Do Ziemi zbliża się asteroida większa niż ta, która spadła na Czelabińsk

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Asteroida 2019 EA2 odkryta przez astronomów w tym miesiącu zbliża się do Ziemi. Według Narodowej Agencji Kosmicznej USA (NASA), ciało niebieskie o średnicy do 39 metrów przy prędkości 5 km / s zbliży się do  naszej planety 22 marca na minimalną odległość 303733 km. Jest to mniej niż średnia odległość od Ziemi do Księżyca (384467 km).

 

2019 EA2 nie stanowi jednak zagrożenia dla ziemian. Na uwagę zasługuje fakt, że astronomowie będą mogli obserwować dość duży obiekt. Jego rozmiar może być prawie dwukrotnie większy niż asteroida, która uderzyła w region Czelabińska w 2013 r. Ponadto przypomniano, że regularnie mniejsze ciała niebieskie pędzą bliżej naszej planety, ale zdarzenia te są często rejestrowane po ich przelocie.

Układ słoneczny porusza ogromną liczbę komet i asteroid. Ich główna masa (ponad 98%) jest skoncentrowana w głównym pasie asteroid (znajdującym się między orbitami Marsa i Jowisza), w pasie Kuipera i chmurze Oorta (istnienie tego ostatniego jest potwierdzone tylko przez dane pośrednie).

Okresowo niektóre obiekty na tych obszarach w wyniku kolizji z sąsiadami i / lub pod wpływem grawitacji większych obiektów opuszczają swoje zwykłe orbity i mogą być kierowane także w kierunku Ziemi.

 

 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj