Sztuczna inteligencja zapanowała nad plazmą. Fuzja jądrowa coraz bliżej

Kategorie: 

Źródło: Curdin Wüthrich/SPC/EPFL

Z pomocą sztucznej inteligencji wykazano, jak możemy kontrolować plazmę w tokamakach, aby nie dotykała ścian reaktorów. Stabilna plazma to jeden z kluczowych elementów fuzji jądrowej

 

Naukowcy od dawna poszukują źródła czystej, nieograniczonej energii. Jednym z potencjalnych rozwiązań dla globalnego kryzysu energetycznego może być fuzja jądrowa. Jednak odtworzenie ekstremalnych warunków, jakie panują wewnątrz gwiazd jest sporym wyzwaniem - przede wszystkim potrzebne jest nam narzędzie, które pozwoli zapanować nad plazmą. Ta bowiem nie może dotknąć ścian reaktora, aby uniknąć uszkodzenia maszyny.

 

Aby rozwiązać ten problem, naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) nawiązali współpracę z DeepMind. Jej celem jest opracowanie sztucznej inteligencji, która miałaby ujawnić metody pozwalające kontrolować plazmę przy zastosowaniu cewek magnetycznych.

Sztuczna inteligencja pozwoliła utrzymać plazmę w różnych konfiguracjach  - źródło: DeepMind/SPC/EPFL

Naukowcy przeprowadzili eksperyment w symulowanym środowisku, wykorzystując technikę "deep reinforcement learning" w tokamaku badawczym TCV w Szwajcarskim Centrum Plazmy (SPC). Podczas tego testu udało się utrzymać stabilną plazmę w różnych konfiguracjach. System potrafił nawet zapanować nad konfiguracją, w której dwie oddzielne plazmy były utrzymywane jednocześnie w reaktorze bez dotykania jego ścian.

 

Doświadczenie pokazuje, jak plazma reaguje w różnych warunkach i poszerza naszą wiedzę w zakresie reaktorów termojądrowych. Miną jeszcze lata zanim zaczniemy korzystać z fuzji jądrowej, ale sztuczna inteligencja może przyspieszyć badania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Gówno a nie fuzję będą mieć

Gówno a nie fuzję będą mieć skoro nie wiedzą jak w ogóle gwiazdy funkcjonują. Tam nie ma żadnej fuzji helu w wodór. To w koronie słonecznej tworzą się pierwiastki, nie tak, nie te i nie w takich ilościach jak się to często powtarza aby stało się prawdą. Gwiazdy nie działają poprzez zamianę wodoru w hel a poprzez świecenie plazmy pod wysokim napięciem jak w spawarce plazmowej aż nie zużyje się elektroda. Nie wolframowa a ferrytowa- MALEŃKA kulka -sferulka z metalu, stopiona po wybuchu supernowej. Podsumowując- energetycznie ziemianie dzięki swej "nauczce" długo jeszcze pozostaną w czarnej dupie.

Portret użytkownika Q

Większość ropy i gazu mamy z

Większość ropy i gazu mamy z Rosji przesyłanej rurociągiem , gdyby z tego zrezygnować to trzeba by dowozić te surowce tankowcami z USA bądź krajów arabskich a to znacznie więcej kosztuje szczególnie , że gaz trzeba najpierw skroplić by napełnić nim butle. To tak jakby porównać cenę wody z wodociągu i tej doworzonej cysternami z daleka .

Portret użytkownika hfghfg

Aby się uniezależnic należało

Aby się uniezależnic należało 20 lat temu uruchomic podziemne zgazowywanie węgla, zakupic technologie ogniw wodorowych, zbudowac elektrownie geotermalne na naszych zasobach gorących skał, wydobwac swoją ropę i gaz teraz musimy zacisnąć zęby!

Skomentuj