Na niebie nad północnymi Chinami pojawiły się trzy słońca

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Mieszkańcy chińskiego miasta Mohe byli zdumieni, widząc nagle aż trzy słońca na niebie w tym samym czasie.

Pokaz optyczny trwał aż przez trzy godziny.  Widzieli to mieszkańcy miasta Mohe, najbardziej wysuniętego na północ miasta państwa środka. Spektakl ten jest powodowany przez naturalne zjawisko i zdaniem ekspertów w Chinach zdarza się rzadko.

 

Wokół Słońca widać wyraźnie nie tylko słońca poboczne, ale i halo. Pojawia się ono wtedy gdy w atmosferze jest odpowiednio dużo kryształków lodu, działających jak miniaturowe pryzmaty reagujące na silne źródło światła. Najczęściej jest nim Słońce, ale bywa, że wywołuje je Księżyc, a nawet lampy uliczne.

 

Rzekome zapasowe słońca to zjawisko znane jako parhelion, albo słońce poboczne. Takie odbicia pojawiają się zawsze na łuku halo słonecznego i czasami może być ich więcej niż dwa. Takie obserwacje są typowe dla obszarów polarnych, gdzie jest odpowiednio dużo diamentowego pyłu lodowego, który wyciągany na wysokie wysokości może działać jak gigantyczny pryzmat.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tallin

Ich ziemia jest pełna bożków,

Ich ziemia jest pełna bożków, kłaniają się dziełu swoich rąk, temu, co uczyniły ich palce. I tak poniżył się człowiek, i spodlał rodzaj ludzki: Ty im nie przebaczysz. Wejdź do jaskiń skalnych i skryj się w prochu ze strachu przed Panem i przed blaskiem jego majestatu, gdy powstanie, aby wstrząsnąć ziemią. Dumne oczy człowieka opuszczą się, a pycha ludzka zniży się, ale jedynie Pan wywyższy się w owym dniu. Bo dla Pana Zastępów nastanie dzień sądu nad wszystkim, co pyszne i wysokie, i nad wszystkim, co wyniosłe, aby było poniżone."

 

Skomentuj