzie Filipiny gdzie Japonia.

Gdzie Filipiny gdzie Japonia. Po prostu masowo się używa opakowań foliowych , a że Filipiny to kraj wyspiarski i bałaganiarski to ląduje to często w morzu. Wprowadzenie zakazu stosowania opakowan foliowych nie jest niewykonalne do wprowadzenia. W Indiach w rejonach monsunowych bez problemu udało się wyeliminować takie śmieciarstwo za pomocą srogich kar. Z tym że w Indiach powód był innego rodzaju , woreczki foliowe zatykały studzienki i odpływy kanalizacyjne podczas monsunu i powodowały powodzie.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Kangur.

NOP - potwierdziłeś właśnie

NOP - potwierdziłeś właśnie to, o czym wyżej napisałem. Kto nie szanuje zwierząt, tym bardziej nie uszanuje innych "ludzi".

Dziękuję za wyrazy współczucia "szkodniku". A tak przy okazji, niezmiernie się cieszę, że ciebie poznałem, bo im bardziej poznaję ludzi takich jak ty, tym bardziej szanuję psy.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj