Na granicy jądra Ziemi znaleziono wiele niezwykłych struktur

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Geofizycy z University of Maryland zbadali tysiące zapisów fal sejsmicznych i odkryli niezwykle gęste, ogromne struktury znajdujące się na granicy jądra i płaszcza Ziemi.

W wyniku badań brytyjskich naukowców, po raz pierwszy udało się opracować obszerny i szczegółowy obraz odcinka granicy między jądrem a płaszczem. Głównym materiałem do badań były analizy odbicie fal sejsmicznych w tym obszarze znajdujących się pod basenem Pacyfiku. Korzystając ze sztucznej inteligencji, geofizycy przeanalizowali około 7 tysięcy sejsmogramów z lat 1990-2018.

 

Po analizach tysięcy fal sejsmicznych jednocześnie, zyskano zupełnie nową perspektywę wnętrza Ziemi. Już wcześniej inni badacze twierdzili, że na granicy jądra Ziemi istnieje wiele nieznanych struktur, które mogą wytwarzać te odbicia fal sejsmicznych w tym obszarze. Teraz dzięki najnowszemu badaniu zyskano więcej informacji na ten temat.

 

Fale sejsmiczne przechodzące przez struktury o różnych gęstościach, temperaturach lub składach zmieniają się na różne sposoby,  wpływając na ich prędkość, kierunek i rozproszenie. Mierząc prędkość i amplitudę tych fal po dotarciu do sejsmografu, można uzyskać wyobrażenie o fizycznych właściwościach skał i stopów znajdujących się głęboko pod powierzchnią Ziemi. Zasadniczo ta metoda jest bardzo podobna do echolokacji.

Autorzy badania ujawnili echa tych niezwykłych struktur we wnętrzu Ziemi w około 40% zapisów. Było to bardzo nieoczekiwane, ponieważ uważano, że występują one dość rzadko, ale okazało się, że te struktury są znacznie bardziej powszechne niż wcześniej sądzono. Te duże, gęste, jednolite i gorące struktury graniczne zostały odkryte, w szczególności pod wulkanicznymi wyspami jak Markizy, a także pod Hawajami.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Metalurdzy znają zjawisko

Metalurdzy znają zjawisko wydzielania się na froncie krystalizacj - składników nierozpuszczalnych w fazie stałej. W ciekłym jądrze, znajduje się pewna ilość pierwiastków, które (po krystalizacji) - są cięższe, od ciekłego stopu i spychane na granicę rozdziału faz. Składniki lżejsze, powinny migrować - do powierzchni

Skomentuj