Odkryto skąd w mózgu bierze się wolna wola

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Filozof Thomas Hobbes twierdził, że osoba działa z własnej woli tylko wtedy, gdy jej życzeniem jest uczynić konkretną rzecz i mogłaby ona bez przeszkód uczynić także co innego, gdyby tak zdecydowała. Definicja naukowa jest jednak o wiele bardziej precyzyjna. Sprowadza się ona do dwóch procesów poznawczych: woli oraz sprawczości.

 

Dzięki przeprowadzonemu badaniu, naukowcy zidentyfikowali w mózgu dokładną lokalizację obszaru odpowiedzialnego za wolną wolę. Jak twierdzą badacze, na nasze pojęcie wolnej woli składają się dwa czynniki: wola, czyli „pragnienie działania”, oraz sprawczość, czyli „poczucie odpowiedzialności za nasze czyny”. Aby poruszać się lub mówić, potrzebujemy obu procesów poznawczych. Zaburzenia w którymkolwiek z nich mogą spowodować, że ludzie stracą motywację do działania lub będą czuć się tak, jakby działali wbrew sobie.

 

Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center zbadali 28 przypadków, w których uszkodzenie mózgu wpłynęło na wolę pacjenta, uniemożliwiając mu poruszanie się lub mówienie. Kolejne 50 przypadków przeanalizowano pod kątem odczuwania działania wbrew sobie, gdy pacjentom wydawało się, że porusza nimi ktoś inny lub, że ich kończyny nie stanowią części ich ciała.

 

Aby dowiedzieć się, co dokładnie odpowiada za takie zaburzenia, wykorzystano tzw. metodę mapowania sieci. Nowa technika, która wcześniej umożliwiła naukowcom zlokalizowanie źródeł nieprawidłowych ruchów, złudzeń lub utraty świadomości, i tym razem pozwoliła na odkrycie przyczyny. Obrażenia były różne, w zależności od przypadku, jednak wszystkie posiadały dwa wspólne obszary: przedni zakręt kory obręczy (odpowiedzialny za wolę) i przedklinek (odpowiadający za sprawczość).

 

Naukowcy postanowili potwierdzić swoje przypuszczenia także poprzez eksperyment na zdrowych pacjentach. Stymulowano te dwa obszary u ochotników i skutkowało to podobnymi, krótkoterminowymi zaburzeniami. Zdaniem specjalistów, odkrycie może okazać się bardzo ważne w przypadku prób leczenia różnego rodzaju zaburzeń psychicznych.

 

Odkrycie to opublikowano w czasopiśmie naukowym Proceedings of National Academy of Sciences.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Wolną wolę to człowiek

Wolną wolę to człowiek otrzymał od Boga, cała plejada czartów z Szatanem na czele tą wolną wolę nam kradnie np. przez nasze grzechy, zwodzenie nas i wpływ na naszego ducha, którego powinna kreować nasza dusza. To co naukowcom się wydaje to po prostu efekt procesu myślowego, kontrolowanego przez ich ducha, który jest "zhakowany" przez weźmy na to np. Lucyfera, który taką a nie inną wizję świata w ich mózgach kreuje.

Portret użytkownika Sikhimczyk

"Odkryto skąd w mózgu bierze

"Odkryto skąd w mózgu bierze się wolna wola" ""Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center zbadali 28 przypadków, w których uszkodzenie mózgu wpłynęło na wolę pacjenta, uniemożliwiając mu poruszanie się lub mówienie."  Może ktoś wytłumaczy co jedno z drugim ma wspólnego? Bo ja zgodnie z tą logiką odkryłem, że wolna wola tkwi w moim kluczu do mieszkania bo jak go nie mam to nie mogę do niego wejść. Potwierdziłem to badanie na ochotnikach Smile

 

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Szukali obszaru mózgu który

Szukali obszaru mózgu który jeśli zostanie uszkodzony to człowiek staje się pozbawiony woli. No wiesz plaga zombie od czegoś powinna się zacząć. Jak ta grypa hiszpanka co ją przywieźli do Europy zaszczepieni przed wyjazdem żołnierze z USA. To narazie jest taka gra wstępna, kolejnym krokiem będzie wywołanie jakiejś wojny, żeby następcy dr. mengla mogli się wykazać i ustalili jaki preparat powoduje uszkodzenia w tych konkretnych obszarach mózgu. (Zgaduję że to ma związek z 5G i jednocześnie diodami-soczewkami LED.)

Skomentuj