Czy można uzależnić się od miłości?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Po przeanalizowaniu 64 badań dotyczących miłości i uzależnień między 1956 a 2016 rokiem, naukowcy wskazują oczywiste podobieństwa, zauważając dwie różne formy uzależnienia od miłości.

 

Nie wszyscy psychologowie zgadzają się z teorią, że miłość jest uzależnieniem lub chorobą. Jest to zależne od definiowania zarówno miłości, jak i uzależnienia. Jednak oba zjawiska wyzwalają w mózgu poczucie euforii, radości oraz ekstazy, a także rozpacz i zachowania obsesyjne.

 

Tak zwany „wąski horyzont” stanowi najbardziej ekstremalne i szkodliwe formy zachowania związanego z miłością i jest potencjalnie jej najbardziej uzależniającą formą. Problemy związane z nadmiernym przywiązaniem mogą ingerować w codzienność, osłabiając kontrolę własnego zachowania.

 

Ten rodzaj miłosnego uzależnienia jest wynikiem nieprawidłowych procesów w centrum nagrody w mózgu. Osoba uzależniona jest w stanie dokonać wielkich poświęceń na rzecz swojego dobrego samopoczucia, wynikającego z obecności ukochanej osoby.


Drugi rodzaj miłości, nazwany „szerokim horyzontem”, jest nazywany miłością normalną. Nadal wiąże się z silnymi pragnieniami, jednak pozwala na ich kontrolę. Osoby doświadczające miłosnego uzależnienia współdzielą procesy mózgowe z osobami uzależnionymi od narkotyków. Naukowcy twierdzą, że oba typy miłosnego nałogu mogą być szkodliwe dla ludzi, w niektórych przypadkach prowadząc do obsesji na punkcie nieodpowiednich lub niebezpiecznych ludzi.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika anonimka

dałam Ci plusa. Ale myślę, że

dałam Ci plusa. Ale myślę, że nie chodzi o tą miłość międy kobietami, a mężczyznami. To marginalne... Wykreowane przez media. Oni byli, są i będą. Złą sławę robią im marsze i inne. Nie jestem homo czy jak tam nazywacie. To machina rządząca kreuje na potrzeby im nadrzędnych.. i nie musimy się bić i kłócić..... Wszyscy, którym zależy na spokoju i prawdzie wiedzą. 

Portret użytkownika anja

Czyli, że musimy dokładnie

Czyli, że musimy dokładnie "zana­lizować nasz horyzont miłości", bo naukowcy stwierdzili, że ludzie uwierzą w każdą wypowiedź poprzedzoną stwierdzeniem "naukowcy stwierdzili"?
Moim zdaniem najpiękniejsze są chwi­le gdy w ogóle przes­ta­jemy "myśleć", i zaczynamy beztrosko rozkoszować się miłością, "wyzwalając w mózgu poczucie euforii, radości oraz ekstazy"!

A jeśli już, to najbardziej uzależniła niektórych miłość do "piniędzy", polityki, i kotów...
Tacy na pewno mają "problemy związane z nadmiernym przywiązaniem, ingerencją w naszą codzienność, gdyż sondażami osłabiają kontrolę własnego zachowania", i ciągle myślą, że kocham innych znaczy rucham...

"Miłość jest cierpliwa i życzliwa. Nie jest zazdrosna, nie przechwala się, nie nadyma się, nie zachowuje się nieprzyzwoicie, nie szuka własnych korzyści, nie daje się rozdrażnić. Nie prowadzi rachunku krzywd. Nie cieszy się z nieprawości, ale raduje się prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, na wszystko ma nadzieję, wszystko przetrzymuje. Miłość nigdy nie zawodzi" (1 Koryntian 13:4-8)

Portret użytkownika Felipesku

Coz to za wspaniale badanie

Coz to za wspaniale badanie naukowe.... wiecej ma wspolnego z pseudonauka niz szacowna spolecznosc tutaj. Jak mozna nazwac badaniem cos niepelnego i opracowanego tylko na podatawie obserwacji 64 osob nie wiem... ale nie ma to nic wspolnego z miloscia... moze co najwyzej z uzalezniwniem... od pseudonaukowych badan... ktore nic nie wnosza w polepszenie zycia ludzi. ... Milosc to oddanie siebie drugiej osobie i poswiecenie swoich potrzeb na rzecz drugiej osoby. Robi sie to z wlasnej nieprzymuszonej woli... jak mi ktos mowi inaczej to jest niebspelna rozumu. Inne pytanie... czy na taka milosc ktokolwiek zasluguje? ... psychologia spoleczna to zawila rzecz... nawet niewolnik moze sie uzaleznic od batow swego pana.

Portret użytkownika Illuminat13

a ty co tam wiesz o milosci

a ty co tam wiesz o milosci idz mu zrob kolacje zaspokuj swego pana i wladce po to zyjesz kobieto 5 Nie unikajcie jedno drugiego, chyba że na pewien czas, za obopólną zgodą, by oddać się modlitwie; potem znów wróćcie do siebie, aby - wskutek niewstrzemięźliwości waszej - nie kusił was szatan.   8 Wielkie zło - kobieta pijaczka,
i nie ukryje ona swej hańby.
9 Bezwstyd kobiety można poznać po niespokojnym podnoszeniu oczu
i po rzucaniu spojrzeń. 20 Jeśli jednak byłaś niewierna swemu mężowi i stałaś się przez to nieczystą, ponieważ inny mężczyzna, a nie twój mąż, obcował z tobą, wylewając [nasienie] - 21 wówczas przeklnie kapłan kobietę przysięgą przekleństwa i powie do niej: Niechże cię Pan uczyni poprzysiężonym przekleństwem pośród ludu twego, niech zwiotczeją twoje biodra, a łono niech spuchnie. 22 Woda niosąca przekleństwo niech wniknie do twego wnętrza i niech sprawi, że spuchnie twoje łono, a biodra zwiotczeją. Odpowie na to kobieta: "Amen, Amen". 23 Teraz wypisze kapłan na zwoju słowa przekleństwa, a następnie zmyje je wodą goryczy. 24 Wreszcie da wypić kobiecie wodę gorzką, niosącą klątwę, aby wody przekleństwa weszły w nią sprawiając gorzki ból.

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika anonimka

Jestem kobietą. Często w

Jestem kobietą. Często w Kościele na Mszy podczas kazania słuchałam cytaty z 

Biblii i czułam oburzenie...... dlatego, ze jestem Kobietą. Nie ze wszystkim się zgadzam. Nie jestem podnóżkiem w raju dla mężczyzny.. itp   Jestem dopełnieniem, całością świata który tworzymy, razem....Ludzie..... kobiety,, mężczyźni, nasze dzieci, jesteśmy jednością, symbiozą. Wszyscy razem dopelniamy się.

Portret użytkownika Piotrek

Bo najpiękniejsze

Bo najpiękniejsze/najcudowniejsze  rzeczy,  jakie się nam w życiu przytrafiają nie są rzeczami, i dlatego nigdzie i za żadne pieniądze nie można ich nabyć- serdeczności .

Strony

Skomentuj