Zaobserwowano znaczące zmiany klimatu na Saturnie

Kategorie: 

Źródło: Sonda Cassini

NASA poinformowała, że sonda Cassini zarejestrowała nietypową burze na Saturnie. Takie potężne sztormy są na gazowym gigancie dość rzadkie.  Jednak od czasu do czasu zdarzają się.  Po ostatniej burzy, która miała miejsce na szóstej planecie od Słońca, sonda "Cassini" była w stanie zarejestrować niezwykłą erupcję, która miała miejsce w górnej atmosferze Saturna.

 

Ponadto, instrumenty naukowe międzyplanetarnej sondy odnotowały fakt, że burza na Saturnie, była o wiele silniejsza niż sądzono. Spektrometr podczerwieni CIRS na pokładzie statku kosmicznego "Cassini", zarejestrował, że w czasie burzy szalejącej na Saturnie nastąpił potężny skok temperatury na powierzchni. 

 

W tym samym czasie, naukowcy Goddard Space Flight Center stwierdzili podwyższony poziom gazu, etylenu w atmosferze. Na Saturnie dominuje metan, amoniak i hel, ale nie etylen. Przyczyny pojawienia się tego bardzo rzadkiego gazu są nadal zagadką dla naukowców. Bardziej szczegółowe wyniki badań, zostaną zaprezentowane 20 listopada w popularnym czasopiśmie Science "Astrophysical Journal".

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika suzej wen

  poprostu to co czeka nas

 
poprostu to co czeka nas około 21.12.2012 właśnie dzieje się na saturnie. promienieniowanie z centrum galaktyki dotarło do Saturna a niebawem dotrze do Ziemi.
jakie gazy tu się wytworzą i jak bardzo rozleci się nasza atmosfera czas pokaże...
...napewno to zjawisko będzie bardzo niebespieczne dla nas samych
 

co ma być to będzie

Portret użytkownika Pacal

Gościu xx, słuchasz Erewania?

Gościu xx, słuchasz Erewania? Gratuluję takiego gustu.
Prima: nie plotę /o czym niedługo się przekonasz/ a zwyczajnie pomyliłem się. Ty też się mylisz, pisząc rzeczownikowe nazwy planet, małymi literami.
Potwierdzam zarazem, że jednak starasz się, np stosując przymiotnik określajacy mnie, w wyrażeniu "prawie". Stosujący kwantyfikatory wielkie jak "zawsze" "każdy" itd. "na bank", się mylą. Chwali się Tobie to.
Drugie: poszukujesz rzetelnej wiedzy i o nią dbasz i dlatego pytasz.
Zlatego będę tak samo uprzejmy Tobie udzielając i tej lekcji:
- Jowisz zajmuje 5-tą a Saturn: 6-tą pozycję ciagu planet, licząc od Słońca.
Pozdrawiam i spokojnej niedizeli Smile
 

Portret użytkownika ja

"wpisano: 01.07.2012 Uwaga

"wpisano: 01.07.2012

Uwaga Ziemianie. Uruchamiamy aktywność słoneczną. Zajmie nam to około miesiąca. Silna burza magnetyczna, a nawet bardzo silna wydarzy się pod koniec listopada. W sierpniu ściągniemy od strony Słońca pewien obiekt kosmiczny. Do tego uruchamiamy nową "burzę" na Jowiszu i może jeszcze jedną na Saturnie."
 
to chyba o to chodzi?
 

Portret użytkownika Rasta4Peace

JEDYNĄ stałą jest zmienna,

JEDYNĄ stałą jest zmienna, nasza planeta za 3-4 lata będzie duzo inaczej wyglądać pod względem zmian klimatu, zmian klimatycznych w danym obszarze geograficznym.
Tymabrdziej w tych teraxniejszych czasach zmiana jest czymś normalnym, nie tylko na planetach ale i w nas, spójrz.. wcale się nie zmianiają ludzie wokół Ciebie?

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Strony

Skomentuj