Zaskakujące zjawisko fizyczne. Odkryto, że na poziomie kwantowym, obiekty mogą mieć dwie różne temperatury jednocześnie
Image
Zgodnie ze słynnym eksperymentem myślowym, zwanym Kotem Schrödingera, kot w pudełku może być zarówno żywy, jak i martwy w tym samym czasie. To dziwaczne zjawisko jest konsekwencją mechaniki kwantowej. Teraz fizycy z angielskiego Uniwersytetu w Exeter odkryli, że identyczny stan może istnieć dla temperatur – obiekty mogą mieć dwie różne temperatury jednocześnie na poziomie kwantowym. Paradoks ten jest pierwszą zupełnie nową relacją niepewności kwantowej, sformułowaną od dziesięcioleci.
W 1927 roku, niemiecki fizyk Werner Heisenberg postulował, że im dokładniej zmierzymy pozycję cząstek kwantowych, tym z mniejszą precyzją poznamy jej pęd, i na odwrót. Mówi o tym zasada nieoznaczoności Heisenberga. Tymczasem nowa niepewność kwantowa stwierdza, że im dokładniej poznamy temperaturę, tym mniej wiemy o energii, i vice versa. Ma to duże znaczenie dla nanonauki, która zajmuje się badaniami obiektów mniejszych od jednego nanometra. Zasada ta zmienia sposób, w jaki naukowcy mierzą temperaturę ekstremalnie małych obiektów, np. kropek kwantowych, małych półprzewodników czy pojedynczych komórek.
W latach 30. XX wieku, Heisenberg i duński fizyk Niels Bohr ustalili stosunek niepewności między energią i temperaturą w skali niekwantowej. Chodziło o to, że gdybyśmy chcieli poznać dokładną temperaturę danego obiektu, najlepszym i najbardziej precyzyjnym sposobem byłoby umieszczenie go w zbiorniku z konkretną temperaturą i przeczekanie, aż nastąpi równowaga termiczna.
Jednak taka równowaga termiczna jest utrzymywana przez obiekt, a zbiornik stale wymienia energię. Energia w obiekcie wzrasta i maleje nieskończenie wiele razy, co uniemożliwia precyzyjny pomiar. Z drugiej strony, próbując zmierzyć energię w obiekcie, należałoby go odizolować tak, aby nie stykał się i nie wymieniał energii z innymi obiektami, lecz wtedy nie moglibyśmy precyzyjnie zmierzyć temperatury z pomocą zbiornika. Sytuacja robi się jeszcze dziwniejsza w skali kwantowej.
Nawet jeśli zwykły termometr posiada energię, która nieznacznie rośnie lub spada, możemy ją zmierzyć w niewielkim zakresie. Lecz naukowcy z Uniwersytetu w Exeter ustalili, że na poziomie kwantowym, termometr byłby w superpozycji dwóch stanów jednocześnie. Harry Miller, jeden z fizyków, który brał udział w tych badaniach twierdzi, że termometr kwantowy nie posiada dobrze zdefiniowanej energii i znajduje się w kombinacji dwóch różnych stanów jednocześnie, co przyczynia się do niepewności w pomiarze temperatury.
W naszym świecie termometr pokaże nam przybliżoną temperaturę obiektu, lecz w świecie kwantowym, termometr wskaże na dwie różne temperatury w tym samym czasie. Opracowana przez naukowców nowa zasada nieoznaczności wyjaśnia tę dziwność kwantową.
Interakcje między obiektami w skali kwantowej mogą tworzyć superpozycje, a także wytwarzać energię. „Stara” relacja niepewności ignorowała te efekty, ponieważ nie ma znaczenia dla obiektów niekwantowych. Z kolei pomiar temperatury kropek kwantowych ma znaczenie, dlatego z pomocą przychodzi nam nowa relacja niepewności, która tworzy teoretyczne ramy do uwzględnienia tych interakcji. Odkrycie może pomóc naukowcom w projektowaniu eksperymentu do pomiaru zmian temperatury w obiektach w skali nano.
Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl
- Dodaj komentarz
- 6894 odsłon
ZASKAKUJĄCE ODKRYCIE
ZASKAKUJĄCE ODKRYCIE
"Opinio pisze:
22 września 2018 o 22:12
Dużym zaskoczeniem dla mnie było, że jako antyzbrylacz soli kuchennej stosuje się, zakodowany symbolem E-536, żelazocyjanek potasu. Wiedziałem o stosowaniu antyzbrylaczy ogólnie, ale nie sądziłem, że praktycznie w handlu stosuje się „prawie zawsze” żelazo- (powinno być ‚żelazi-‚) cyjanki.
Nikt specjalnie nie mówi (praktycznie w popularnych informacjach), że w roztworze słabych kwasów (czyli praktycznie w żołądku) rozkłada się on z wydzieleniem cyjanowodoru – a ten już jest bardzo toksyczny. (to jest to, co zabija przy przegryzieniu tej osławionej „ampułki z cyjankiem”).
Co ciekawe, przy szybkim przejrzeniu materiałów badawczych z dopuszczenia do stosowania E-536 (i jeszcze żelazocyjanki sodowe i wapniowe), w powietrzu wydychanym przez badane zwierzęta (szczury w tym przypadku, choć na psach też były badania) występuje cyjanowodór."
a potem jeden "expert" z drugim twierdzą iż SÓL ZABIJA, nie nie sól... ale KOSZERNE "ULEPSZACZE SMAKU" do niej dawane aby goim szybciej się zdychało...... tak jak judaizm judaistom każe ....
ZGAGA, PIECZENIE W ŻOŁĄDKU... ach no tak, to przecież NASZ SUPER ANTYZBRYLACZ........
to jego dzieło..... te WYPALONE W BŁONIE ŚLUZOWEJ DZIURY..... jakie bolą....
Dzięki za info. Też
Dodane przez Zenek ;) (niezweryfikowany) w odpowiedzi na ZASKAKUJĄCE ODKRYCIE
Dzięki za info. Też wiedziałem o antyzbrylaczu w soli,ale nie wiedziałem o tym że to jest to.
W Usa stosowanie tej trucizny
Dodane przez Zenek ;) (niezweryfikowany) w odpowiedzi na ZASKAKUJĄCE ODKRYCIE
W Usa stosowanie tej trucizny jest zakazane, dlaczego Europa wciąż testuje na ludziach wszelkie trucizny, szczepionki, opryski itp? Sól jest potrzebna do życia jak woda, ci co twierdzą, że sól to biała śmierć mają więc rację ale nie to zabija o czym mówią. Wnioskuję z tego, że jednak ktoś nas ostrzega od dawna nie mówiąc wprost że to dodatki w soli zabijają, media powtarzają tylko, że sól jest trucizną nie mówiąc o konkretach bo albo same nie wiedzą albo mają zakaz ujawniania, dlatego dzięki za tę informację.
Ostatnio mam zgage jak
Dodane przez Zenek ;) (niezweryfikowany) w odpowiedzi na ZASKAKUJĄCE ODKRYCIE
Ostatnio mam zgage jak cholera....ale prawde mówiąc sole jak głupi::)To może dlatego??
po jednej płaskiej łyżeczce
Dodane przez Max 1983 w odpowiedzi na Ostatnio mam zgage jak
po jednej płaskiej łyżeczce do herbaty czarnego pieprzu ziarnistego przed śniadaniem, popić wodą, Sok z surowych buraków szklanka dziennie. Przejdzie
Niech nikomu nie przyjdzie zastępować pieprz papryką, lub chili!! To szkodzi na mózg i nerki!!
Sok z burakow tez bardzo
Dodane przez Angelus Maximus Rex w odpowiedzi na po jednej płaskiej łyżeczce
Sok z burakow tez bardzo dobry bo zasadowy. Na krotka mete pieprz podziala. Brany zbyt dlugo doprowadzi do zapalenia zoladka, ktore potem trzeba bedzie leczyc wywarem z klaczy tataraku.
Nic podobnego. Biorę pieprz
Dodane przez T. Wysocki (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Sok z burakow tez bardzo
Nic podobnego. Biorę pieprz czarny ziarnisty ( nie zmielony!) od roku i czuję się świetnie! Soki nie ekstrahują wnętrza pieprzu, który może spowodować to o czym piszesz. Dlatego połyka się go w postaci niezmielonej. Od wieków leczę rodzine sam, nie znam lekarzy i nie wiem jak wyglądają. Kurkuma ( to się dowiedziałerm z internetu) tez jest b. dobra.. Aha... Pale 60 papierosów dziennie od 45 lat... :)
Kurkuma ma słabą
Dodane przez Angelus Maximus Rex w odpowiedzi na Nic podobnego. Biorę pieprz
Kurkuma ma słabą biodostępność.
Tak jak grzyby, niby mają wiele cennych substancji, lecz korzyść z nich odnoszą tylko zwierzęta, dla człowieka są niedostępne. Dostępne z grzybów są tylko cząstki radioaktywne :)
Chili szkodzi?
Dodane przez Angelus Maximus Rex w odpowiedzi na po jednej płaskiej łyżeczce
Chili szkodzi?
Zastąp sól pieprzem jedzenie
Dodane przez Max 1983 w odpowiedzi na Ostatnio mam zgage jak
Zastąp sól pieprzem :) jedzenie można przesolić, ale nie przepieprzyć ;) w sensie, że nie nadmiar zaszkodzi.
raczej można przepieprzyć a
Dodane przez John Moll w odpowiedzi na Zastąp sól pieprzem jedzenie
raczej można przepieprzyć a nie przesolić... :)
Nie szkodzi sama sól, tylko
Dodane przez John Moll w odpowiedzi na Zastąp sól pieprzem jedzenie
Nie szkodzi sama sól, tylko antyzbrylacze dodawane do soli. Sól jest wręcz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sugeruję uzywać sól himalajską, a najlepiej niemileloną-mielić samemu w młynku.
Cudze chwalicie, swego nie
Dodane przez Arya w odpowiedzi na Nie szkodzi sama sól, tylko
Cudze chwalicie, swego nie znacie:
https://www.odkrywamyzakryte.com/sol-klodawska/
Na zgage takze skutecznie
Dodane przez Max 1983 w odpowiedzi na Ostatnio mam zgage jak
Na zgage takze skutecznie pomaga czeste picie wody, w ktorej byly ugotowane ziemniaki w lupinach. Woda uzywana do tego gotowania winna byc filtrowana lub destylowana. Przepraszam, ze to 'off topic' ale prosze o przepuszczenie z powodow humanitarnych.
Zgaga oznacza niedobór kwasu
Dodane przez Max 1983 w odpowiedzi na Ostatnio mam zgage jak
Zgaga oznacza niedobór kwasu solnego. 99% mężczyzn po 50-tym roku życia ma niedobory kwasu solnego.
Sól jest zdrowa, o ile nie jest solą drogową czyli odpadem w produkcji chemicznej :)
Może niedobór kwasu solnego w
Dodane przez keri w odpowiedzi na Zgaga oznacza niedobór kwasu
Może niedobór kwasu solnego w żołądku jest obroną przed nadmiarem "karmy"?
Jeśli pokarm w żołądku ma za
Dodane przez Medium (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Może niedobór kwasu solnego w
Jeśli pokarm w żołądku ma za mało kwasu solnego (żołądkowego) to pokarm taki zamiast przejść niżej podnosi się do góry.
Ilość kwasu żołądkowego można zwiększyć dietą lub w ostateczności ampułkami z kwasem solnym.
Hehe, nadmiar "karmy" raczej nie ma takiego wpływu jak wiek i dieta, lecz możliwe, że też.
Schrödinger i tak cię znajdę,
Schrödinger i tak cię znajdę, nie wywiniesz mi się, masz u mnie w ryło za tego kota bo niby dlaczego nie psa, albo insekta jakiegoś, albo karalucha?
Wg Google Earth na biegunie
Wg Google Earth na biegunie północnym na tą chwilę nie ma lodu...
Przeszło bez echa, prawda?
A tu czytamy o mierzeniu temperatury termometru...
Jak dotąd odkryto tylko jeden
Jak dotąd odkryto tylko jeden paradoks...nawet na poziomie kwantowym nie istnieje para: nieuczciwy żyd i uczciwy żyd, są sami nieuczciwi :)))
Dlaczego dwie różne
Dlaczego dwie różne temperatury a nie więcej?