Rekordowo długa tęcza z Tajwanu ostatecznie trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa

Kategorie: 

Źródło: P電視x文大華岡超媒體 na youtube.com

Pod koniec listopada zeszłego roku został pobity rekord w zarejestrowaniu najdłużej utrzymującej się na niebie tęczy. Zjawisko zaobserwowano na niebie nad stolicą Tajwanu, Tajpej, gdzie tęcza utrzymywała się dokładnie przez 8 godzin i 58 minut.

Świadkowie wyjątkowo długotrwałej tęczy rozpoczęli jej nagrywanie 30 listopada 2017 roku, od godziny 06:57 do 15:55. Autorzy nagrania z Uniwersytetu Kultury Chińskiej w Tajwanie złożyli wniosek o uwzględnienie tego zjawiska w Księdze Rekordów Guinnessa i właśnie został on zatwierdzony.

 

Obecny rekord zastąpił zjawisko udokumentowane 14 marca 1994 roku nad miejscowością Wetherby w Anglii, gdzie tęcza widniała na niebie przez 6 godzin. Dla porównania, meteorolodzy podają, że średni czas trwania zjawiska tęczy nie przekracza godziny.

 

Główny kampus Uniwersytetu Kultury Chińskiej, nad którym zaobserwowano zjawisko, leży wśród gór Yangming. Lokalny mikroklimat charakteryzuje się w zimie monsunem północno-wschodnim. W połączeniu ze stosunkowo niską prędkością wiatru, wynoszącą do 5 m/s, promienie słoneczne często tworzą tam długotrwające tęcze. Zaledwie tydzień przed oficjalnym uznaniem rekordu, w tym samym miejscu pojawiła się druga tęcza, jednak czas jej trwania nie przekroczył 6 godzin.

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Maj

Rekordowo długa tęcza z

Rekordowo długa tęcza z Tajwanu. Został pobity rekord w zarejestrowaniu najdłużej utrzymującej się na niebie tęczy. Moze wpierw powinni uzgodnic czy najdluzsza czy najdluzej. Bo ciezka ja zmierzyc ile ma dlugosci.

Skomentuj