Wspierani przez USA rebelianci wracają do syryjskiej armii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wygląda na to, że wśród tzw. umiarkowanych rebeliantów panują bardzo niskie morale. Media donoszą, że kilku finansowanych i uzbrojonych przez Stany Zjednoczone bojowników postanowiło uciec, aby ponownie zasilić szeregi syryjskiej armii.

 

Informację na ten temat potwierdzają źródła opozycyjne. Pod koniec lipca, czterech bojowników wchodzących w skład organizacji Jaysh Mughawir Al-Thoura postanowiło zabrać broń wraz z pojazdami i zbiec do sił rządowych. Niektóre media podają, że jednym z uciekinierów jest dowódca wspomnianego ugrupowania zbrojnego.

 

Sytuacja miała miejsce niedługo po tym, jak prezydent USA Donald Trump ogłosił zakończenie programu CIA, który zajmował się wspieraniem bojowników walczących z armią rządową. Stany Zjednoczone mają zamiar szkolić, dozbrajać i finansować ugrupowania, które skupiają się wyłącznie na walce z Państwem Islamskim. Decyzja Trumpa najwyraźniej nie spodobała się antyrządowej rebelii.

 

Od momentu wybuchu wojny w Syrii (2011 rok), wielu syryjskich dowódców i żołnierzy przeszło na stronę zbrojnej opozycji. Po kilku latach armia rządowa utraciła kontrolę nad większością kraju i zaczęto coraz głośniej mówić nad zbliżającą się porażką Baszara Assada. Jednak sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z rosyjską interwencją (2015 rok), która pozwoliła wyeliminować wielu terrorystów i "umiarkowanych rebeliantów". Syria, z pomocą Iranu i Rosji, odnosi teraz wielkie sukcesy i jest na dobrej drodze do zwycięstwa.

 

Źródła:

https://www.almasdarnews.com/article/us-backed-rebel-commander-defects-syrian-army/

https://www.washingtonpost.com/world/the_americas/report-4-us-backed-syrian-rebels-defect-...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj