Naukowcy zbudowali zaawansowany komputer biologiczny, zawierający ludzkie komórki

Kategorie: 

Źródło: Flickr/amy leonard/CC BY-ND 2.0

Zespół naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu oraz Uniwersytetu Bazylejskiego zaprezentował niezwykły komputer. Wynalazek różni się od dzisiejszych maszyn tym, że nie potrzebuje do pracy prądu elektrycznego ani okablowania. Jest to prawdziwy żywy komputer, który zawiera żyjące ludzkie komórki i potrafi wykonywać obliczenia.

 

Szwajcarscy uczeni stworzyli bardzo prosty system obliczeniowy z pomocą dziewięciu różnych populacji komórek. Biologiczny komputer potrafi przetwarzać informacje używając podstawowych bramek logicznych – AND, NOT i OR. Wszystkie układy cyfrowe oparte są o bramki logiczne, ale możliwości szwajcarskiego biokomputera wskazują, że naukowcy dokonali na tym polu znaczącego postępu.

 

Wykorzystane komórki ludzkie reagują na sygnały chemiczne, lecz zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby każda z nich wykonywała jedną konkretną instrukcję obliczeniową. Zespół zdołał do tej pory wykonać podstawowe zadania z dodawania z pomocą kilku komórek. Jednak w ramach tego projektu naukowego, wynalazcy opracowali specjalne programy genetyczne dla każdej grupy komórek, które wchodzą w skład tego biokomputera.

 

Dotychczas powstało kilka tego typu urządzeń, lecz żadne z nich nie może równać się z powyższym wynalazkiem. Opracowanie takiej biomaszyny nie jest łatwym zadaniem, gdyż materiały biologiczne wchodzące w skład takich systemów są bardziej nieprzewidywalne. Skoro to takie trudne, dlaczego w ogóle pracuje się nad takimi urządzeniami? Zdaniem naukowców, biologiczne komputery mogą posłużyć między innymi w medycynie – systemy tego typu można byłoby wszczepiać w organizmy żywe, aby wykrywały i zwalczały różne choroby.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika lipka

Usprawiedliwieniem do takich

Usprawiedliwieniem do takich działań z żywymi komórkami ma być oczywiście choroba w ludziach czyli jej zwalczanie. Można wysnuć tezę, że obecny cały rozwój różnych nowoczesnych technik jest tylko po to by zwalczać choroby, w takim razie i temu samemu służy pewnie rozwój technik zabijania milionów ludzi w wojnach bo zostali zidentyfikowani jako choroba ... systemu? Gdyby ludzie przestali chorować to cała nowoczesna technika poszła by na psy szczekać. Obecni naukowcy to biznesmeni kreujący siebie na zbawców ludzkości, najpierw psują a potem udają, że umieją naprawić. Źle się chłopcy bawicie, dla was to jest igraszką, nam chodzi o życie.

Portret użytkownika ono mat opeja

Pierwszy komputer bio zostal

Pierwszy komputer bio zostal stworzony kilka dekad wstecz, z kapusty kupionej na straganie, na przeciwko laboratorium. Caly Swiat sie tym masturbowal, nawet w socjalistycznej Polsce. I co z tego, skoro Kontrola nie pozwolila na rozwoj. Polprzewodniki najpierw.

PS Inz. Jacek Karpinski!!! On sam byl Dolina Krzemowa zniszczona przez Zsrr. Czesc jego pamieci.

 

Portret użytkownika n..

Organizmy żywe rzeczywiście

Organizmy żywe rzeczywiście są wyjątkowe, jeśli chodzi o przechowywanie i przetwarzanie informacji. Komórki przekazują, interpretują i wykonują instrukcje zawarte w ich kodzie genetycznym.
Kod genetyczny jest niezwykłym "oprogramowaniem", a struktura chemiczna komórki jest najlepszym "sprzętem komputerowym"!

Zdumiewające, żywe komórki nie powstały przez przypadek, to absolutnie niemożliwe, naukowo wykluczone! (podobnie, jak ten "zaawansowany komputer" z artykułu)
 Przecież nawet "najprostszą" żywą komórkę od materii nieożywionej dzieli olbrzymia przepaść!
Aby komórka mogła funkcjonować, niezbędne są cząsteczki białka, a taka typowa cząsteczka składa się z kilkuset aminokwasów, połączonych ze sobą w ściśle określonym porządku!
 Jeśli białko ma spełniać swoją rolę, musi dodatkowo przybrać charakterystyczny trójwymiarowy kształt!
Po dziesiątkach lat badań prowadzonych w zasadzie we wszystkich dziedzinach nauki wykazano jednoznacznie, że życie pochodzi od już istniejącego życia!
Udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że samorzutne powstanie choćby jednej cząsteczki białka jest absolutnie nieprawdopodobne, a funkcjonująca komórka potrzebuje tysięcy różnych białek!

Czytałem dokładnie  TEORIĘ ewolucji i nigdzie nie natknąłem się na satysfakcjonujące wyjaśnienie tego, w jaki to niby sposób, mogłoby dojść do samorzutnego powstania tak skomplikowanych cząsteczek, nie wspominając już o żywych organizmach, których są budulcem?
Nauka już wystarczająco udowodniła, że teoria ewolucji to oczywiste KŁAMSTWO, wyssane z palca!

" i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. (Jana 8:32)

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika alojzy

"Jest to prawdziwy żywy

"Jest to prawdziwy żywy komputer, który zawiera żyjące ludzkie komórki i potrafi wykonywać obliczenia... Zespół zdołał do tej pory wykonać podstawowe zadania z dodawania"

Noo, to prawie jak 60% ludzi.

"systemy tego typu można byłoby wszczepiać w organizmy żywe, aby wykrywały i zwalczały różne choroby."

To wspaniałe, że po tylu latach dostępu do netu, przy tego typu badaniach nadal można używać argumentów: "dla dobra ludzi" i "będzie leczyło choroby".
Równie dobrze ja mogę zacząć notorycznie chodzić po ciemnych zaułkach blokowiska z nadzieją na uzyskanie pomocy psychologicznej, bo zawsze słyszę pełne troski pytanie: "masz jakiś problem?!"

Skomentuj