Zaobserwowano znaczące zmiany klimatu na Saturnie

Kategorie: 

Źródło: Sonda Cassini

NASA poinformowała, że sonda Cassini zarejestrowała nietypową burze na Saturnie. Takie potężne sztormy są na gazowym gigancie dość rzadkie.  Jednak od czasu do czasu zdarzają się.  Po ostatniej burzy, która miała miejsce na szóstej planecie od Słońca, sonda "Cassini" była w stanie zarejestrować niezwykłą erupcję, która miała miejsce w górnej atmosferze Saturna.

 

Ponadto, instrumenty naukowe międzyplanetarnej sondy odnotowały fakt, że burza na Saturnie, była o wiele silniejsza niż sądzono. Spektrometr podczerwieni CIRS na pokładzie statku kosmicznego "Cassini", zarejestrował, że w czasie burzy szalejącej na Saturnie nastąpił potężny skok temperatury na powierzchni. 

 

W tym samym czasie, naukowcy Goddard Space Flight Center stwierdzili podwyższony poziom gazu, etylenu w atmosferze. Na Saturnie dominuje metan, amoniak i hel, ale nie etylen. Przyczyny pojawienia się tego bardzo rzadkiego gazu są nadal zagadką dla naukowców. Bardziej szczegółowe wyniki badań, zostaną zaprezentowane 20 listopada w popularnym czasopiśmie Science "Astrophysical Journal".

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika suzej wen

  poprostu to co czeka nas

 
poprostu to co czeka nas około 21.12.2012 właśnie dzieje się na saturnie. promienieniowanie z centrum galaktyki dotarło do Saturna a niebawem dotrze do Ziemi.
jakie gazy tu się wytworzą i jak bardzo rozleci się nasza atmosfera czas pokaże...
...napewno to zjawisko będzie bardzo niebespieczne dla nas samych
 

co ma być to będzie

Portret użytkownika Pacal

Gościu xx, słuchasz Erewania?

Gościu xx, słuchasz Erewania? Gratuluję takiego gustu.
Prima: nie plotę /o czym niedługo się przekonasz/ a zwyczajnie pomyliłem się. Ty też się mylisz, pisząc rzeczownikowe nazwy planet, małymi literami.
Potwierdzam zarazem, że jednak starasz się, np stosując przymiotnik określajacy mnie, w wyrażeniu "prawie". Stosujący kwantyfikatory wielkie jak "zawsze" "każdy" itd. "na bank", się mylą. Chwali się Tobie to.
Drugie: poszukujesz rzetelnej wiedzy i o nią dbasz i dlatego pytasz.
Zlatego będę tak samo uprzejmy Tobie udzielając i tej lekcji:
- Jowisz zajmuje 5-tą a Saturn: 6-tą pozycję ciagu planet, licząc od Słońca.
Pozdrawiam i spokojnej niedizeli Smile
 

Portret użytkownika ja

"wpisano: 01.07.2012 Uwaga

"wpisano: 01.07.2012

Uwaga Ziemianie. Uruchamiamy aktywność słoneczną. Zajmie nam to około miesiąca. Silna burza magnetyczna, a nawet bardzo silna wydarzy się pod koniec listopada. W sierpniu ściągniemy od strony Słońca pewien obiekt kosmiczny. Do tego uruchamiamy nową "burzę" na Jowiszu i może jeszcze jedną na Saturnie."
 
to chyba o to chodzi?
 

Portret użytkownika Rasta4Peace

JEDYNĄ stałą jest zmienna,

JEDYNĄ stałą jest zmienna, nasza planeta za 3-4 lata będzie duzo inaczej wyglądać pod względem zmian klimatu, zmian klimatycznych w danym obszarze geograficznym.
Tymabrdziej w tych teraxniejszych czasach zmiana jest czymś normalnym, nie tylko na planetach ale i w nas, spójrz.. wcale się nie zmianiają ludzie wokół Ciebie?

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Portret użytkownika mircoboss

Powoli zblizamy sie do

Powoli zblizamy sie do grudnia, podobno w grudniu maja wszystkie planety naszego ukladu w jednej lini stanac.Moze na Saturnie juz tez tak jak u nas na ziemi zaczyna sie coraz wiecej dziac.
 
pozdrawiam i zycze udanego Weekendu

Etna juz tez powoli robi sie goraca !!

Portret użytkownika Roobaczkowa

To ja mam świetny pomysł dla

To ja mam świetny pomysł dla Al Gore  i naszych nawiedzonych bussinesowo-rządowych ekologów. Co tam CO2 panowie! Wprowadźmy Ziemianom jeszcze podatek od  etylenu i innych gazów cieplarnianych na Saturnie!  Już kilka lat temu gdzieś czyałam, że na wszystkich planetach naszego US zaobserwowano wzrost temperatury. Dlaczego Ziemia miałaby być wyjątkiem? Nie powinno się na Ziemi obniżać sztucznie temperatury jeżeli jej wzrost jest procesem naturalnym. Temperatura na Ziemi zmieniała się od zawsze nawet gdy ludzkość nie istniała i nie rozumiem dlaczego mielibyśmy takim naturalnym procesom zapobiegać. Tym bardziej, że jeżeli aktywność Słońca się obniży, a wszystko na to ostatnio wskazuje, to za jakiś czas z opóźnieniem wszystkie planety naszego US zaczną się same ochładzać. Niedawno w polskiej TV rozmawiano o handlu limitami CO2. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu mówili, że Polska jest wsród krajów które z tego handlu mają spore zyski. Dziwi mnie to bardzo, bo w końcu nasza gospodarka jest oparta w bardzo dużym stopniu na węglu. Nie mamy jeszcze elektrowni jądrowych. Nie wiem więc jak to jest możliwe. Bez względu jednak na to czy na tym aktualnie zarabiamy czy tracimy jest to wielki przekręt, który nie powinien mieć miejsca. Jeżeli w przyszłości Anglicy zaczną produkować te sztuczne chmury w celu obniżenia nasłonecznienia na Atlantyku i w Europie nie bedzie to nic dobrego. Nie chcę żyć w jakiejś ciemnicy i chodzić z deprechą. Nie mówię już o tym, że całkowicie zmieniłoby to rozkład opadów. Jeżeli też  będzie się nam na siłę jawnie lub bez naszej wiedzy rozpylać coś  z samolotów  i tłumaczyć to chęcią ochłodzenia klimatu też jestem przeciwko.  To wszystko to jakiś wielki absurd! Jeżeli ktoś szuka okazji, by publiczne pieniądze wykorzystać do własnej działalności to niech przynajmniej robi coś co dla ludzi by było pożyteczne. Tu musi chodzić albo o duża kasę dla prywatnych firm współpracujących z rządami najbardziej wpływowych państw albo o ukrycie prawdziwych powodów jakichś działań, które już są lub mają być wprowadzone (np.chemtrails).

Portret użytkownika szaman

Jeden ośrodek niżowy

Jeden ośrodek niżowy oddzielił się od Sandy i dotrze nad Europę na początku listopada w postaci głębokiego niżu gdzieś nad  Wielką Brytanią. Wróży to opady śniegu na południe od Polski.

Skomentuj