Topniejące lodowce zmieniają grawitację na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: ESA

Dane zebrane przez europejskiego satelitę naukowego GOCE pozwoliły stworzyć najdokładniejszą mapę grawitacji ziemskiej. Mimo, że satelita ten nie był zaprojektowany do mapowania dynamiki zmian grawitacji Ziemi pozostawał na orbicie aż cztery lata i udało się zebrać bardzo dużo szczegółowych danych.

 

Ze względu na to, że satelita GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer) pozostawał na orbicie okołoziemskiej od roku 2009 do 2013, dał naukowcom unikalną możliwość stworzenia najbardziej dokładnego modelu ziemskiej grawitacji.

Satelita GOCE - Źródło: ESA

Na jego pokładzie znajdował się elektrostatyczny gradiometer grawitacyjny, składający się z sześciu akcelerometrów. Urządzenie to było przeznaczone do dokładnego badania siły pola grawitacyjnego Ziemi. Ostatnio, naukowcy niemieccy i amerykańscy przeanalizowali te dane i zwrócili uwagę, że instrumenty pokładowe odnotowały zmiany masy lodu w Antarktyce.

 

Dane wykazały, że rozkład grawitacji planety różni się znacznie w zależności od konkretnej lokalizacji. Inaczej jest na pasmach górskich, na oceanie i nad równinami. Na rozkład pola grawitacyjnego wpływa też obrót planety wokół własnej osi i na jej orbicie wokół Słońca

Satelita GOCE - Źródło: ESA

Grupa naukowców z niemieckiego Instytutu Geodetic Research Institute przeanalizowała dane uzyskane w okresie od listopada 2009 do czerwca 2012 roku. Stwierdzono, że redukcja masy lodu w trakcie badania znajduje odzwierciedlenie w zmianach grawitacyjnych widocznych na sporządzonej przez nich mapie. Hipoteza o wpływie znikającego lodu na grawitację nie jest nowa, ale nie została dotychczas potwierdzona w praktyce.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Maniek Kielce

LUDZIE !!! GRAWITACJA TO NIE

LUDZIE !!! GRAWITACJA TO NIE JEST SIŁA ODŚRODKOWA ANI CIŚNIENIE ATMOSFERYCZNE
ci naukowwcy sa dziwni. nawet jakby ziemia sie nie kreciła grawitacja byłaby taka sama jak teraz. ZALEŻY OD MASY OBIEKTU.
Ale powinni zaznaczyć skąd to się wzieły pomiary. Już tłumaczę : im wyżej jesteśmy (czyli dalej od środka planety) to grawitacja maleje.  czyli jak były lodowce to ich czubek był dalej od środka planety a jak się roztopiły to góra zmalała . Można stwierdzić że im wyżej jesteśmy od środka planety to też czas inaczej płynie dlatego gps trzeba korygować i też satelity nagle nie spadają bo są dalej od środka planety niż ustawa przewiduje Smile Masa ziemi jast tak niewielka że potrafimy pokonać naszą grawitację , więc ta siła na naszej planecie jest malutka .  Jak stwożyć sztucznę grawitację ludzie ? i nie siłę odśrodkową i dośrodkową?

Portret użytkownika janprester

Z tym topnieniem lodów na

Z tym topnieniem lodów na Arktyce jest zwiazana jakaś tajemnica kosmiczna,ktorej my na razie nie jestesmy w stanie rozwiązać. Prosze zważyc na dwa szczegóły:1-szy to gwałtownie topnieją nawet za naszego tak krutkiego życia o ile ktoś się tym interesuje lodowce na Arktyce. Nie było by to dziwne ale na drugiej półkuli jest tajemnicza Antarktyda na, której co roku przybywa setki a nawet tysiące km 3 lodu. Wiemy ,że Antarktydę odkryto dopiero w 1818 roku i tu proszę zobaczyć jak się ona zmieniła. Na samej Antarkydzie powiększyła się o znaczna grubość pokrywa lodowca.natomiast szelfy i wody wokółniej pokryła gruba warstwa lodu -bagatela o grubości ponad 100 metrów. w ostatnich dekadach lodowiec na Antarkydzie zwiekszył się o bardzo dużo tysięcy km3 lodu.         Wiemy też o tym,że ruch wirowy-odśrodkowy i grawitacja Ziemi oddziaływują na tę masę lodu.  Tutaj -w tym wszyscy powinniśmy się zastanowić -uwazam osobiście,że w pewnym momencie nastąpi tzw.  chrupnięcie skorupy naszej kochanej Ziemi.  Tajemnicza Antarktyda przesunie się po powierzchni naszej planety o tysiacc kilometrów do góry w stronę równika,może nawet za.  Tak zacznie się Nowy Wielki Rok ,Który znowu będzie trwał 25920 lat jako cykl precesyjny.   Od nowa uformują sie bieguny, ustawia się kontynenty, a niekórzy mądrzy jak się im uda przerzyć bedą na nowo tworzyć mapy naszej planety i nowe cywilizacje ,które bedą się ,,kochać i żyć w pokoju " .                             Na steli w Quiriga w Gwatemali zapisano datę 90 milionów lat a na drugiej z kolei 300 mil. lat.Są to obliczenia podające prawidłowo dzień i miesiąc i można je porównać z obliczeniami w naszym kalendarzu gdzie wielkanoc co pewien czas przypada w tym samym dniu. Majowie skądś wiedzieli ,że życie na ziemi ograniczone jest cyklami ,które kończą się katastroą niezależnie od życia pojedynczych ludzi i całych cywilizacji.                A GDYBY TAK NASI MĘDRCY ZAMIAST WOJEN ZAJĘLI SIĘ ZA SZYBIE TOPNIENIE LODU NA ANTARKTYDZIE !!!               Na ten aspekt zwracał uwagę A.EINSZTAJN.                         ,, janprester"

