Naukowcy zaprezentowali hybrydowe ogniwo ze szpinaku, które tworzy prąd i wodór ze światła słonecznego i wody

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Emily/CC BY-NC 2.0

Na izraelskim Instytucie Technologicznym Technion opracowano hybrydowe ogniwo bio-foto-elektrochemiczne (BPED) przy pomocy ekstraktu z błony z liści szpinaku. Wyjątkowy wynalazek badaczy potrafi generować prąd elektryczny i wodór przy wykorzystaniu wody oraz światła słonecznego.

 

Ogniwo BPEC opiera się na procesie fotosyntezy, który naturalnie występuje w roślinach. Materiałem początkowym i końcowym jest woda, czyli mamy do czynienia z zamkniętym cyklem, podczas którego nie dochodzi do emisji gazu cieplarnianego - dwutlenku węgla.

 

Naukowcy dodali do wody związek na bazie żelaza, który pośredniczy w transferze elektronów z błon biologicznych do obwodu elektrycznego. Umożliwia to tworzenie prądu elektrycznego w ogniwie, który z kolei można wykorzystać do produkcji wodoru. Energia słoneczna jest konwertowana w energię chemiczną, którą można przechowywać jako gaz wodorowy wewnątrz ogniwa BPEC. Energię chemiczną można, w zależności od potrzeby, przekształcić w ciepło i elektryczność poprzez spalanie wodoru.

 

Jak wyjaśnił jeden z autorów badania, profesor Avner Rothschild, mamy tu do czynienia z niezwykłym połączeniem biologii, chemii oraz inżynierii materiałowej. Ogniwo BPEC może przyczynić się do powstania nowych technologii, które pozwolą na produkcję czystych paliw ze źródeł odnawialnych.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ekstragoon

100 % zgadzam się, osesyjnie

100 % zgadzam się, osesyjnie boję się Rosji, tak samo bał bym się gdyby graniczyła z nami Republika Kongo. To dziki kraj jeden i drugi. Różnica jest taka że Kongo nie ma broni atomowej, nawet jak jest zardzewiała. Pisuję tiu dla przeciwagi dwóch obsesyjnych ruskich troli Angeli i Padliny. Nierozumiemn jak można być tak zaślepionym.

Historia Rosji oczami Łotyszy film: The Soviet Story Polskie spojrzenie: Transformacja Od Lenina do Putina.

 

Portret użytkownika ekstragoon

zanim staniesz się wolnym

zanim staniesz się wolnym człowiekiem musisz sobie tę wolność wywalczyć. Muszą się z Tobą liczyć. Głupotą jest podporządkowywać się ponownie strefiwe wpływów Rosyjskich, bo już wiemy jak to było, - w uproszczeniu: wróci Milicja UB i totalna inoktrynacja. Zresztą nikt nie przystaje z już przegranymi. Boleje mnie to że Polska gospodarka jest drenowana przez Francuzów Niemców i USA. Po `89 brak kapitału w Polsce powodował że ktokolwiek z kasą pojawił się w Polsce i dawał pracę witany był w otwartymi rękoma. Spłóki nomenklaturowe tak samo jak nie bardziej wyprzedawały za bezcen nasz majątek narodowy. Pozostaje nam zdobywać kapitał, bogacić się i prowadzić politykę globalną. Więc reasumując wolę być "niewolnikiem" w UE z perspektywą bogacenia się.

Historia Rosji oczami Łotyszy film: The Soviet Story Polskie spojrzenie: Transformacja Od Lenina do Putina.

 

Portret użytkownika Waldorfus

Socjalista Roszczeniowy:

Socjalista Roszczeniowy: Panie PiS Z PiS Ekstragoon Elita

Co do Pańskiego UB, SB, Milicji, to zgadzam się z Panem absolutnie. Wszak to prawda oczywista, powtarzana w kółko... Staram się tylko Panu zaufać że to Pańskie „niewolnictwo” w UE, nie skończy się kolejną zamianą foteli – PiS-u z jakąś PO podobną partią: pogawędki przy unijnej kawie, PiS-u z PO w TVP Info...

W takiej sytuacji, Panu Panie PiS, się nic nie stanie, a nas komuniści z UE już na pewno wtrącą do miejsca które tylko z nazwy jest pracą, pozabierają nam ostatnie dzieci robiąc z nich, w swoich sierocińcach, pokury, pozostałych nie podporządkowanych, zamkną do więzienia, a reszta pozamarza albo „pozdycha” z głodu. O tych ostatnich niech PiS Ekstragoon Elita pamięta: zbliża się zima i czas na reportaże puszczane w pętli: strażnicy miejscy zamieniają się rolami: z oprawców stają się kucharzami i kelnerami żebraków. W ich własnych domach, częstują gorącą zupką resztki tych, którzy – „muszą od nas odejść i nie zawracać nam naszej elitarnej głowy”.
 

Egzystencja Minerwa: Ziemio! – tyle razy do ciebie wracałam... Kiedyś, na pewno znowu się spotkamy – powiedziała gdy odchodziło Spełnienie Ziemia.

Portret użytkownika livid

Dobry artykuł może wkońcu

Dobry artykuł może wkońcu dojdą do magnesów i będziesz miał tą darmowa energię na pisanie tych głupot.

Z Rosją i tak dowiesz się ostatni już po fakcie i to jeszcze oficjalna wersję dana dla wszystkich, która nie jesteś wstanie sprawdzić. Trochę luzu to nie sklep z cukierkami a te z ukryta nazwa "deziformacja" ludzie biorą jak obietnice z polityką ust...

Świat nie istnieje bez dobrych ludzi!
https://youtu.be/xQGwg92Wmg0

Portret użytkownika Eva11

pierwszy Twoj koment ,ktory

pierwszy Twoj koment ,ktory zawiera okolo 90% prawdy ...

bardzo chcesz tematu rosji ,bo inaczej nie przychodzilbys tu sie powyglupiac ...

jednak emocje czasami trzeba umiec poskromic ,bo wielu daje sie nabrac na te prowokacje i szarga nerwy bez potrzeby ...

bo ciezko nieraz zobaczyc ,ze ludzie prookujacy innych zywia sie emocjami tych ,ktorych prowokuja ...

 

 

 

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj