Naukowcy odkryli, że wnętrze Ziemi jest cieplejsze niż dotychczas uważano

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Najnowsze badania wykazały, iż temperatura wnętrza Ziemi wynosi 6000 stopni Celsjusza, czyli o 1000 stopni więcej niż wykazały wcześniejsze pomiary z przed 20 lat. Zespół naukowców składał się z Agnès Dewaele z francuskiej organizacji ds. badań i technologii, z członków z francuskiego centrum badań naukowych i z Europejskiego Ośrodka Synchrotronu Atomowego a wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Science.

 

Badania ponadto wykazały prawdziwość teoretycznych modeli geofizycznych, zgodnie z którymi różnica temperatury pomiędzy stałym jądrem wewnętrznym a znajdującym się powyżej płaszczem musi wynosić co najmniej 1500 stopni Celsjusza. Tylko taka różnica wyjaśnia istnienie ziemskiego pola magnetycznego. W przeważającej części jądro Ziemi jest kulą płynnego żelaza o temperaturze powyżej 4000 stopni Celsjusza przy ciśnieniu większym niż 1.3 miliona atmosfer. Żelazo w takich warunkach jest tak płynne jak woda w oceanach, natomiast krzepnie dopiero w samym centrum Ziemi, gdzie temperatura i ciśnienie jest jeszcze wyższe.

 

Badanie fal sejsmicznych przechodzących przez naszą planetę pozwala na stwierdzenie, jaką grubość mają poszczególne warstwy budujące Ziemię, czy są płynne czy stałe, a nawet w jaki sposób zmienia się ciśnienie. Jednak nie dają one żadnych informacji na temat temperatur panujących we wnętrzu planety. Różnica temperatur pomiędzy płaszczem a jądrem jest główną siłą napędową dużych ruchów termicznych. Ruchy te wraz z rotacją Ziemi generują pole magnetyczne Ziemi. Modele geofizyczne, które wyjaśniają tworzenie oraz ekstremalną aktywność wulkanów również informują o temperaturze wnętrza Ziemi.

 

W celu osiągnięcia temperatury wyższej niż 5000 stopni Celsjusza, naukowcy wykorzystują komory diamentowe zapewniające ciśnienie milionów atmosfer oraz lasery, które podgrzewają próbki.

"W praktyce wymaga to pokonania wielu problemów. Żelazo musi być odizolowane termicznie od otoczenia i nie może wchodzić z nim w reakcje chemiczne. Nawet jeśli próbka osiągnie ekstremalną temperaturę i ciśnienie panujące we wnętrzu Ziemi, to stan taki trwa tylko sekundy. W tym czasie niezwykle trudno jest stwierdzić, czy próbka zaczęła się roztapiać czy wciąż jest ciałem stałym" - powiedziała Agnès Dewaele.

Mohamed Mezouar powiedział, że opracowano nową technikę, w której intensywne promieniowanie X z synchrotronu bada próbkę i dzięki dyfrakcji w czasie krótszym niż sekunda informuje nas, czy jest ona ciekła, stała czy częściowo roztopiona. Czas badania jest na tyle krótki, że temperatura i ciśnienie są stałe a my jesteśmy w stanie zapobiec wszelkim reakcjom chemicznym.

 

W doświadczeniach laboratoryjnych, naukowcy określili punkt topnienia żelaza na około 4800 stopni Celsjusza przy ciśnieniu 2.2 milionów atmosfer. Następnie ekstrapolowali te wyniki do ciśnienia 3,3 miliona atmosfer, jakie panuje na granicy jądra stałego i płynnego. Wyliczyli w ten sposób, że musi tam panować temperatura rzędu 6000 ± 500 stopni Celsjusza.

 

Naukowcy dowiedzieli się również, dlaczego w 1993 roku Reinhard Boehler określił tę temperaturę na 1000 stopni Celsjusza niższą. Przy temperaturze 2400 stopni Celsjusza na powierzchni żelaza dochodzi do ponownej krystalizacji, co pociąga za sobą dynamiczne zmiany w strukturze metalu. Boehler wykorzystał techniki optyczne do stwierdzenia, czy próbka jest ciekła czy stała. Prawdopodobnie uznał ponowną krystalizację za początek roztapiania się próbki.

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/science/1112831858/earth-core-temperature-hotter-than-thought-042613/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zenek

"Naukowcy dowiedzieli się

"Naukowcy dowiedzieli się również, dlaczego w 1993 roku Reinhard Boehler określił tę temperaturę na 1000 stopni Celsjusza niższą. Przy temperaturze 2400 stopni Celsjusza na powierzchni żelaza dochodzi do ponownej krystalizacji, co pociąga za sobą dynamiczne zmiany w strukturze metalu. "
 
- no i teraz wiadomo czemu roztopione płonącym paliwem lotniczym dzigary WTC w powietrzu materializowały się w doskonale uciete belki. To nie cud. To NOWOCZESNA FIZYKA. Wink

Portret użytkownika Zenek

"Żelazo w takich warunkach

"Żelazo w takich warunkach jest tak płynne jak woda w oceanach, natomiast krzepnie dopiero w samym centrum Ziemi, gdzie temperatura i ciśnienie jest jeszcze wyższe."
 
- generalnie jak sie potraktuje ciało stałe, na przykład lód, ciśnieniem to w warstwie brzegowej materia zamienia sie w płyn a tu jak widać cud bo im wieksza temperatura i cisnienie to tym badziej jadro staje się metalowe.

Portret użytkownika Juszka1980OGL

jakbyś był ciekawy świata to

jakbyś był ciekawy świata to byś douczył się a nie pisał bzdury.
ale ze mam dziś dobry humor to wytłumaczę ci: jądro wew. jest stałę ze względu na panujące ciśnienie które wzrasta okolo 3 razy szbciej od temperatury stąd strefa Lehmana gdzie ciecz zmienia się w ciało stałe. ciśnienie powoduje w tej strefie coś w rodzaju małych wirów wstępujących podobnych do tych z jadra zew. uważa się ze włąśnie w tej strefie takze zachodzą silne reakcje jądrowe.
ps najnowsze badania mówią ( narazie to potwierdzają naukowcy badaniami) że jądro wew ma okolo 3-4% więcej krzemu niż do tej pory sądzono to tez może być czynnikiem który powoduje "zeszklaenie sie" wew jadra Ziemi.

Portret użytkownika sceptyyk

juszka,Twoja arogancja jest

juszka,Twoja arogancja jest irytujaca.Odsylasz kolege do douczenia,samemu wypisujac bzdury.Cyt:"jak bys byl ciekawy swiata to bys douczyl sie a nie pisal bzdury"   To Ty piszesz bzdury cyt: 
"stąd strefa Lehmana gdzie ciecz zmienia się w ciało stałe. ciśnienie powoduje w tej strefie coś w rodzaju małych wirów wstępujących podobnych do tych z jadra zew. uważa się ze włąśnie w tej strefie takze zachodzą silne reakcje jądrowe."    Silne reakcje jadrowe w zelazie? Tobie sie wymieszaly dwie teorie,tzn ta opisana w art(obowiazujaca) z teoria-Georeaktora,zaproponowana przez Harndrona. Kolego,odrobine pokory. To jest  art o alternatywnej teorii Handrona:
http://www.wprost.pl/ar/80282/Reaktor-Ziemia/

Portret użytkownika Juszka1980OGL

sceptyk nie może nie jasno

sceptyk nie może nie jasno się wyraziłem w strefie Lehmana oprócz żelaza występuje uran jak i inne (prawdopodobnie) pierwaiastki rozczepialne które powodują te reakcje. To coś innego niż teoria Handersona (pierwszy raz ją czytam ciekawe). włąśnie o strefa Lehmana i nowe twierdzenia opisane w Nature 2 miesiące temu.
Sceptyk to nie arogancja to raczej irytacja dlaczego ludzie posiadając takie źródło wiedzy jak internet piszą o czymś o czym nie mają pojęcia wpierw nie sprawdziwszy, przeczytawszy o danym zagadnieniu.
jak mówi moja partnerka stojąc w miejscu cofasz się dwa kroki do tyłu oraz szukanie sprawia przyjemność a co dane łatwo przychodzi i jeszcze łątwiej odchodzi
pozdrawiam Juszka

Portret użytkownika sceptyyk

Juszka,piszac te bzdury,

Juszka,piszac te bzdury, wyraziles sie bardzo jasno. Zarzucajac koledze nieuctwo,sam wyszedles na nieuka...Piszesz:                                                                                                           
                                                                                                                                         "stąd strefa Lehmana gdzie ciecz zmienia się w ciało stałe. ciśnienie powoduje w tej strefie coś w rodzaju małych wirów wstępujących podobnych do tych z jadra zew. uważa się ze włąśnie w tej strefie takze zachodzą silne reakcje jądrowe."                                                                                                                            Gdzie Ty wyczytales te glupoty o silnych reakcjach jadrowych w strefie Lehmana? Czy ty masz pojecie co to jest masa krytyczna? Jakie warunki musza byc spelnione do uzyskania-wystapienia reakcji lancuchowej? Obowiazujaca teoria budowy jadra ziemi wyraznie okresla jaki pierwiastek jest tam dominujacym.       Tak oto juszka z zelaza zrobil bomby atomowe... 

Portret użytkownika Juszka1980OGL

gdzie napisałem o silnych

gdzie napisałem o silnych reakcjach jądrowych??? nie wiem czy są silne czy słabe.
tak wiem co to masa kt=rytyczna i jakie warunki muszą być spełnione do reakcji lancuchowej. 
czy napisałęm że to obowiązująca teoria?? nie napisałęm że to nowe badania.
gdzie napisałęm że żelazo powoduje reakcje jądrowe??? to już ty dodałeś.
gdzie wyczytałęm w Nature, co nie umiesz czytać czy nie rozumiesz.
manipulujesz pod siebie nie łądnie.
gdzie napisałęm bzdury  podaj mi te fragmenty???? zapędziłeś ise w swoich osądach, znowu coś mi zarzucasz nie mając pojęcia. nie znam się na mechanice wnętrza Ziemi ale czytając próbuję zrozumieć podstawy i co ważniejsze uczę się, szukam a nei spoczywam na laurach czekając aż ktoś wyłozy kawę na ławę.
czy to prawda co napisali w NATURE nie wiem dopiero badają to zagadnienie okaze sie za jakiś czas.
 

Portret użytkownika Zenek

Jestem w stanie uwierzyć iż

Jestem w stanie uwierzyć iż przy takim ciśnieniu i tymperaturze żelazo (przynajmniej to co kiedyś nim było) przechodzi w płynny nadprzewodnik. Ale to jak mam dobry humor bo nie wydaje mi się iz "odkryte warunki" spełniały ten postulat.

Portret użytkownika Zenek

Generalnie ciśnienie i

Generalnie ciśnienie i temperatura (wzrost) upłynnia a tu nałukowcy sobie wymyslili iż nie tylko krystalizuje ale także przeczy magnetyzmowi metali. Ale jest nieżle, teraz czekam na odkrycie iż "magnetyzm wywołują diabły świecąc swoimi latarkami w jedną stronę". Judźka jako ekspert bredni wielakich żarliwie potwiedzi ich dowolnie bzdurne odkrycie. Szekle w obecnych czasach to jak lokata w papierowe sztabki złota. Interes zycia. Wink

Portret użytkownika skurg

Są dowody na to że ziemia

Są dowody na to że ziemia jest pusta w środku, a skąd ci idioci pseudo naukowcy wiedzą że ziemia jest w środku taka jak wydaje im się że jest? Żaden z tych idiotów w środku ziemi nie był więc to tylko ich durne brednie niczym nie poparte hipotezy aby tylko pasowały do ich durnych teorii.

Strony

Skomentuj