Nadużywanie mediów społecznościowych upośledza zdolność do podejmowania decyzji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli związek między nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych a nieprawidłowym podejmowaniem decyzji. Cecha ta zwykle przypisywana jest osobom uzależnionym od hazardu i narkotyków.

 

Badacze twierdzą, że jest to pierwsze badanie, które analizuje związek między nadmiernym używaniem mediów społecznościowych a podejmowaniem ryzykownych decyzji. Wyniki zostały opublikowane w Journal of Behavioral Addictions.

 

Naukowcy z Michigan State University przebadali 71 uczestników i ocenili ich nawyki dotyczące mediów społecznościowych za pomocą Bergen Facebook Addiction Scale (BFAS), pierwszej psychologicznej skali, mierzącej uzależnienie od Facebooka, opracowanej przez naukowców z Norwegii. Wszyscy uczestnicy wzięli także udział w tzw. zadaniu hazardowym (Iowa Gambling Task), aby ocenić ich podejmowanie decyzji.

Podczas badań okazało się, że uczestnicy, którzy przyznali się do nadmiernego korzystania z serwisów społecznościowych, osiągali gorsze wyniki w zadaniu hazardowym.

 

Naukowcy nie badali, dlaczego uczestnicy, którzy przyznali się do nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych, wykazywali się kiepskim podejmowaniem decyzji podczas testu hazardowego, jednak warto się przyjrzeć tej korelacji. Upośledzenie osądu jest często cechą osób cierpiących na zaburzenia związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych.

 

Naukowcy mają nadzieję, że badanie może pomóc w zauważeniu i reagowaniu na problem nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika babka

Medal ma dwie strony. Część

Medal ma dwie strony. Część osób może tak postępuje jak piszesz ale to jest jedna strona medalu . Jest

też druga to są ludzie , którzy np szukają pomocy albo o coś walczą. Portale mają wielką siłę przebicia. Pomoc w poszukiwaniu zaginionych osób i zwierząt np. Mnie osobiście na sercu leżą prawa zwierząt . Jest sporo inicjatyw w tym kierunku. Poszukiwania sprawców znęcania się nad zwierzętami , a jest tego coraz więcej niestety i coraz częściej doświadczają tego ludzie bo jak taki zwyrodnialec pastwi się nad zwierzęciem to potem ne ma oporów by tak samo traktować ludzi. 

Dla mnie nie ma różnicy jaki to portal. Można się uzależnić od każdej formy internetowej aktywności, od ZnZ też. 

Strony

Skomentuj