Potęga ludzkiego mózgu zostala niedoceniona - jest 100 razy pojemniejszy niż sądzono

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy odkryli, że ludzki mózg ma 100 razy większą pojemność niż uważano do tej pory. Według najnowszych badań, ludzki mózg jest na tyle silny, że nawet najnowocześniejsze komputery i sieci neuronowe nie są w stanie się z nim zrównać.

 

Badacze z Uniwersytetu California przeprowadzili badanie na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu. Zespół naukowców sprawdzał pewną część neuronów, zwaną dendrytami. Wcześniej sądzono, że dendryty działają tylko jako przewodniki, transmitując aktywność elektryczną z komórki do innych neuronów. Okazało się jednak, że dendryty produkują własne impulsy elektryczne i robią to 10 razy częściej niż sądzono.

 

Impulsy generowane przez dendryty, stanowiące ponad 90 % tkanki nerwowej, są poważnym ciosem dla dotychczasowych przekonań neurologów. Oznacza to, że mózg ma 100 razy większą pojemność, a z praktycznego punktu widzenia, badanie pomoże lekarzom opracować nowe sposoby leczenia zaburzeń neurologicznych oraz zrozumieć proces uczenia.

 

Wcześniej sądzono, że uczenie się występuje, gdy organy komórkowe dwóch neuronów są aktywne w tym samym czasie. Jednak nowe dane wskazują, że nauka może wystąpić także, gdy neuron wejściowy jest aktywny równocześnie z aktywnym dendrytem, co oznacza większą elastyczność w nauce, niż w przypadku pojedynczego neuronu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika n..

Przepaść między ludzkim

Przepaść między ludzkim mózgiem a najlepszym "superkomputerem" jest czymś stałym i raczej nigdy nie zniknie. Nałukofcy porównywali już ludzki mózg do komputera gdy jeszcze pracowali na "commodore64", a gdy tylko "nowoczesny" komputer "Deep Blue" pokonał znanego szachistę zachłysnęli się i wyciągnęli wnioski, że wreszcie Deep Blue "myśli" i stał się "mądrzejszy" od człowieka! Jednak sprzęt mający tyle "rozumu" co doniczka potwierdził jedynie, że to właśnie Ludzie byli i  nadal są genialnymi konstruktorami. Szkoda tylko, że te niezwykłe, ludzkie zdolności najpierw, prawie zawsze wykorzystywane są do zabijania! Najpierw technologie wojskowe i śmiercionośna broń masowej zagłady, potem coś dla bogaczy i ich interesów, a na końcu dla zdrowia i troski o innych! Ten artykuł wyraźnie wskazuje, że nawet dzisiejsze, najlepsze superkomputery nie wytrzymują porównania ich z naszym genialnym mózgiem, znacznie przewyższającym te wszystkie maszyny! Oczywiście, że znów zapytam: czyje to dzieło? Tylko nierozumni powiedzą, że zwykłego przypadku, bo zapominają jaki sens nadano temu słowu. Nieznaną "przyczynę" nazywamy przypadkiem! Jednak wiele osób zamiast "przypadek to nieznana przyczyna"  stwierdza, że "przypadek jest przyczyną"! Oni zatem nie mają mózgu. Ja wiem Kto stworzył to cudowne dzieło, a Jego imię już wiele razy na ZnZ Wam oznajmiłem! Niestety, ostatnio jakieś szaleństwo " prowokatorów" sprawiło, że JM zaprzeczył "brakowi cenzury" na ZnZ i tnie wszystko co go wk**wia, a to sławne i wielkie imię Stwórcy przecież działa na Molla jak płachta na byka. Jednak kiedyś bez problemu pisano tutaj imię prawdziwego Boga, inni pisali imiona wymyślonych "bogów", tych fałszywych i pogańskich, a sam JM pisał nawet artykuły "religijne". Właśnie pozwoliłem sobie na chwilę zadumy i refleksji, gdyż piękne i słodkie, wiosenne promienie słońca, ciepły głos mojej ukochanej żony i rodosny śmiech dzieci sprawiły, że bardzo pragnę żyć, a jeszcze do tego ten zapach z kuchni... Chciałbym żyć i przeżyć jeszcze wiele szczęśliwych dni, w naszym pięknym i nadal spokojnym kraju, i tego samego wszystkim Wam życzę! Niestety, ale podobnie jak Wy, coraz bardziej się boję, zwłaszcza obserwując wielką szajbę pociągających za sznurki. Ale skoro mamy tak niezwykły mózg to jasne, że Bóg stworzył nas byśmy żyli bardzo długo, nawet wiecznie, napewno w dużo lepszych niż obecnie warunkach. Tą wspaniałą nadzieją dla wszystkich prawych ludzi już kończę. Podano do stołu, idę na obiad...

Portret użytkownika babka

Powiedz nam n...dlaczego ten

Powiedz nam n...dlaczego ten Twój doskonały Bóg stworzył ten świat, wszystkie istoty ,w tym człowieka wyposażonego jak powiadasz w doskonały mózg(stworzył tegoż człowieka  podobno na swój obraz i podobieństwo) i splótł to swoje dzieło łańcuchem pokarmowym. Tak ,więc jedne istoty niszczą i zżerają inne,żeby przeżyć a najgorszy jest człowiek,bo rozumny a zdolny do największych okrucieństw.

Jeżeli wierzyć w potęgę ludzkiego umysłu to nie wiadomo czy to szczęście czy dramat ,że nie potrafimy z tej potęgi w pełni korzystać.

Portret użytkownika Matari

Nie, nie potrafimy tylko nie

Nie, nie potrafimy tylko nie chcemy.Bo żyjemy jak to bydło. A z kolei tzw. kościół boi sie o swoje wpływy i tłumaczy po swojemu dzieło stworzenia w tym zaklamuje istote winy i kary oraz wymazał z boskiego przekazu teorię reinkarnacji bez której rozważania nt. "mąk piekielnych" nie mają żadnego sensu. Dlatego nie potrafimy wyzwolić się z ograniczeń. Jak to się mówi: "co zasiejesz to zbierzesz."
 

Portret użytkownika n..

@Babka, pomyśl tylko, czy

@Babka, pomyśl tylko, czy wogóle zadałabyś mi te pytania gdybyś nie była "stworzona na obraz Boży"? Czy "ewolucja" wyjaśni dlaczego masz poczucie moralności i wrażliwe sumienie? Dlaczego potraisz odróżnić dobro od zła  i zapytać np. czy człowiek powinien spożywać mięso, albo czy powinien wykorzystywać swoje wielkie zdolności w złych celach? Dlaczego zatem wątpisz w swoje podobieństwo do Stwórcy, skoro żadna teoria ewolucji tego nie potrafi wyjaśnić?
@Sceptyk trafnie odpowiedział i dał Ci do myślenia (czym jestem miło zaskoczony). Znakomicie pokazał, że Jego cechy intelektualne są odzwierciedleniem Najwyższej Inteligencji!
To, co się dzieje w tej maleńkiej przestrzeni stanowiącej jedynie ok. 2% wagi ciała to prawdziwy cud i niezwykłe dzieło inżynierii. W trzy tygodnie po poczęciu powstają jego pierwsze komórki i mnożą się w tempie 250000 na minutę! Następnie mózg (w przeciwieństwie do mózgu któregokolwiek zwierzęcia) zwiększa swoją objętość trzykrotnie w ciągu pierwszego roku życia! Już maleńki człowiek szybko uczy się, podejmuje wysiłki, odczuwa radość i zadowolenie gdy coś mu się uda, przejawia poczycie sprawiedliwości np. gdy braciszek przypadkiem dostanie dwa cukierki a on jeden. Dorastając cechuje się ciekawością i żądzą wiedzy, poczuciem piękna, talentem artystycznym, muzykalnością, wszelką twórczością i wyobraźnią. Bardzo cieszy się gdy kocha i jest kochany, docieka przyczyny i celu każdej rzeczy. Od młodości przygląda się roślinom i zwierzętom, podziwia majestatyczne góry i ogromne morza, rozmyśla nad odległością gwieździstego nieba, odczuwa nicość lecz wieczność stale ma w myślach, zastanawia się kto go stworzył i po co, pragnie wiedzieć dokąd zmierza...
 Największym problemem dla ewolucjonistów to czysty ludzki altruizm, ta nasza bezinteresowna i prawdziwa troska o dobro innych, bo przecież w tej głupiej teorii zwycięża wyłącznie egoizm i najsilniejszy osobnik!
Nasz mózg jest najbardziej tajemniczym elementem cudowności człowieka! Czy nie słyszałaś @babka, że naukowcy nazywają go mikrowszechświatem, bo jest nieskończenie bardziej skomplikowany niż cokolwiek innego, dobrze znanego im w makrowszechświecie! Czy istnienie tak zdumiewającego mózgu i zmysłów można przypisać przypadkowi i ewolucji? Zobacz ten Psalm 139:14 -"Ciebie Jehowo będę opiewać, gdyż uczyniony jestem cudownie, w sposób przejmujący lękiem. Dzieła Twoje są zdumiewające, o czym bardzo dobrze wiem".  
Jeśli chodzi o przemoc i wszelkie zło, to taki świat nie jest wolą Stwórcy. Dlatego na obliczu całej Ziemi realizowany jest obecnie z woli Boga, zapowiedzany w Księdze Izajasza 11 rozdziale, wielki program wychowawczy, mający na celu wyłonić braterskie społeczeństwo, które odziedziczy "raj", cały harmonijny świat po Armagedonie. Bedzie to Królestwo Boże, świat bez wojen i przestępstw, uprzedzeń i nienawiści oraz sztucznych politycznych podziałów. Czytamy, że "Bóg tak bardzo umiłował świat, że dał swego jednorodzonego Syna, aby nikt, kto w niego wierzy, nie został zgładzony, lecz miał życie wieczne" (Jana3:16), "prostolinijni i nienaganni będą przebywać na Ziemi a niegodziwi i zdradzieccy będą z niej wyrwani i wycięci" (Przysłów 2:21,22). Świadomość tego pobudza miliony ludzi do działania.

Portret użytkownika Arya

Kolego n.. dlaczego nie

Kolego n.. dlaczego nie odpowiedziałeś na moje pytanie, które jest trochę niżej? Czyżby odpowiedź była dla Ciebie zbyt trudna? Albo może niewygodna? Skoro skomentowałeś posty inych osób, to dziwne, że nie odniosłeś się do tego co ja wcześniej napisałem. Wciąż możesz to zrobić, więc czekam....

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika sceptyyk

Babko, nie obwiniaj STWÓRCY

Babko, nie obwiniaj STWÓRCY za swoją chroniczną sraczkę i inne hemoroidy - w twoim wieku, lepiej już bylo i lepiej nie będzie. A teraz porównaj dzieło STWÓRCY w formie ożywionej, z dziełem jego dzieci (zasilanym z kontaktu) w formie ...... terminologia dowolna...                                                                                                                                                                                                           DSC_1547a                                                           Znalezione obrazy dla zapytania robot humanoidalny                                                                                                                

Portret użytkownika babka

Te dolegliwości to z własnego

Te dolegliwości to z własnego doświadczenia wziąłeś,bo mnie na szczęście nic nie dolega .U Ciebie sądząc po wypowiedziach z pewnością lepiej już było.Nie odpowiadaj ,bo na tym poziomie nie mam zamiaru dyskutować.

Strony

Skomentuj