Naukowcy nauczyli się „hodować” urządzenia elektroniczne na ludzkich kościach. Pomogą monitorować stan zdrowia

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Zespół naukowców z University of Arizona opracował ultracienkie urządzenie bezprzewodowe, które można „hodować” na powierzchni ludzkich kości. Pomoże to monitorować stan tkanki kostnej i zdrowie całego organizmu. Ultracienkie i elastyczne urządzenia elektroniczne można wszczepiać do uszkodzonych kości w celu monitorowania ich stanu i wybierania najlepszych opcji leczenia

Technologia ta nazywa się osseosurface electronics, co dosłownie oznacza elektronikę na powierzchni kości. Jest to ultracienkie urządzenie bezprzewodowe, które pomaga leczyć choroby kości i monitorować ogólną sprawność fizyczną pacjenta. Badanie dotyczące potencjału tego urządzenia zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

 

Problematyczne urazy kości spowodowane różnymi chorobami, takimi jak osteoporoza, zmuszają pacjentów do spędzania dużej ilości czasu w szpitalach. W takim przypadku pacjentom mogą być przepisywane leki przyspieszające gojenie kości lub poprawiające gęstość kości, ale leki te mogą mieć skutki uboczne. Dlatego lekarze muszą dokładniej ocenić stopień uszkodzenia, aby wybrać dawki.

 

W tej sytuacji naukowcy z University of Arizona (USA) zaproponowali nową technologię - elektronikę, która może zbierać informacje o stanie tkanki kostnej, a także o ogólnym stanie zdrowia organizmu. Innowacja polega na tym, że jest on osadzony bezpośrednio w uszkodzonej kości, a nie „sklejany” od góry. Górne warstwy tkanki kostnej odnawiane są w taki sam sposób, jak zewnętrzna warstwa skóry – naskórek, więc jeśli przykleisz urządzenie tradycyjnym klejem medycznym, po kilku miesiącach odpadnie. Aby rozwiązać ten problem, jeden z autorów badania, profesor ortopedii i inżynierii biomedycznej, John Sivek, zaproponował koncepcję specjalnego kleju, który zawiera cząsteczki wapnia o budowie atomowej podobnej do komórek kostnych.

 

Według autora opracowania, kość postrzega ten klej jako część siebie, dzięki czemu takie urządzenia elektroniczne mogą wrastać w tkankę kostną i pozostawać w niej przez długi czas. Dlatego naukowcy mogą monitorować stan kości i nie zmieniać urządzenia co kilka miesięcy.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rambo

No co za głupie zje y, nie

No co za głupie zje y, nie czytają ze zrozumieniem. Napisałem downy, że to ja sam wolę reagować jako osoba świadoma na ewentualne choroby ciała tak jak mnie pan Bóg stworzył, nie potrzebuje wspomagania i androidów.

Skomentuj