Nadużywanie mediów społecznościowych upośledza zdolność do podejmowania decyzji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli związek między nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych a nieprawidłowym podejmowaniem decyzji. Cecha ta zwykle przypisywana jest osobom uzależnionym od hazardu i narkotyków.

 

Badacze twierdzą, że jest to pierwsze badanie, które analizuje związek między nadmiernym używaniem mediów społecznościowych a podejmowaniem ryzykownych decyzji. Wyniki zostały opublikowane w Journal of Behavioral Addictions.

 

Naukowcy z Michigan State University przebadali 71 uczestników i ocenili ich nawyki dotyczące mediów społecznościowych za pomocą Bergen Facebook Addiction Scale (BFAS), pierwszej psychologicznej skali, mierzącej uzależnienie od Facebooka, opracowanej przez naukowców z Norwegii. Wszyscy uczestnicy wzięli także udział w tzw. zadaniu hazardowym (Iowa Gambling Task), aby ocenić ich podejmowanie decyzji.

Podczas badań okazało się, że uczestnicy, którzy przyznali się do nadmiernego korzystania z serwisów społecznościowych, osiągali gorsze wyniki w zadaniu hazardowym.

 

Naukowcy nie badali, dlaczego uczestnicy, którzy przyznali się do nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych, wykazywali się kiepskim podejmowaniem decyzji podczas testu hazardowego, jednak warto się przyjrzeć tej korelacji. Upośledzenie osądu jest często cechą osób cierpiących na zaburzenia związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych.

 

Naukowcy mają nadzieję, że badanie może pomóc w zauważeniu i reagowaniu na problem nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika minoduesp

Sprawa jest banalnie prosta i

Sprawa jest banalnie prosta i polega na tym , że ludzie dzielą się na dwa rodzaje - mądrych i głupich zaś one na jeszcze pomniejsze frakcje . A ci o których mowa w artykule zwyczajnie zamiast polegać na sobie , zdobywać wiedzę i myśleć samodzielnie ,wolą polegać na opinii "znajomych" , szukając  "gotowca" - bo tak łatwiej ... 

Portret użytkownika Kwazar

"tak kolego media religie

"tak kolego media religie pseudonauka utrzymuje ludzi na najnizszym poziomie swiadomosci" Kolego ja bym dodał się upierająć,że to wcale do tego nie potrzeba religii i pseudonauki.Tak ma po prostu naturalnie, rzecz obglądając większość z nas  Ma taki KOREK BEZPIECZEŃSTWA układów i też SPOŁECZNEGO jako najniższy poziom zabezpieczenia świadomośći dostępny naturze dla gawiedzi.To działa !!! Wszyscy nie moga być OŚWIECENI ! Spojrzyj na mnie.

Portret użytkownika Illuminat13

tak kolego media religie

tak kolego media religie pseudonauka utrzymuje ludzi na najnizszym poziomie swiadomosci PO CO ??? PO TO azeby tymi balwanami lepiej manipulowac sterowac CO WIDZIMY W TV SEX KABARET DENNE SERIALE MECZE  tylko zeby zajac czas do twojej smierci azebys nie szukal prawdy jak wyzwolic sie z matrixu Religie tez usypiaja czujnosc poprzez obiecywanie nic nie musisz robic tylko wierz i sluchaj Pseudonauka poddaje ci ateistyczne bzdurne teorie abys utwierdzil sie w niewiedzy Czy tego chcesz czy nie czakry meridany istnieja  Załóżmy, że czakry stanowią siedem pięter budynku. Kiedy znajdujemy się na najniższym piętrze i wyglądamy przez okno, mamy przed sobą inny widok niż z pozostałych pięter. Na każdym kolejnym piętrze stopniowo widzimy coraz więcej. Jeśli okna na wszystkich piętrach są czyste, widok jest niezmącony. Jednak szyby okien są zaciemnione przez nasze przekonania.

Na każdym kolejnym piętrze powiększa się zakres naszego postrzegania. Stajemy się świadomi coraz rozleglejszej perspektywy – do tego, co widzieliśmy poprzednio, dochodzi to, co aktualnie spostrzegamy. Celem jest przejrzystość postrzegania: czyste okna, nieprzesłonięte przekonaniami uwarunkowanymi kulturowo. Analizując każdą z czakr, zaobserwujmy, jak manifestuje się ona w naszym życiu.

Czakry decydują o tym, jak wykorzystujemy energię. Są bateriami dla różnych poziomów życiowej energii. Pobierają, przechowują i nadają kształt energii poprzez łączność z kosmiczną siłą życiową. Swobodny przepływ energii pomiędzy nami a wszechświatem jest bezpośrednio uzależniony od naszego ogólnego zdrowia i zadowolenia.   17 Lecz teraz wiem, bracia, że działaliście w nieświadomości, tak samo jak zwierzchnicy wasi.

Mysle wiec jestem Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych

Portret użytkownika Groot

Oczywiście Medium ja to

Oczywiście Medium ja to rozumiem jakie zadanie miała NK. Rozumiem też tych którzy mieszkają od siebie kilkaset kilometrów i pisują na NK czy też FB. Ale nie mogę pojąć tych którzy mieszkają na tej samej ulicy i zamiast spotkać się w cztery oczy, to piszą do siebie na FB. Widziałem też przypadek jak chłopak i dziewczyna siedzieli w tym samym pomieszczeniu i zamiast ze sobą porozmawiać to pisali do siebie SMS-y.

Portret użytkownika babka

Problem nie tkwi w mediach

Problem nie tkwi w mediach społecznościowych ani w alkoholu np tylko w ludziach. Wszystko jest dla ludzi tylko trzeba umieć z tego mądrze korzystać. Co to za sukces , że się z czegoś nie korzysta. Sukcesem jest korzystać mądrze. Można przecież pić alkohol i nie wpaść w alkoholizm co potencjalnie zagraża. Trzeba tylko mieć silną wolę żeby ze wszystkiego korzystać z umiarem, umieć zachować ostrożność i wtedy nie ma problemu.

Portret użytkownika Illuminat13

To fakt wiekszosc baranow

To fakt wiekszosc baranow ludzkich zamiast podziwiac przyrode siedza na portalach spolecznosciowych wstawiaja zdjecia dziesiecioletniego mercedesa i taniej podrozy z grecji No i rozbijaja malzenstwa nawzajem podrywajac kolegow kolezanki z mlodych lat lub dyskoteki 

Mysle wiec jestem Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych

Portret użytkownika babka

Medal ma dwie strony. Część

Medal ma dwie strony. Część osób może tak postępuje jak piszesz ale to jest jedna strona medalu . Jest

też druga to są ludzie , którzy np szukają pomocy albo o coś walczą. Portale mają wielką siłę przebicia. Pomoc w poszukiwaniu zaginionych osób i zwierząt np. Mnie osobiście na sercu leżą prawa zwierząt . Jest sporo inicjatyw w tym kierunku. Poszukiwania sprawców znęcania się nad zwierzętami , a jest tego coraz więcej niestety i coraz częściej doświadczają tego ludzie bo jak taki zwyrodnialec pastwi się nad zwierzęciem to potem ne ma oporów by tak samo traktować ludzi. 

Dla mnie nie ma różnicy jaki to portal. Można się uzależnić od każdej formy internetowej aktywności, od ZnZ też. 

Skomentuj