Korzystanie z Facebooka może powodować zmiany w mózgu

Kategorie: 

Źródło: facebook.com

Łatwy dostęp do internetu sprawia, że wielu ludzi bardzo często zagląda do swoich ulubionych serwisów społecznościowych - zarówno w dzień, jak i w nocy. To nie pozostaje bez wpływu na nas samych. Naukowcy odkryli nietypowy związek między korzystaniem z serwisów społecznościowych a wielkością jądra półleżącego. Innymi słowy korzystanie z sieci społęcznościowych w sposób bezpopśredni wpływa na nasz mózg.

 

Jądro półleżące to jedno z jąder podstawowych mózgu. Jest to niewielka struktura, która znajduje się głęboko w środku mózgu i jest częścią tzw. układu nagrody, tj. głównego systemu motywującego nasze zachowanie, a także stanowi podstawę biologiczną takich zjawisk jak natręctwa i uzależnienia.

 

Naukowcy z niemieckiego Universität Ulm zaprosili do swojego badania 85 osób - 46 mężczyzn i 39 kobiet. Z pomocą rezonansu magnetycznego zeskanowano ich mózgi, aby zbadać ich strukturę. Następnie za zgodą uczestników na ich smartfonach zainstalowano aplikację, która mierzy jak długo przebywają oni na Facebooku i jak często zaglądają na ten serwis społecznościowy w okresie 5 tygodni.

 

Badacze odkryli, że osoby, które częściej zaglądały i dłużej przebywały na Facebooku miały zwykle mniejszą ilość substancji szarej w jądrze półleżącym. Na dzień dzisiejszy naukowcy nie mają pojęcia czy jest to przyczyna czy rezultat korzystania z Facebooka, lecz przyszłe eksperymenty być może pozwolą rozwiać te wątpliwości. Uczeni sprawdzą czy nadmierne używanie smartfona celem wejścia na serwis społecznościowy może stanowić uzależnienie behawioralne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Bienio

Jest przywódca i zawsze był z

Jest przywódca i zawsze był z nami. Jego imię to
En-ki szukajcie a znajdziecie
Czas bliski w nim ratunek
Nauka
Prawda
To jest brat jezusa en-li
Sumeria się kłania lecz wszystko jest zatajane
Ale grobowiec w piramidzie pokaże prawdę i wyzwoli ludzi.juz niedługo.
Tylko brak pomocy ze strony ludzkiej. Mamona zawsze problem. Kościół zabrania.
Powodzenia wszystkim życzę. Myślcie pozytywnie to już 50%sukcesu

Portret użytkownika oswiecony77

idz do meczetu posluchaj tych

idz do meczetu posluchaj tych demonicznych bzdur lub pomodl sie do demona z fatimy Mgr cos dla ciebie w fatimie tez byl wirujacy spodek Wkleiles film ostatnio w ktorym to ojciec pastora rzucil klotwe na trzy takie spodki w imie Stworcy i zamienily sie w anioly Pamietajcie sa to czasy konca tego swiata zwiedzenie bedzie duze sadzac po baranach z ktorymi mam do czynienia dookola w zyciu i tutaj Zyjecie jakby nic sie nie dzialo Agonia tego swiata spowodowana dzialalnoscia czlowieka inspirowana kosmitami hehe No i wlasnie czasy konca Wszyscy zli i demoniczne bustwa zostana wrzuceni do jeziora ognia Nie beda ingerowac w ten swiat jeszcze kilka lat

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika spokoluz

No to jest odkrycie na NOBLA

No to jest odkrycie na NOBLA WSZECHCZASÓW  ROFL

Wieśzbook przecież ryje beret , to taki woźnica co zakłada klapy na oczy jak koniowi aby patrzył tylko w kierunku najprawdziwszej prawdy z a potem zakłada kajdany aby delikwent nie zdjął klap a na końcu kaganiec aby się czasami nie zbuntował słownie , że mu założyli klapy i kajdany.

I to tego nie trzeba żadnych badań , wystarczy posłuchać co pierd..lą zaklpakowani.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Kwazar

"Korzystanie z Facebooka może

"Korzystanie z Facebooka może powodować zmiany w mózgu" No.tak powiedziałbym,że może powodować . Ale dodałbym też,że korzystanie ze szmatławej TiVi też powoduje zmiany w mózgu i tu mamy też od razu odpowiedź dlaczego w szkołach nie proponuje się komiksów z Batmanem zamiast lektur i..... i się mi lista dalsza "wpływów powodujących" gdzieś zapodziała.Inaczej jednak rzecz biorąc.Cwaniak by powiedział,że to on kreuje wam bydlątka rzeczywistość waszą. A jak jest naprawdę wystarczy, że wszawy cwaniak wie. Nic nie dzieje się przypadkiem. Czy nam,wam się wydaje, że nasza zewnętrzna rzecziwistość, to ona tak sama z siebie się bierze i się tworzy ? Tyle jest ona MOJA TWOJA NASZA coś dopiero gały rano rozstworzył po śnie !  Reszta to czyste rozpiska cwaniaków i  cwaniaczenie na TYSIĄCE dowolnych KŁAMSTW prosto w NASZE karczycho !    :)))))