Naukowcy uzyskali nowy rekord prędkości internetu

Kategorie: 

Źródło: Flickr/mohsend72/CC BY-NC 2.0

Naukowcy z University College London we współpracy z firmami Xtera i KDDI Research osiągnęli nowy rekord prędkości transmisji danych, sięgający aż 178 terabitów na sekundę. Nowa technologia pozwoliłaby nam ściągnąć całą bibliotekę z serwisu Netflix w ciągu jednej sekundy.

 

Nowy rekord transmisji danych osiągnięto dzięki wykorzystaniu znacznie szerszego zakresu fal światła od stosowanego współcześnie w światłowodach. Obecna infrastruktura wykorzystuje ograniczoną szerokość pasma 4,5 THz, a na rynek wchodzą komercyjne systemy pasma 9 THz. Natomiast naukowcy do osiągnięcia swojego rezultatu zastosowali szerokość pasma 16,8 THz.

 

Aby tego dokonać, zespół połączył różne technologie wzmacniaczy, niezbędne dla zwiększenia mocy sygnału oraz zmaksymalizował prędkość dzięki kształtowaniu konstelacyjnemu, manipulując właściwościami każdej indywidualnej długości fal.

Jedną z największych zalet tej techniki, oczywiście oprócz oferowanej niesamowitej prędkości transmisji danych, jest to, że można ją wdrożyć do istniejącej już infrastruktury poprzez modernizację wzmacniaczy, które znajdują się w światłowodach co 40-100 km. Koszt wymiany jednego wzmacniacza to 16 tysięcy funtów (tj. około 80 tysięcy złotych), podczas gdy instalacja nowych światłowodów w obszarach miejskich może pochłonąć nawet 450 tysięcy funtów (tj. ponad 2 miliony złotych) za kilometr.

 

Nowy wynik jest o 20% szybszy od poprzedniego rekordu, który ustanowili naukowcy z Japonii, a zarazem bliski teoretycznej granicy transmisji danych, określonej w 1949 roku przez amerykańskiego matematyka Claude'a Shannona. Przy tak wysokiej prędkości 178 terabitów na sekundę, pobranie danych, potrzebnych do wygenerowania pierwszego na świecie obrazu czarnej dziury w ramach projektu Event Horizon Telescope zajęłoby mniej niż godzinę!

 

Superszybki internet jest odpowiedzią na współczesne wymagania wobec treści wysokiej jakości – filmów i seriali 8K, gier wideo i wirtualnej rzeczywistości. Podczas pandemii koronawirusa, niektórzy operatorzy odnotowali aż 60% wzrost ruchu internetowego w porównaniu z sytuacją sprzed kryzysu. Jednak bez względu na to, ruch internetowy stale rośnie, dlatego rozwój nowych technologii ma kluczowe znaczenie dla utrzymania tego trendu w kierunku niższych kosztów, przy jednoczesnym zaspokojeniu przyszłych wymagań dotyczących szybkości transmisji danych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika ronin

jesli obca cywilizacjia

jesli obca cywilizacjia interesuje sie ziemia to rzady ziemi z duzym prawdopodobienstwem nawiazaly z nimi kontakt a jesli to zrobily to wtedy napewno nowoczesna technologia zwazywszy na szybki postep technologiczny pochodzi od innej cywilizacji to tylko hipoteza ale rownie prawdopodobna jak ta ze to czlowiek wymyslil smarttona a zatem byc moze bedziemy dziekowac jakies kosmicznehj cywilizacji za ten wynalazek.

Portret użytkownika Bilive

Cząc tak wielce właścicielke

Cząc tak wielce właścicielke łona które wydało syna Boga, naruszasz pierwsze przykazanie !!!

Ponadto nie zaznajomiłeś się dogłębnie w PismoŚwięte.

Niestety tak jest w tym kraju iż ludzie są bałamuceni przez uczonych w piśmie im dogłębnie ufają, zamiast prosić o ducha prawdy i samemu szukać zrozumienia.

 

Portret użytkownika inzynier magister

W niektórych ufo pojazdach

W niektórych ufo pojazdach podobno odkryto światłowody a sam pojazd również zamieniał się dematerializował w światło ! prawdopodbnie po tym ufonauci i pojazd byli tylko światłem czyli duchami ! Podobnie Maryja Dziewica przybywa do tego świata jako istota świetlna !!!

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika tomek77

Maria co sie pokazuje to

Maria co sie pokazuje to zjawa demoniczna i nic nie ma wspólnego z Marią z Biblii. Maria z Biblii teraz śpi i zostanie wzbudzona jak przyjdzie Jezus drugi raz po swój kościół. Nie katolicki, nie muzułmański żaden z obecnych. Po swój kościół ma sie rozumieć biblijnie wierzących ludzi i zbawionych w Jezusie Chrystusie. Resztę czaka SĄD BOŻY i potępienie na wieki wieków. 

Skomentuj