21 marca do Ziemi zbliży się ogromna asteroida

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Największa asteroida, która w tym roku przeleci obok Ziemi, zbliży się do planety w odległości 2 milionów km. Zdaniem przedstawicieli NASA zbliżenie to da astronomom wyjątkową okazję do „przyjrzenia się” z bliska ciału kosmicznemu.

 

Odkryta 20 lat temu asteroida 2001 FO32 ma około 915 m średnicy. Jej orbitalna trajektoria wokół Słońca jest niezawodnie znana, więc naukowcy uważają, że nie ma szans, aby asteroida zbliżyła się do Ziemi bliżej niż 2 miliony km. Nawiasem mówiąc, jest to około 5,25 razy dalej niż odległość Ziemi od Księżyca, ale wciąż wystarczająco blisko, aby zaklasyfikować 2001 FO32 jako „potencjalnie niebezpieczną asteroidę”.

 

„W tej chwili nie wiemy zbyt wiele o obiekcie, więc jego bliskość do planety zapewni wyjątkową okazję do szczegółowego zbadania tego obiektu” - tłumaczy Lance Benner, główny naukowiec w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA.

 

Astronomowie mają nadzieję na uzyskanie dokładniejszych danych na temat rozmiaru i kształtu asteroidy, a także pomysłu na jej skład, opierając się na badaniu odbicia światła od powierzchni ciała kosmicznego. Obserwacje będą mogli prowadzić także astronomowie amatorzy z różnych części świata.

 

„Najjaśniejsza asteroida będzie wtedy, gdy przeleci przez niebo na półkuli południowej” - komentuje Paul Chodas, dyrektor Centrum Badań Obiektów Blisko Ziemi NASA.

 

Według ekspertów w katalogu znajduje się ponad 95% planetoid bliskich Ziemi wielkości FO32 2001 i więcej, a żadna z nich nie stanowi zagrożenia kolizyjnego z naszą planetą w ciągu najbliższych stu lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika siekiera

Witam,

Witam,
to,ze sie zbliza,to pikus...
Kupilem w ostatnia sobote 16 rolek papieru toaletowego.
Siedzac na kiblu,doznalem olsnienia:
16= 2+0+2+5+3+1+3
Plandemia skonczy sie 31 marca 2025, ......ale....bedzie nastepna,jak nie nastepne....
Pomyslalem sobie,to trzeba opic,po czym udalem sie do Finlandii- nie,zart,do barku po Finlandie- zdrowko!
Pozdrawiam trzezwo myslacych:-)

Portret użytkownika Ted

Nie ma zapowiedzi, no chyba

Nie ma zapowiedzi, no chyba że przed ślubem. Wszelkie przepowiednie, to taka sama fantazja jak "  Fundacja " Asimowa. Do takich bajek dopiero ludzie próbują dopasowywać rzeczywiste wydarzenia, lub je tworzyć według tych bajek - i popatrz, sprawdziło się. Bajek jest dużo, zawsze jakaś spasuje, jak u Nostradamusa. A realnie, jak coś takiego grzmotnie, to następne bajki zacznie się pisać za stulecia, bo po wielkich zapowiedziach nie będzie śladu.

Zniszczę tą planetę.

 

Skomentuj