Minimum pokrywy lodowej w Arktyce już za nami

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com

To najprawdopodobniej koniec sezonu topnienia a zarazem lata w Arktyce. Tegoroczne minimum pokrywy lodowej miało miejsce 12 września i wyniosło 4,809 mln km2. Oczywiście nigdy nie wiadomo na pewno, czy trend się nagle nie zmieni, ale przy załozeniu stałości pewnych sezonowych wzorców pogodowych można powiedzieć, że od teraz lodu będzie raczej przybywać.

 

Według danych z IARC-JAXA w przeszłości zdarzało się, że minimum lodu przypadało później. W 2012 roku stało się to 16 września, a w 2010 roku około 17 września. Tak samo było w 2007 roku, a 2005 nastąpiło to wyjątkowo późno, bo 21 września. Dlatego istnieje pewne prawdopodobieństwo, że może się jeszcze stopić trochę lodu, zwłaszcza, że temperatury nie obniżają się szybko, a nawet zatrzymały się i w niektórych miejscach Arktyki nie wychładza się ani powietrze, ani ocean, co zobaczymy na poniższych mapach.

 

Stan arktycznego lodu morskiego - AMSR2.

 

Tym razem zobaczmy inną mapę, by pokazać bardziej wizualny charakter lodu. W ten sposób można określić stan i koncentrację lodu, która jest bardzo solidna. Jest to kolejna poszlaka wskazująca na to, że topnienie mogło już się zakończyć. Ostatniego dnia spadł zasięg lodu, ale powierzchnia nie. Potem lód zaczął powoli przyrastać, to znaczy, zamarzały niewielkie przestrzenie między krami, a czapa lodowa pod wpływem wiatru i prądów morskich uległa skoncentrowaniu.  Doskonale to widać na mapie AMRS2.

 

Zmiany w zasięgu lodu arktycznego wg JAXA w 2013 roku na tle ostatnich lat. Dolny wykres pokazuje wyszczególnienie. 

 

Na wykresie JAXA widać, że choć minimum mogło już nastąpić, to teraz mamy okres stagnacji. W tym roku pokrywa lodowa w Arktyce jest szóstą najmniejszą w historii pomiarów. Mamy więc solidny przyrost lodu w stosunku do zeszłego roku, który wynosi obecnie w przybliżeniu 1,7 mln km2.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj