Naukowcy zaprezentowali hybrydowe ogniwo ze szpinaku, które tworzy prąd i wodór ze światła słonecznego i wody

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Emily/CC BY-NC 2.0

Na izraelskim Instytucie Technologicznym Technion opracowano hybrydowe ogniwo bio-foto-elektrochemiczne (BPED) przy pomocy ekstraktu z błony z liści szpinaku. Wyjątkowy wynalazek badaczy potrafi generować prąd elektryczny i wodór przy wykorzystaniu wody oraz światła słonecznego.

 

Ogniwo BPEC opiera się na procesie fotosyntezy, który naturalnie występuje w roślinach. Materiałem początkowym i końcowym jest woda, czyli mamy do czynienia z zamkniętym cyklem, podczas którego nie dochodzi do emisji gazu cieplarnianego - dwutlenku węgla.

 

Naukowcy dodali do wody związek na bazie żelaza, który pośredniczy w transferze elektronów z błon biologicznych do obwodu elektrycznego. Umożliwia to tworzenie prądu elektrycznego w ogniwie, który z kolei można wykorzystać do produkcji wodoru. Energia słoneczna jest konwertowana w energię chemiczną, którą można przechowywać jako gaz wodorowy wewnątrz ogniwa BPEC. Energię chemiczną można, w zależności od potrzeby, przekształcić w ciepło i elektryczność poprzez spalanie wodoru.

 

Jak wyjaśnił jeden z autorów badania, profesor Avner Rothschild, mamy tu do czynienia z niezwykłym połączeniem biologii, chemii oraz inżynierii materiałowej. Ogniwo BPEC może przyczynić się do powstania nowych technologii, które pozwolą na produkcję czystych paliw ze źródeł odnawialnych.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ekstragoon

100 % zgadzam się, osesyjnie

100 % zgadzam się, osesyjnie boję się Rosji, tak samo bał bym się gdyby graniczyła z nami Republika Kongo. To dziki kraj jeden i drugi. Różnica jest taka że Kongo nie ma broni atomowej, nawet jak jest zardzewiała. Pisuję tiu dla przeciwagi dwóch obsesyjnych ruskich troli Angeli i Padliny. Nierozumiemn jak można być tak zaślepionym.

Historia Rosji oczami Łotyszy film: The Soviet Story Polskie spojrzenie: Transformacja Od Lenina do Putina.

 

Portret użytkownika ekstragoon

zanim staniesz się wolnym

zanim staniesz się wolnym człowiekiem musisz sobie tę wolność wywalczyć. Muszą się z Tobą liczyć. Głupotą jest podporządkowywać się ponownie strefiwe wpływów Rosyjskich, bo już wiemy jak to było, - w uproszczeniu: wróci Milicja UB i totalna inoktrynacja. Zresztą nikt nie przystaje z już przegranymi. Boleje mnie to że Polska gospodarka jest drenowana przez Francuzów Niemców i USA. Po `89 brak kapitału w Polsce powodował że ktokolwiek z kasą pojawił się w Polsce i dawał pracę witany był w otwartymi rękoma. Spłóki nomenklaturowe tak samo jak nie bardziej wyprzedawały za bezcen nasz majątek narodowy. Pozostaje nam zdobywać kapitał, bogacić się i prowadzić politykę globalną. Więc reasumując wolę być "niewolnikiem" w UE z perspektywą bogacenia się.

Historia Rosji oczami Łotyszy film: The Soviet Story Polskie spojrzenie: Transformacja Od Lenina do Putina.

 

Strony

Skomentuj