USA oskarża Syrię o celowe opóźnianie wywozu broni chemicznej, grozi użyciem siły

Kategorie: 

Rozmowy pokojowe, prowadzone w Genewie między syryjskim rządem a opozycją, nie pozwoliły dotychczas ustalić kompromisu ze względu na brak porozumienia między stronami. Tymczasem Stany Zjednoczone oskarżają kraj o celowe opóźnianie wywozu broni masowej zagłady oraz niewywiązywanie się z zawartej umowy.

 

Oskarżenia w stronę Syrii padły z ust Sekretarza Stanu USA, Johna Kerry'ego, który stwierdził, że kraj nie wywozi broni chemicznej ze swojego terytorium tak szybko, jak wcześniej obiecał to zrobić. Zagroził również, że jeśli Syria nie wywiąże się ze swojego "międzynarodowego obowiązku" do lipca 2014 roku, to problem ten zostanie przekazany Radzie Bezpieczeństwa.

 

Rezolucja przyjęta w ONZ we wrześniu zeszłego roku głosi, że jeśli wywóz broni chemicznej z Syrii nie zostanie wykonany na czas, pojawi się możliwość podjęcia środków na podstawie rozdziału 7 Karty Narodów Zjednoczonych, który zezwala na podjęcie działań zarówno militarnych jak i niemilitarnych dla "przywrócenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".

 

Nie trzeba przypominać, że to właśnie John Kerry był zwolennikiem uderzenia na Syrię i najwyraźniej jest nim do dnia dzisiejszego. Rosja tłumaczy opóźnienie wywozu broni chemicznej brakiem wewnętrznego bezpieczeństwa w Syrii, nałożonymi sankcjami oraz brakiem pomocy technicznej ze strony innych krajów. Plan wywozu zakłada zniszczenie 1300 ton broni chemicznej do lipca, natomiast według organizacji OPCW (Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej), na dzień dzisiejszy wywieziono z kraju około 4% całkowitych zasobów.

 

Niektórzy uważają, że wywóz broni z Syrii jest celowo sabotowany przez rebeliantów. Dyrektor Departamentu MSZ Rosji ds. Bezpieczeństwa i Rozbrojenia Michaił Ulianow powiedział, że bojownicy regularnie grożą personelowi ONZ oraz organizacji OPCW a dwóch syryjskich ekspertów zostało już zamordowanych. Nietrudno jest więc doszukać się, że są to celowo podejmowane działania. Również rozmowy pokojowe, które odbywały się w Genewie, nie przyniosły żadnych rezultatów.

 

Negocjacje początkowo utknęły w martwym punkcie, gdy delegacja syryjskiego rządu chciała podjąć temat terroryzmu w Syrii a opozycja chciała rozmawiać tylko na temat utworzenia tymczasowego rządu, w którym oczywiście nie będzie miejsca dla obecnego prezydenta Baszara al-Assada.

 

W ostatnich dniach obie strony jednak przyznały, że istnieje zagrożenie terrorystyczne w Syrii i zgodziły się co do tego, że należy zagwarantować integralność terytorialną Syryjskiej Republiki Arabskiej. Rząd Syrii wyraził również gotowość do omawiania kwestii politycznych. Temat ten zostanie prawdopodobnie podjęty w trakcie drugiej rundy rozmów, które odbędą się w Genewie 10 lutego.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem