Zagięcie czasoprzestrzeni powoduje, że jądro Ziemi jest młodsze od powierzchni planety

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Zgodnie z ogólną teorią względności, wnętrze naszej planety jest młodsze od jej powierzchni. Jednak dotychczas uważano że różnica czasu w dylatacji grawitacyjnej w tym konkretnym przypadku wynosi maksymalnie kilkadziesiąt godzin. Z najnowszych badań wynika, że jądro Ziemi może być znacznie młodsze.

 

Im silniejsze jest pole grawitacyjne, tym odczuwalny upływ czasu jest wolniejszy. Przykładowo satelity GPS znajdują się w odległości około 20 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi. Czas na orbicie okołoziemskiej faktycznie upływa szybciej lecz różnica jest bardzo niewielka, niemal niezauważalna.

 

W latach 60. minionego wieku, fizyk Richard Feynman oszacował że różnica wieku pomiędzy wnętrzem Ziemi a powierzchnią planety wynosi dzień lub dwa. Jednak Ulrik Uggerhøj z Uniwersytetu Aarhus w Danii oraz jego zespół uznał, że różnica ta w przypadku naszej planety z pewnością będzie znacznie większa.

 

Naukowcy obliczyli więc różnicę potencjału grawitacyjnego między wnętrzem a powierzchnią Ziemi a wynik zastosowali do równań ogólnej teorii względności. Biorąc pod uwagę to, że Ziemia istnieje od ponad 4,5 miliarda lat a jądro naszej planety jest znacznie bardziej gęste od płaszcza ziemskiego, badacze odkryli że różnica wieku wynosi około 2,5 roku.

 

Oczywiście nie da się tego potwierdzić eksperymentalnie, ale Ulrik Uggerhøj uważa że jego wynik jest bliski prawdy. Naukowiec wykorzystał swoją metodę w odniesieniu do innego ciała niebieskiego i obliczył, że wnętrze Słońca jest młodsze o około 40 tysięcy lat od jego powierzchni.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika xx

To jest taka sama debilna

To jest taka sama debilna teoria, jak ta, że źródłem pola magnetycznego Ziemi jest żelazne jądro. Kolejna teoria, że jądro Ziemi ma kilka tysięcy stopni C. Dodajmy do tego wiedzę, że kiedy temperatura materiału ferromagnetycznego przekroczy temperaturę punktu Curie, to traci on właściwości ferromagnetyczne. I co? I dupa. profesory dalej są profesorami i nikt ich z roboty nie wyp..ił za pi...nie głupot.

Tak samo tutaj. Jak tak dalej pójdzie, to dojdą do wniosku, że jądro Ziemi jeszcze nie powstało. Ale już oddziałuje grawitacyjnie.

Portret użytkownika Zenek :)

"od płaszcza ziemskiego,

"od płaszcza ziemskiego, badacze odkryli że różnica wieku wynosi około 2,5 roku."

-- nie ODKRYLI bo NIE ZNALEŹLI ŻADNEJ TABLICZKI Z NAPISEM "wiek ziemi" czy "wiek jądra" ani żaden JĄDROWIEC (tj. mieszkaniec jądra ziemi) im tego nie powiedział

tylko sobie POLICZYLI na podstawie BŁĘDNYCH DANYCH i KŁAMLIWEJ TEORYJKI....

czyli wykonali coś na kształt takiego "liczenia" jakie odprawiają nad kalkulatorem różne nazistowskie hieny "wyliczające" "PONIESIONE STRATY" na przykład z tytułu praw tantiemowych/ autorskich/ patentowych. Straty jakie są tylko ROJENIAMI w ich chciwych przaśnych móźdżkach (SCHIZAMI Z CHCIWOŚCI) a jakie nie mają MATERIALNEGO, FIZYCZNEGO ODPOWIEDNICTWA.

PS.
Straszliwie pamięciożerna jest ta "nowa szata" ZnZ. Rozumiem iż to ma działać jako FILTR by strona nie miała ZBYT DUŻEJ POCZYTNOŚCI. Albo wszyscy zainwestrowali w adBlocka.

Skomentuj