Meteor z Kanady zmienił teorię powstania Układu Słonecznego

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Meteor przelatujący nad Kanadą może zmienić poglądy naukowców na temat powstania Układu Słonecznego. Według Nature Astronomy obiekt został zauważony 22 lutego 2021 roku.

 

 

Meteor był mały i całkowicie rozpadł się w atmosferze. Naukowcy byli jednak w stanie określić jego trajektorię, ponieważ jego lot został uchwycony przez wiele kamer, w tym sieć Global Fireball Observatory. Badania wykazały, że meteoryt ważył nieco ponad dwa kilogramy i składał się ze skalistej skały. Takie obiekty zwykle przybywają na Ziemię z pasa asteroid między Marsem a Jowiszem.

 

Ale kanadyjski meteoryt przeszedł znacznie dłuższą drogę. Modelowanie wykazało, że pochodzi z Obłoku Oorta, rozległego pasa lodowych ciał otaczających Układ Słoneczny. Ogólnie przyjętą teorią jest to, że chmura zaczęła się formować znacznie bliżej Słońca. Jednak z biegiem czasu grawitacyjny wpływ Jowisza i innych gigantycznych planet pchnął go na odległość 2 000-200 000 razy większą niż odległość między Ziemią a Słońcem.

 

Zgodnie z tą samą teorią obiekty chmury Oorta są zbudowane z lodu. Ale kanadyjski meteoryt, który przybył stamtąd, składał się z kamienia. To odkrycie wskazuje na zupełnie inny model powstawania Układu Słonecznego.

 

Nowe dane pokazały, że lodowe obiekty w chmurze Oorta współistnieją ze znaczną ilością materiału skalistego. Ale nadal nie wiadomo, jak się tam znalazł. Astronomowie spekulowali, że skaliste ciała zostały przechwycone przez grawitację Słońca i jego dawno zaginionej gwiezdnej bliźniaczki Nemesis.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Alien1974

.............................

....................................... Za pasem Kuipera w pasie rozproszonym jest drugie słońce wraz z planetami skalistymi i księżycami, więc może stamtąd ten kamyk. Śmiech Smile Układ planetarny za pasem Kuipera to Nibiru. Ostatni raz Nibiru była widziana nad Kaifeng o godz. 5 lokalnego czasu w dniu 27 sierpnia 1054 roku za czasów dynastii północnego Song, co zapisał w swojej kronice Yang Weide. 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj