Nad Afryką zaobserwowano pięć słońc jednocześnie!

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Mieszkańcy Wybrzeża Kości Słoniowej byli świadkami dość osobliwego zjawiska. Na ich oczach powstało imponujące halo słoneczne a na jego rogach zaświeciło pięć słońc pobocznych. Całość sprawiała niesamowite wrażenie.


To co uwieczniono nad zachodnią Afryką jest to przykład fenomenu znanego nauce jako słońce poboczne lub parhelion. Pojawienie się pięciu Słońc wywołało zrozumiałe zamieszanie wśród mieszkańców, którzy nie rozumieli co właściwie oglądają.

 

To niezwykłe zjawisko powstaje wówczas gdy światło słoneczne jest załamywane przez kryształki lodu unoszące się wysoko w atmosferze Ziemi. Działają one niemal jak miniaturowe pryzmaty reagujące na silne źródło światła. Najczęściej jest to Słońce, ale bywa też, że wywołuje je Księżyc, a nawet, lampy uliczne.


Pojawienie się halo słonecznego często towarzyszy obecności na niebie chmur typu Cirrus, znajdujących się na wysokości od 5-10 km, w górnych partiach troposfery. W zależności od pory dnia kolorowa obręcz wokół Słońca może przybierać różne formy. Niekiedy, tak jak w przypadku zdarzenie z Wybrzeża Kości Słoniowej występuje zwielokrotnienie źródeł światła, co dotyczy samych aureoli jak i występujących na ich krańcach słońc pobocznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj