Naukowcy znaleźli nową przyczynę topnienia lodu w Arktyce

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Rosyjscy badacze odkryli wpływ efektów termicznych z głębi Oceanu Arktycznego na przyspieszenie topnienia lodu w Arktyce Atlantyckiej zimą. Nowe dane zwiększą dokładność prognoz zmian klimatycznych w regionie.

 

Autorzy wykonali obliczenia matematyczne, wykorzystując nowe dane z systemów monitoringu satelitarnego, oceniając zmniejszenie powierzchni i objętości lodu w basenie Nansen Oceanu Arktycznego w ciągu ostatnich 20 lat. Przeprowadzona analiza pozwoliła ustalić, że wkład pionowego konwekcyjnego strumienia ciepła z głębi oceanu do górnej 100-metrowej warstwy w okresie zimowym ma decydujące znaczenie w procesie zmniejszania się pokrywy lodowej w okresie zimowym. Założono, że mechanizmem takiego efektu jest pionowa konwekcja termohalinowa - przeciwnie skierowane pionowe ruchy wody pod wpływem sił grawitacyjnych.

 

Naukowcy uważają, że napływ ciepłej wody z umiarkowanych szerokości geograficznych kształtuje pionową strukturę wód oceanicznych w taki sposób, że w górnej 300-metrowej warstwie temperatura i zasolenie wzrastają wraz z głębokością. Jednocześnie, na skutek ochłodzenia wody w okresie zimowym, warstwa powierzchniowa oceanu staje się „cięższa”, co przyczynia się do rozwoju pionowego ruchu wody pod wpływem sił grawitacyjnych.

 

W ciągu ostatnich dziesięcioleci naukowcy odnotowują coroczną redukcję powierzchni lodu w Arktyce atlantyckiej. W szczególności na Morzu Barentsa straty te w sezonie zimowym wynoszą 2-4% rocznie. Topniejący lód, oprócz wpływania na klimat, stanowi zagrożenie dla zamieszkujących je organizmów morskich, z których część może zniknąć.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Mylisz się , to jest TWÓJ

Mylisz się , to jest TWÓJ krater - zatem wejdź sobie do niego i już się nie wychylaj z podobnymi głupstwami. Czy was tu wszystkich odmiennie myślących ktoś nasłał a wcześniej zasiał na jakimś ugorze ?? Może jeszcze powiesz , że Kopernik był "kobietą" ?! 

Portret użytkownika Miuosh

To była marionetka do

To była marionetka do mieszania ludziom w głowach takim jak Ty który patrzy pod nogi zamiast w niebo. Popatrz sobie na stare mapy świata ale nie szukaj nowych zaklamanych map a znajdz bardzo stare i sobie przeanalizuj z różnych lat. Mapa Disneya również ta stara też daje sporo wskazowek. Śpij dalej znaki są wszędzie to jest tak oczywiste jak powiedzenie widzisz ale jesteś ślepy. Nawet zdarza się że masz je podsuwane pod sam nos w świecie realnym ale i tak ich nie widzisz. Quarkuj dalej

Portret użytkownika Quark

Jeśli tak ma wyglądać orbita

Jeśli tak ma wyglądać orbita tej mitycznej Nibiru to jakim niby cudem miałaby ona na COKOLWIEK wpływać (!) , skoro tak masywne planety jak Uran , Neptun , Saturn i Jowisz - wszystkie razem jakoś na Ziemię nijak nie wpływają ?? Co , pewnie są za blisko !? A tabletki na urojenia za daleko ... szkoda ...

Skomentuj