Naukowcy chcą wykorzystać promieniowanie podczerwone jako źródło energii odnawialnej

Kategorie: 

Źródło: Harvard School of Engineering and Applied Sciences
Promieniowanie podczerwone, które jest emitowane przez każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego, może zostać wykorzystane jako źródło energii odnawialnej. Tak twierdzą fizycy z Harvard School of Engineering and Applied Sciences (SEAS), którzy opracowali nawet koncepcję urządzeń, wytwarzających energię z podczerwieni.

 

Aby wykorzystać promieniowanie podczerwone jako źródło energii odnawialnej, uczeni zaproponowali urządzenia, podobne do standardowego panelu słonecznego. Z tym że panele te uwalniałyby światło podczerwone, wytwarzając energię.

 

Składałyby się one z dwóch płyt. Jedna z nich znajdowałaby się tuż przy powierzchni Ziemi i zasysałaby promieniowanie podczerwone wytwarzane przez naszą planetę, natomiast druga płyta, chłodniejsza od pierwszej, znajdowałaby się na tej pierwszej i emitowałaby to promieniowanie. Różnica temperatur między tymi płytami może zostać wykorzystana do wytwarzania energii elektrycznej.

 

Inne urządzenie, jakie zaproponowali naukowcy, również wykorzystuje różnicę temperatur. Pomysł zakłada opracowanie obwodu elektrycznego z elementów zawierających zawór lub diodę, które ukierunkowałyby prąd elektryczny w jednym kierunku. Niewielka antena funkcjonowałaby niczym rezystor, emitując promieniowanie podczerwone z Ziemi. Temperatura tej anteny byłaby niższa od zaworu lub diody, tworząc prąd.

 

W tym momencie pojawia się jednak kilka problemów. Jeden z nich dotyczy niewielkich ilości mocy, jaką udałoby się wygenerować - prawdopodobnie tylko kilka watów na metr kwadratowy w ciągu jednego dnia. Sam pomysł jest jednak interesujący i w przeciwieństwie do paneli słonecznych, generowanie prądu mogłoby się odbywać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/promieniowanie-podczerwone-moze-stac-sie-zrodlem-energii-odnawialnej

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Pio'76

Ciekawa informacja

Ciekawa informacja Dominiku
Jedynie wdarł się do niej merytoryczny błąd z dziedziny fizyki: "tylko kilka watów na metr kwadratowy w ciągu jednego dnia"
Wat (jednostka mocy) z definicji już odnosi się do czasu: 1W = 1J/1s. Joul (Dżul) to jednostka energii, sekunda to jednostka czasu. Czyli wat (moc) opisuje ile wytwarzamy energii (dżul) w czasie (sekunda).
Rozliczenie energi energii elektrycznej wykonuje się w kWh (kilowatogodzinach). Jedna kilowatogodzina to moc 1000 W dostarczana w czasie jednej godziny. Tak samo moze to być 500W dostarcane przez 2 godziny albo 4000W przez 15 minut. Każdy z przykładów daje nam 1 kWh.
Energię cieplną rozliczamy już bezpośrednio w dżulach (megadżulach), czyli niezależnie od czasu. Czas jaki to obowiązuje to np. miesięczny okres rozliczenia - 50 MJ/m-c.
Oryginalny tekst: "the researchers calculate that the heat difference between the plates could generate a few watts per square meter, day and night." oznacza, że moc kilku watów powinna być generowana (ciągle) w dzień i w nocy.

Portret użytkownika jaa

ja to bym wymyślił prąd z

ja to bym wymyślił prąd z jakichś membran zainstalowanych wszędzie tam gdzie jest hałas. Pomysł chyba jest realny. Do tego można wymyślić system pozyskiwania prądu od jadących samochodów - kiedyś był taki program, że ktoś chodząc po jakiej macie wytwarzał prąd. To w podobny sposób można by produkować prąd przez koła samochodów - w jakimś miejscu najeżdżałyby na jakieś takie maty i to mogłoby powodować produkcję prądu.

Skomentuj