Zdaniem naukowców z NOAA temperatury w Arktyce osiągnęły nowe rekordowe poziomy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z amerykańskiej agencji NOAA alarmują, że w Arktyce szybko rośnie temperatura i postępuje to największym tempie z wszystkich monitorowanych miejsc na Ziemi. Ich zdaniem powierzchnia lodu spadła do wielkości widzianych ostatnio w 1979 roku, a to zmusza wiele gatunków zwierząt do migracji. Z danych wynika również, że średni wzrost temperatury wyniósł aż 1,3 stopnia Celsjusza.

 

Ostatni raz podobny nieprawidłowy wzrost temperatury w Arktyce zanotowano w 1900 roku, czyli aż 115 lat temu. Eksperci z NOAA nadal obstają przy tym, że na skutek ciepła lodowce stopią się, co będzie miało poważne konsekwencje dla całej ludzkości.

 

Poinformowano również, że w porównaniu z innymi obszarami, ocieplenie Arktyki występuje nawet dwukrotnie szybciej. Wyliczono, że podczas ostatniej dekady zniknęło 15% warstwy lodu co było najniższą wartością od 1979 roku, gdy rozpoczęto regularne badanie pokrywy lodowej bieguna północnego.

 

Poważne konsekwencje mogą też wystąpić w środowisku naturalnym. Biolodzy morscy spodziewają się migracji zwierząt w poszukiwaniu żywności. Może też dojść do zakwitu glonów, czemu sprzyja wyższa temperatura notowana nad tą częścią świata.

 

Jeśli obserwowany trend się utrzyma może dojść do poważnych przeobrażeń Arktyki, co uczyni ją bardziej dostępną dla eksploatacji złóż takich jak ropa naftowa czy gaz. Żeglowny przez większą część roku Ocean Arktyczny oznacza też skrócenie czasu frachtu towarów za pomocą statków oceanicznych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika casilda

Na Ziemi klimat zmieniał się

Na Ziemi klimat zmieniał się wielokrotnie , co jest calkiem normalnym procesem , wiele razy życie na Ziemi było całkowicie unicestwiane , to są cykle które były i będą , dopóki człowiek nie nauczy się żyć w człkowitej harmonii z naturą ,
A akcja z globalnym ociepleniem jest poto by nałożyć jak najwięcej podatków , żeby elity cienia mogły się nahapac.
Ale przyjdzie kryska na Matyska
 

Portret użytkownika vonteck

Oczywiście, że klimat się

Oczywiście, że klimat się zmieniał wiele razy, ale przez większość czasu na Ziemi nie było ludzi i po tej zmianie raczej też znikniemy, razem z większością gatunków. Ziemia sobie poradzi, może za setki milionów lat pewnie powstanie nowe inteligentne życie.

Portret użytkownika nikt-xxx

Jestem zadowolony z tych

Jestem zadowolony z tych zmian. Temp wzrośnie. Będziemy spalać zimą mniej kopalin. Dojdziemy do nowego punktu RÓWNOWAGI. Winogrona, pomarańcze i takie tam u nas? I koty tudzież inne zwierzyny kochane nie będą tak cierpieć zimą. Jestem ZA! Łyse małpy to jednak ciężkie przygłupy.

Portret użytkownika Gorek

to sobie wyobraz  teraz 

to sobie wyobraz  teraz  komary caly rok rozne choroby ktore zima wybija nie jestesmy na to przygotowani rozne zwierzeta pajaki itede ktore u nas  nigdy nie byly a nagle sa bo sie klimat ocieplil ktore beda kasac ludzi a nasze szpitale  nie beda
mogly nic zrobic

Portret użytkownika Gorek

to sobie wyobraz  teraz 

to sobie wyobraz  teraz  komary caly rok rozne choroby ktore zima wybija nie jestesmy na to przygotowani rozne zwierzeta pajaki itede ktore u nas  nigdy nie byly a nagle sa bo sie klimat ocieplil ktore beda kasac ludzi a nasze szpitale  nie beda
mogly nic zrobic

Skomentuj