Portret użytkownika Łukasz_inny

fajna teoria hapgooda ale

fajna teoria hapgooda ale autor uleszka trochę mota w kwesti nazewnictwa biegunów, tj nie wiadomo czy chodzi mu o bieguny magnetyczne czy bieguny geograficzne (te dwie sprawy ma wymieszane totalnie bez wskazania ostatecznie o czym mówi a mówi o biegunie Smile to napewno ), pozatym teoria ciekawa warta zapoznania się z nią

Portret użytkownika Helmut

"Ostatnio, naukowcy niemieccy

"Ostatnio, naukowcy niemieccy i amerykańscy przeanalizowali te dane i zwrócili uwagę, że instrumenty pokładowe odnotowały zmiany masy lodu w Antarktyce."
 
Admin, co to za twór jakiś ?? Co to Antarktyka ??
Jakiś nieznany dotąd kontynent ?? Bo o Anktartydzie i Arktyce słyszałem, ale to twoje to jakiś miks ...

Portret użytkownika lolo

Oj Helmut, Helmut bo zacznę

Oj Helmut, Helmut bo zacznę myśleć, że Twoje poczucie humoru (słynne niemieckie poczucie humoru) odpowiada twojej wiedzy. ROFL Admin dobrze napisał. Jest Arktyka i Antarktyda, i ta druga nazwa w odmianie zmienia się na np. "w Antarktyce" jako opis całego obszaru ale już będzie "na Antarktydzie" gdy dotyczy kontynentu.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika lolo

W którym miejscu się mylę?

W którym miejscu się mylę? Pokaż mi różnicę pomiędzy tym co Ty napisałeś:

Jest również Antarktyda, która jest kontynentem zlokalizowanym na Atnarktyce.

a tym co ja:

...i ta druga nazwa w odmianie zmienia się na np. "w Antarktyce" jako opis całego obszaru ale już będzie "na Antarktydzie" gdy dotyczy kontynentu.

Jedyny "błąd" jeśli już, to to, że nie zaznaczyłem dobitnie, iż "Antarktyda" i "Antarktyka" odnoszą się do jednego obszaru geograficznego, różnica natomiast tkwi w rozległości. Antarktyka jest pojęciem szerszym. Myślałem jednak, że to wynika bezproblemowo z mojego wpisu ale widać trzeba jednak tłumaczyć łopatologicznie. Na obronę Twojego wpisu jest to, że pierwsza część zdania sprawia wrażenie jakby Antarktyka i Antarktyda były wymiennymi nazwami. W potocznym rozumieniu jednak może tak być. No to tu tak, można to uznać za błąd braku precyzji. Niemniej zarzut pierwotny dotyczył tego, że taka nazwa jak "Antarktyka" nie jest uprawniona.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Kompletna bzdura. Zmiana

Kompletna bzdura. Zmiana grawitacji, wskutek topnienia lodu... Wiekszego idiotyzmu nie słyszałem... Przeciez masa tej roztopionej wody nie wyparuje w kosmos,... zostaje na Ziemi, a więc graitacja globalna jest = constans..
No a jeszcze dodajmy "spadające meteoryty" i pył kosmiczny...:).. Grawitacja powinna wzrosnąć... Chyba..., chyba, że nauka nie wie czym jest grawitacja, ale nie martwcie się... Ja wiem...:
 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Opowiadasz .. Jesli zmienia

Opowiadasz .. Jesli zmienia się prędkość obrotowa Ziemi, to przestawiaj zegarki a jeśli grawitacja to Boże chroń nas przed Księzycem...
Opowiadasz teoretyczne bzdety w świetle oficjalnej wiedzy z astrofizyki i fizyki dla lemingów... Wejdź w temat jak umiesz byc dociekliwy i masz >IQ150, to zobaczysz jakie głupoty i nieprawdę wcisnęli ci w szkole... Matematycznie niby wszystko się zgadza... hehheee...
 Jednak JA złamałem te zasady i mam... "coś co teoretycznie" nie może istnieć...

Portret użytkownika Fila

I słusznie dostałeś minusy bo

I słusznie dostałeś minusy bo nie wszystko wiesz, na dodatek często się mylisz a zachwujesz się jakbyś wszystkie rozumy posiadł a dotego obrażasz innych swoim plugawym językiem. Więcej pokory.
Topniejace lodowce zmieniają powierzchniowy rokład masy Ziemii poprzez przemieszczenie się wody z lodu do oeanu i stąd miejscowe zmiany grawitacji, minimalne ale są.

Strony

Skomentuj