Spektakularne zjawiska optyczne na niebie nad Kanadą

Kategorie: 

Źródło: CBC News

Mieszkańcy kanadyjskiej prowincji Ontario mieli przyjemność obserwować niezwykle rzadkie i spektakularne zjawiska optyczne, fachowo nazwane łukiem okołozenitalnym i słońcami pobocznymi.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mieszkańcy Ontario ujrzeli bardzo dziwnie wyglądającą i odwróconą tęczę. Okazuje się jednak, że choć zjawisko bardzo przypomina tęczę, to w rzeczywistości nią nie jest. Technicznie takie zjawisko nazywane jest łukiem okołozenitalnym, który powstaje na kryształkach lodu zawartych w chmurach piętra wysokiego. Kryształki działają jak pryzmat, który załamuje światło i tworzy tęczopodobny obraz.

Warunkiem koniecznym do powstania łuku okołozenitalnego jest również spokojna i chłodna pogoda, czego akurat w Kanadzie nie brakuje. Łuki pojawiają się zazwyczaj, gdy na niebie nie ma zbyt wielu chmur (lub nie ma ich wcale). Środek łuku jest zawsze skierowany w stronę Słońca.

 

Kanadyjczycy byli również świadkami innego niecodziennego zjawiska, znanego jako słońca poboczne. Objawia się ono poprzez duplikację słońca, którego tarcze pojawiają się po obu stronach prawdziwej gwiazdy. Plamy po obu stronach są zwykle białe, jednak czasami można dostrzec też barwy widma słonecznego.

Słońca poboczne powstają, gdy Słońce świeci przez chmurę pierzastą (Cirrus), składającą się z sześciokątnych kryształów lodu opadających w pozycji poziomej. Słońca poboczne pojawiają się dokładnie pod kątem 22 stopni po obu stronach Słońca. W porównaniu do łuku okołozenitalnego, to zjawisko można zaobserwować nawet w krajach tropikalnych, ponieważ warstwa chmur zawsze pozostaje zimna.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj