Odkryto neurologiczne źródło świadomości

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Naukowcy odkryli konkretną sieć połączeń w mózgu, która może być odpowiedzialna za generowanie trudnego do opisania doświadczenia, które nazywamy świadomością.

 

Choć trudno dokładnie określić, czym właściwie jest świadomość, naukowcy są zgodni, że pobudzenie i zdolność postrzegania to dwa podstawowe jej składniki. Najnowsze badania, które opublikowano w czasopiśmie Neurology, dostarczają nowych informacji na temat neurologicznego źródła obydwu tych odczuć.

Pobudzenie, które odnosi się do stanu czujności, uważa się za kontrolowane przez pień mózgu, a zdolność postrzegania, czyli zdolność doświadczeń oraz refleksji nad sobą, jest silnie związana z korą mózgową, która koordynuje wiele wyższych funkcji mózgowych. Zespół przeskanował mózgi 36 pacjentów z urazami pnia mózgu, z czego 12 z nich było w śpiączce. Spośród kilkunastu, którzy nie mieli świadomości, u 10 rozpoznano zmiany danej części pnia mózgu, która ma być odpowiedzialna za świadomość.

 

 

Następnie naukowcy wykorzystali mapę wszystkich połączeń w mózgu człowieka i odkryto silne połączenia dwóch regionów korowych, z których oba są zaangażowane w stan świadomości. Użyto skanu MRI na oddzielnej grupie osób z zaburzeniami świadomości i okazało się, że ci, którzy byli w śpiączce, mają tendencję do większego rozłączenia między odkrytymi regionami korowymi.

Co najważniejsze, sieć ta była silnie zakłócona u tych, którzy nie byli w stanie śpiączki, co sugeruje, że może to być źródło świadomości regulujące zarówno pobudzenie, jak i zdolność postrzegania. Zrozumienie tego mechanizmu mogłoby pewnego dnia doprowadzić do nowych metod leczenia zaburzeń świadomości. Na przykład, neurolodzy mogliby próbować sztucznie stymulować aktywność mózgu i wybudzać ludzi ze śpiączki.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Christoff

Swiadomosc czyli duch to nic

Swiadomosc czyli duch to nic innego jak czasteczki eneergii-nosniki informacji, ktore sie przyciagaja, pocieraja, odpychaja, rozbijaja itd. Te ladunki, dla uproszczenia nazwijmy kulkami swobodnie sobie dryfuja w przestrzeni i nagle pragna polaczyc sie z innymi by doswiadczyc swojej ekspresji, np stworzyc cos wiekszego lub rozbic sie. Podobne ladunki jak polaczymy to dostaniemy wiekszy ladunek itd. Wiec reasumujac z jednej kulki mozemy otrzymac wynik kombinacji na poziomie 1!, z liczby n- kulek otrzmamy doswiadczenia na poziomie n! kombinacji co moze dac nam obraz wszechswiata z iloscia wariacji -n
Taka wiedza jest na poziomie Liceum lub Technikum, wiec wielkim naukowcem nie trzeba byc, trzeba tylko uwazac na lekcjach matematyki.

Portret użytkownika KRNABRNY

Panie Grafitowy, szacunek,

Panie Grafitowy, szacunek, doskonała metafora! Smile

Osobiście dodam skromnie, że według moich doświadczeń zmiana konfiguracji anteny powoduje rozmaite wizje będące aberacjami zwanymi chorobami psychicznymi, ludzie Ci twierdzą że "udało mi się złapać inna stację". Na szczęście nowoczesne leki farmakologiczne pozwalają na usunięcie tych aberacji bez skutków ubocznych dla najwyższego dobra pacjenta.

Portret użytkownika Qki

Polecam filmy o tej tematyce.

Polecam filmy o tej tematyce. Mozna znalezc na youtube. Ciekawym tematem tez jest drewno ksiezycowe, rowniez dostepne sa materialy. To sa wlasnie te wiadomosci, ktore rzadzacy chca przed nami ukryc. Do tego naturalne metody leczenia i wiele innych.

Portret użytkownika euklides

Raczej opisali objawy

Raczej opisali objawy świadomości, a nie jej źródło. Poruszanie nogą też jest objawem świadomości, ale to nie znaczy, że ruszająca się noga jest źródłem świadomości. Pień mózgu to tylko interfejs pomiędzy światem czystej świadomości, a światem materialnym. Dopóki organizm jest w miarę sprawny doputy świadomość się do niego loguje.

Portret użytkownika Tomasz Czartoryski

refleksji nad sobą

refleksji nad sobą

To wśród mass praktycznie niespotykane doznanie.

 

Nie ma co czytać takich artykułów, bo prace, które one opisują, bazują na nieszczęściach innych osób.

Portret użytkownika jpilsudzki

Swiadomość jest jedna. My

Swiadomość jest jedna. My wszyscy nią jesteśmy. Ale potrzebujemy tych ciał i poczucia rozdzielenia jak gracz w Sims potrzebuje postaci w swojej grze by nie było nudno - by pojawiły sie wyzwania i interakcje nie sprawiające wrażenia dialogu z samym sobą.

Skomentuj