Spora asteroida przeleciała blisko Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wczoraj asteroida wielkości domu przeleciała obok Ziemi. Obiekt przeszedł bliżej naszej planety niż jakikolwiek inny kosmiczny kamień, który minie ją przed końcem tego roku. Przynajmniej tak twierdzą naukowcy.

Asteroida o nazwie 2019 GC6 została odkryta przez NASA 9 kwietnia br., czyli dziewięć dni przed przelotem nad Ziemią. Gigantyczny kamień przeleciał jak najbliżej planety 18 kwietnia o 06:41 GMT. Najbliższy punkt znajdował się 219 tysięcy kilometrów od Ziemi, czyli około połowy odległości od Księżyca.

 

Według Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, w tym czasie asteroida poruszała się z prędkością względną 20 300 km/h. Agencja kosmiczna obliczyła, że jej średnica wynosi około 30 metrów. NASA zaklasyfikowała asteroidę 2019 GC6 jako „potencjalnie niebezpieczny” obiekt bliski Ziemi, ale to nie znaczy, że tym razem on jej bezpośrednio zagrażał.

Agencja używa tego terminu w odniesieniu do wszelkich obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi, które lecą w odległości ośmiu milionów kilometrów od orbity ziemskiej i są wystarczająco masywne, aby spowodować znaczne uszkodzenia naszej planety (zgodnie z informacjami Wydziału Koordynacji Obrony Planetarnej NASA).

 

Niemniej jednak fakt, że wiele asteroid pozostaje niezauważonych dosłownie do ostatniej chwili, lub nawet po przelocie nad naszą planetą, sprawia, że szeroka definicja potencjalnie niebezpiecznych obiektów NASA jest nieco mniej zachęcająca. Najbliższa Ziemi w tym roku 28 marca br. była asteroida 2019 FC1, zaobserwowana przez astronomów zaledwie dzień przed zdarzeniem.

 

Ta kosmiczna skała była dwa razy bliżej planety niż GC6. NASA i inne światowe organizacje nieustannie skanują niebo w poszukiwaniu nowych zagrożeń, katalogując każdy kosmiczny kamień na orbicie Ziemi i badając nowe sposoby zatrzymania asteroidy, lecącej prosto na Ziemię, zanim zdarzy się katastrofa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Jaka tam asteroida ,toż to

Jaka tam asteroida ,toż to jedynie troche większy meteor . Jakby ta skała miała 30 km średnicy to by była asteroida ! W Czelabińsku eksplodował meteor o srednicy ~70 m i nikt nawet nie bąknął o asteroidzie.

Portret użytkownika Kangur.

...obiekt przeszedł bliżej

...obiekt przeszedł bliżej naszej planety niż jakikolwiek inny kosmiczny kamień, który minie ją przed końcem tego roku. Przynajmniej tak twierdzą naukowcy.

...nałokffcy już twierdzą, że do końca roku nic bliżej nie przeleci, chociaż tę asteroidę odkryli na "... dziewięć dni przed przelotem..." Biggrin

 

 

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Skomentuj