Wahadła zegarów z jakichś powodów same się synchronizują i nikt nie wie dlaczego

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W 1665 roku twórca pierwszego na świecie zegara wahadłowego, holenderski fizyk Christiaan Huygens, zaobserwował coś nietypowego. Mając przed sobą dwa takie zegary wiszące na jednej ścianie odkrył, że bez względu na to jak wahadła będą się poruszać na początku, w ciągu około 30 minut zsynchronizują się ze sobą i zaczną huśtać się w przeciwnym kierunku. Od wieków specjaliści nie potrafili wyjaśnić przyczyn tego zjawiska.

 

W zeszłym roku matematyk Henrique Oliveira z Uniwersytetu w Lizbonie zasugerował, że impulsy dźwiękowe przesyłane z jednego zegara do drugiego, np. poprzez ścianę na której wiszą, mogą wyjaśniać tę tajemniczą synchronizację. Okazuje się jednak, że wyjaśnienia pochodzące od samego twórcy zegarów wahadłowych mogą być prawdziwe.

 

Jonatan Peña Ramirez, naukowiec zajmujący się dynamiką z Centrum Badań Naukowych i Wyższej Edukacji w Meksyku, wraz ze swoim zespołem dokonał "odkrycia". Podczas eksperymentu, badacze położyli dwa zegary wahadłowe na drewnianym stole. Zgodnie z przewidywaniami, urządzenia z czasem zsynchronizowały się, lecz co ciekawe, wahadła poruszały się w tym samym kierunku a później nieco zwolniły i utraciły swoją harmonię.

 

Aby wyjaśnić to zjawisko, opracowano specjalny wzór matematyczny zegarów ale uwzględniono w nim drewniane podłoże. Uczeni doszli do wniosku że zegary tworzą wibracje, które przekazywane są poprzez stół - pełnił on rolę kanału komunikacyjnego. Sztywność, grubość oraz masa oparcia ma wpływ na synchronizację oraz desynchronizację zegarów wahadłowych.

To oznacza, że Christiaan Huygens już wiele lat temu udzielił prawidłowej odpowiedzi i nie potrzebował do tego żadnych obliczeń matematycznych i nie musiał przeprowadzać specjalistycznych badań naukowych - dla niego było to po prostu oczywiste. Lepsze zrozumienie procesów odpowiadających za synchronizację może mieć pewne zastosowania w technologii, ale także pozwoli odkryć jakie prawa rządzą np. wśród komórek nerwowych, tj. w jaki sposób współpracują i porozumiewają się między sobą.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jaron

Po prostu jeden zegar ma

Po prostu jeden zegar ma wahadło które porusza się odrobine szybciej niz drugie lub na minimalnie dłuższym odcinku. to wystarczy by po pewnym czasie nastąpiła korelacja w ruchach wahadeł. a jak się będzie dalej je obserwować to znów się rozsynchronizują. i tak w koło. Żadna to filozofia.

Portret użytkownika Zarkis

Po pierwsze ten artykół już

Po pierwsze ten artykół już kiedyś wisiał na tej stronce, po drugie i to bez czytania, wachadła zegarów synchronizują się poprzez drgania powodowane ich ruchem, w ośrodku na którym zawieszone zegary (ściana). Inaczej mówiąc dowolna liczba zegarów powieszona na tej samej ścianie przy ruchu wachadeł powoduje mikro drgania które sprawiają że po jakimś czasie wszystkie one poruszają się w ruchu synchronicznym...

 

Portret użytkownika euklides

Takiej matematyki uczy

Takiej matematyki uczy państwowy system produkcji idiotów zwany edukacją. Smutne, że większość z was przez tego potwora nie liznęła nawet podstaw matematyki, które są metafizyczne.

Portret użytkownika Acdega

Śmieszni są ci matematycy.

Śmieszni są ci matematycy. Cuda na kiju wymyślają.

Jedyną rzeczą która powoduje ten efekt to... drobna różnica częstotliwości wahadeł bo nie ma dwóch identycznych zegarów wahadłowych działającą z identyczną częstotliwością.

Postawcie obok siebie dwa samochody. W jednym dajcie lewy kierunkowskaz a w drugim prawy. Efekt będzie identyczny jak w zegarach wahadłowych.

Autor albo nie ma pojęcia o fizyce albo specjalnie wstawia taki artykuł ku uciesze wszelkiej maści spiskowców bo ich takie rzeczy jarają. Usłyszą o tajemniczych wibracjach i w mgnieniu oka ogarnia ich taka podnieta że nie są w stanie tej podniecającej informacji zweryfikować. 

 

Strony

Skomentuj