W Egipcie dokonano niezwykłego odkrycia. Archeolodzy znaleźli zmumifikowane koty i skarabeusze

Kategorie: 

Źródło: Ministerstwo Starożytności Egiptu

W Egipcie dokonano niezwykłego odkrycia. W Sakkarze, niedaleko słynnych piramid w Gizie, znaleziono grobowce, a w nich między innymi zmumifikowane koty oraz rzadką kolekcję skarabeuszy.

 

Sukcesu dokonali egipscy archeolodzy, którzy rozpoczęli badania w kwietniu bieżącego roku. Zespół ogłosił odkrycie siedmiu grobowców – niektóre z nich mają nawet 2500 lat. Trzy z nich zawierały zmumifikowane koty, które w starożytnym Egipcie były uznawane za święte zwierzęta.

Źródło: Ministerstwo Starożytności Egiptu

Archeolodzy odkryli również niezwykłą kolekcję skarabeuszy, które były przechowywane w ozdobionych malowidłami sarkofagach i również były czczone przez dawnych Egipcjan. Niektóre z nich mają 6000 lat.

Źródło: Ministerstwo Starożytności Egiptu

W sumie udało się wydobyć kilkadziesiąt zmumifikowanych zwierząt. Na miejscu znaleziono także liczne drewniane pozłacane figury kotów oraz jeden szczególny posąg, wykonany z brązu, który przedstawiał Bastet – egipską bogini miłości, radości, kotów, muzyki i tańca, płodności oraz ogniska domowego.

Źródło: Ministerstwo Starożytności Egiptu

Źródło: Ministerstwo Starożytności Egiptu

Źródło: Ministerstwo Starożytności Egiptu

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Obecnie większość ludzi

Obecnie większość ludzi posiada TV i smartfon bo taka jest moda. Widocznie w Egipcie większość ludzi posiadała jakąś mumię, bo taką mieli modę. Może musieli chodzić z tymi mumiami do kościoła, albo na marszu niepodległości trzeba było powiewać swoimi mumiami przyczepionymi do kijaszka, albo w dobrym tonie było wyprowadzanie mumii na spacer po pracy w kamieniołomie Egipcjanin szedł z swoim żonami i zmumifikowanym kotkiem nad rzekę Nil w celu dokarmiania krokodyli. Jak widać na zdjęciach biedota miała tylko mumifikowane robaki w kieszeniach, ale wielcy panowie mogli sobie pozwolić na kotki małe i duże. A taki król faraon to miał nawet własne mumie ludzi, a co, stać go na to było. Dorobkiewicze mogli brać mumie w leasing lub wyczarterować mumie np na wesele lub pogrzeb. Niestety państwo Egipt zaczęło podupadać po tym jak sprowadzili sobie pewien naród wybrany, który mumie dawał ludziom na lichwiarski kredyt. Rynek mumii się załamał i już więcej nie podniósł. Nawet wypędzenie narodu wybranego nie pomogło bo w Egipcjanach pozostały złe nawyki kredytowe.

Portret użytkownika Stańczyk_Anonim

Jedną z teorii o prawdziwym

Jedną z teorii o prawdziwym wyglądzie sfinksa jest lew bądź lwica. Na czwartym zdjęciu widać dwie ładne figurki lwów. Czyż nie wyglądają jak "Sfinksy" z proporcjonalną głową? Na tych zdjęciach nie widać profilu figurek ale nawet ogon jest w identycznej pozycji.

Portret użytkownika Medium

Obawiam się, że te

Obawiam się, że te "starożytne" śmieci są niczym przy prawdziwym, lecz przemilczanym znalezisku.

Pamiętacie może, mówiło się o jakichś tajemniczych bibliotekach w podziemnych komnatach pod posągiem Sfinksa? Biblioteki, to zdawało się, że to jakieś księgi, a tymczasem chodzi o coś zgoła innego.

Niech podpowiedzią będzie ta bajka: https://www.youtube.com/watch?v=kAGnzhiyDQ4

Skomentuj