Prąd elektryczny pozwolił zapisać informacje bezpośrednio w mózgu małpy

Kategorie: 

Źródło: Flickr/amy leonard/CC BY-ND 2.0

Eksperymenty na małpach wykazały, że w mózgach zwierząt (i prawdopodobnie też ludzi) można zapisać konkretne informacje. Dokonano tego bez konieczości użycia specjalistycznej aparatury, wystarczyły bowiem tylko łagodne impulsy elektryczne.

 

Badania opublikowane na łamach czasopisma Neuron opisują eksperymenty przeprowadzone na makakach królewskich. W pierwszej kolejności naukowcy nauczyli małpy prostej gry. Zwierzęta miały obracać różnymi klamkami i uchwytami po pojawieniu się sygnału świetlnego. Gdy małpy poprawnie wykonywały zadania, otrzymywały nagrodę.

 

W trakcie treningu, naukowcy delikatnie stymulowali korę przedruchową w mózgach małp - jest to obszar odpowiedzialny przede wszystkim za funkcje ruchowe. Następnie zmieniono zasady gry, usuwając sygnały świetlne. Dzięki mikrostymulacji elektrycznej, obiekty badań posłusznie wykonywały czynności. Co ciekawe, naukowcy nie stymulowali prądem nerwy, aby wprawić w ruch mięśnie, lecz "informację" zawartą w korze przedruchowej.

Źródło: Kevin A. Mazurek/Marc H. Schieber

Są to wciąż bardzo wczesne etapy badań, które pozwolą nam nie tylko lepiej zrozumieć działanie mózgu, ale także stworzyć dobrze funkcjonujący interfejs komputer-mózg i wynieść neuroprotetykę na wyższy poziom. Być może jest to również krok w kierunku opracowania skutecznych narzędzi do kontroli umysłu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika sceptyyk

Takie efekty, uzyskiwał Iwan

Takie efekty, uzyskiwał Iwan Pawłow na początku ubiegłego wieku bez użycia tortur zadawanych impulsami prądowymi. To są typowe odruchy warunkowe, udowodnione i opisane przez I Pawłowa. Na bazie tych badań, dokonuje się tresury zwierząt. A także ludzi... Na głodnej istocie, wymusza sie określone działanie, a po wykonaniu zadania, nagradza się pokarmem. Istnieje też brutalna odmiana wywoływania odruchu warunkowego, poprzez zadawanie bólu tresowanej istocie... 

Skomentuj