Z jądra Ziemi z jakiegoś powodu wycieka pierwotny hel

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy twierdzą w nowym badaniu, że starożytny, pierwotny hel z Wielkiego Wybuchu wycieka z jądra Ziemi.

Nie ma jednak powodu do niepokoju. Ziemia nie opróżnia się jak balon, ale to oznacza, że ​​Ziemia uformowała się wewnątrz mgławicy słonecznej - obłoku molekularnego, z którego narodziło się Słońce, a ten szczegół narodzin naszej planety przez długi czas pozostawał nierozwiązany.

 

Sugeruje to również, że inne pierwotne gazy mogą wyciekać z jądra Ziemi do płaszcza, co z kolei może dostarczyć informacji o składzie mgławicy słonecznej. Hel na Ziemi jest reprezentowany przez dwa stabilne izotopy. Najpopularniejszym jest hel-4, którego jądro zawiera dwa protony i dwa neutrony. Hel-4 stanowi około 99,99986 procent całego helu na naszej planecie. Innym stabilnym izotopem, tylko około 0,000137 procent helu na Ziemi, jest hel-3, z dwoma protonami i jednym neutronem.

 

Hel-4 jest w zasadzie produktem radioaktywnego rozpadu uranu i toru produkowanych tu na Ziemi. Dla kontrastu hel-3 jest w większości pierwotny, powstały w chwilach po Wielkim Wybuchu, ale może być również wytwarzany z radioaktywnego rozpadu trytu.

 

To właśnie izotop helu-3 został wykryty przez wyciek z wnętrza Ziemi, głównie wzdłuż systemu śródoceanicznych grzbietów wulkanicznych, co daje nam dość dokładne wyobrażenie o tempie jego uwalniania ze skorupy. Wskaźnik ten wynosi około 2000 gramów rocznie. Niejasne jest pochodzenie helu-3 ani to ile może uciec z jądra, a ile znajduje się w płaszczu. Umożliwiłoby to określenie źródła izotopu. 

Kiedy Ziemia się uformowała, zgromadziła materiał z pyłu i gazu unoszącego się wokół nowonarodzonego Słońca. Znaczna ilość helu-3 mogła znajdować się w jądrze planetarnym tylko wtedy, gdyby powstała w mgławicy. Najpierw podczas formowania, gdy protoplaneta akumulowała się i zawierała hel, a następnie obiekt wielkości Marsa zderzył się z bardzo młodą Ziemią, wysyłając szczątki na orbitę Ziemi, które ostatecznie połączyły się, tworząc Księżyc.

 

Podczas tego wydarzenia, które spowodowałoby ponowne stopienie płaszcza, większość helu uwięzionego w płaszczu zostałaby utracona. Jądro jest jednak bardziej odporne na uderzenia, co sugeruje, że może być dość wydajnym zbiornikiem do przechowywania helu-3. Pozostaje jednak kilka niewiadomych. Prawdopodobieństwo, że spełniono wszystkie warunki, aby utrzymać hel-3 w jądrze Ziemi, jest umiarkowanie niskie - co oznacza, że ​​może być mniej izotopów, niż sugerują prace zespołu.

 

Możliwe jednak, że w jądrze naszej planety znajduje się również duża ilość pierwotnego wodoru, który wpadł w ten sam proces, który mógł doprowadzić do akumulacji helu-3. Naukowcy twierdzą, że znalezienie dowodów na wyciek wodoru może pomóc w potwierdzeniu wyników.

 

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Geochemistry, Geophysics, Geosystems.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ar

Dzis o godz 4.00 naszego

Dzis o godz 4.00 naszego czasu nagle skoczyl rezonans Schummana do 46 (czyli przedtem trwal naplyw promieniowania kosmicznego do Ziemi i Slonca... O ok 4,30 nastapil silny wybuch na Sloncu M 2,9.i niektorzy nadal nie wierza ze te wybuchy sa czesto stymulowane promieniowaniem spoza Slonca

Portret użytkownika oswiecony77

czy nie widzicie i nie

czy nie widzicie i nie slyszycie jak was od malego mamia pseudonauka religiami mediami negatywna polityka Gdzie waclaw panstwa klania sie w pas jakiemus łojcowi A pupilek gry obsciskuje sie z łojcem religi prawoslawnej Ruchaja obaj za wasze podatki  Nie dajcie sie wplatac w wojne jak ukraincy Politycy bankierzy łojcowie  uciekna do bunkrow i tam pozdychaja w spokoju Wy natomiast i wasze dzieci w konwulsjach po nuklearnych

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Dzik

Już nie wycieka. Z frankiem

Już nie wycieka. Z Frankiem wypiliśmy winko i pozostał po nim korek. Grupa nakuofców pokazała nam tą dziurkę w Ziemi i zakorkowaliśmy ją i już hel nie wycieka przez tą dziurke z jądra. Zdzichu zakleił plastrem drugą dziurkę w Ziemi i jest OK.

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Intermarium is solution for Europe

Skomentuj