Trwają masowe obserwacje nietypowych fenomenów optycznych

Kategorie: 

Halo słoneczne widziane w Rosji

Jak kilkukrotnie informowaliśmy w atmosferze ziemskiej następuje jakaś zmiana skutkująca znacznie większą częstotliwością  występowania rozmaitych zjawisk optycznych obserwowanych w okolicach Słońca. Bardzo często dochodzi do efektów halo oraz do powstania tak zwanych parhelionów, czyli słońc pobocznych.

To, co szczególnie zdumiewa to fakt, że efekty halo i parheliony to zjawiska optyczne do tej pory zarezerwowane dla obszarów arktycznych. Ich wystąpienie zależy od kilku czynników i wśród nich jest między innymi niska temperatura. Teraz jednak dochodzi do nich nawet w upalne dni. 

 

Halo zazwyczaj pojawia się wokół Słońca, a jest one powodowane przez kryształki lodu w chmurach cirrus na wysokości 5-10 km w górnej troposferze. Obserwacja tego zjawiska zależy od kształtu i układu kryształów. Odbicie i załamanie światła przez kryształy lodu często prowadzi do powstania widma, które wygląda jak tęcza. Dlatego własnie niektórzy większą niz zwyklę obserwacji fenomenów tego typu na świecie łączą z pojawieniem się w atmosferze aerozoli zdolnych do generowania takich zjawisk.

 

Przykłady obserwacji nietypowych fenomenów optycznych pochodzą z różnych z Rosji i z USA a także z Polski. 

Powyższe zdjęcie zostało przesłane przez użytkowniczkę ZnZ, Malwinę. Obserwacji tego zjawiska dokonano dokładnie 28 sierpnia w godzinach popołudniowych, około 18:30.

 

Zupełnie inaczej wyglądają fenomeny do jakich dochodzi po zachodzie Słońca. Poniższy film przedstawia dziwne zjawisko świetlne jakie zaobserwowano w okolicy Wyspy Anastasia znajdującej sie w pobliżu Florydy.

Wśród wielu wyjasnień jakie zaproponowano dla tego zjawiska jest takie, że to obłoki srebrzyste lub zorza polarna. Jednak występowanie tego zjawiska na Florydzie tak czy inaczej należałoby uznać za niezwykłe.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika faraon22

Przepraszam, nie jestem

Przepraszam, nie jestem językoznawcą, ale czy "nietypowy fenomen" to dobre sformuowanie(?). Jaśli się mylę, to proszę o podpowiedź co to jest typowy fenomen.
Portal jest OK! (zwłaszcza w porównaniu z Nautilusem, bo Ich chyba wszystkich zabrało UFO i nie ma komu redagować
P.S. Nie jestem złośliwym trolem Smile
Pozdrawiam serdecznie!

Portret użytkownika Gandi

Nie wiem co dziwnego, w tym

Nie wiem co dziwnego, w tym zjawisku, na Florydzie. Mieszkam w Irlandii i mam takie cos na codzien. Niebo jest tu po zachodzie slonca przekolorowe. I tak  jest codziennie, chyba ze jest pochmuno. W sumie to wyglada duzo ladniej:). Nie bylem w Polsce od 6 lat i nie mialem pojecia ze tam to wyglada inaczej.

Portret użytkownika qar

Z tego co wiem, to 2017 ma

Z tego co wiem, to 2017 ma być jakimś symbolicznym końcem kapitalizmu wg paru kolesi wg project camelot a potem chyba 2021 coś było ale nie pamiętam dokładnie co. Reszta jest tutaj http://www.bible.ca/pre-date-setters.htm Ale wiadomo, że dat ciągle przybywa i może nie koniecznie to są końce świata same w sobie, ale jakieś przepowiednie kluczowych zdarzeń a powyższa lista nie nadąża za najświeższymi więc może ktoś inny będzie miał więcej dat :]

Strony

Skomentuj