Dziwna anomalia na Jowiszu. Zanika najstarszy antycyklon Układu Słonecznego - Wielka Czerwona Plama

Kategorie: 

Źródło: NASA/JUNO

Astronomowie zaobserwowali dziwne zjawisko na Jowiszu. Gigantyczna burza zwana "Wielką Czerwoną Plamą", którą obserwujemy nieprzerwanie od XVII wieku, zaczyna się rozpraszać.

 

Wielka Czerwona Plama na Jowiszu to największa burza w Układzie Słonecznym, widoczna z ziemi nawet przez amatorskie teleskopy. Astronomowie obserwują ją od setek lat, ale w ostatnich dziesięcioleciach jej wielkość uległa wielokrotnemu zmniejszenie. Dawniej ten potężny antycyklon był tak wielki, że dałoby się w nim zmieścić 3 planety wielkości Ziemi. Obecnie jest to już odpowiednik wielkości jednej Ziemi.

W zaledwie kilkadziesiąt lat, plama zmniejszyła się trzykrotnie. W ciągu ostatnich kilkunastu dni zaobserwowano niezwykłą anomalie towarzyszącą wielkiej czerwonej plamie. Wygląda na to że możemy być świadkami rozproszenia się tego potężnego antycyklonu. Dodatkowo, w jego okolicach powstały jakieś nietypowe strumienie gazowe, które stale otaczają plamę.

Źródło: Anthony Wesley, Australia zdjęcie z 19 maja

Astronomowie amatorzy twierdzą, że nigdy wielka czerwona plama nie wyglądała tak dziwnie. Gazowe strumienie oddzielają się od niej raz za razem następnie znikają, a po tygodniu proces ten rozpoczyna się od nowa. Wszystko wskazuje na to że możemy być świadkami procesu prowadzącego do utraty prędkości wiru tego antycyklonu, w tym swój udział mają te dziwne formacje.

Nie ma wątpliwości że dzieje się tam coś dziwnego i konieczne jest podjęcie obserwacji astronomicznych, które umożliwią zebranie większej ilości danych na temat tego co dzieje się z najsłynniejszym antycyklonem Układu Słonecznego. Na szczęście, w okolicy gazowego giganta, na którym rozgrywają się te sceny, znajduje się ziemska sonda Juno. Z pewnością, zostanie ona wykorzystana przez naukowców do dogłębnej analizy procesu rozpraszania się wielkiej czerwonej plamy na Jowiszu.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Natalka02

W niezbyt odległej

W niezbyt odległej przyszłości pokolenia będą świadkami "upadku" naszej galaktyki. Wszystko zaczyna się psuć:

  1. Księżyc się oddala od ziemi.
  2. Jowisz traci swoje antycyklony.
  3. Saturnowi znikają pierścienie.
  4. Asteroidy będą nam przekazywać przed nosem.

(Ja nie wyobrażam sobie życia bez księżyca). Dla mnie to początek końca świata jaki znam. Słyszałam też, że kiedyś ta druga galaktyki się połączy z Mleczną. Chodź to brzmi pięknie, większość jest smutna. Mimo że mało mnie to dotyczy, zmiany które wokół zachodzą tworzą pewnego rodzaju pustkę. 

Pocieszeniem jest to że życie nie trwa wiecznie. Dożyję później starości bawiąc się w srebrną tarczę, aż w końcu odbije mnie smog, GMO, globalne ocieplenie, skażenie wody itd.

Portret użytkownika MarkM

Od co najmniej 10 lat wiadomo

Od co najmniej 10 lat wiadomo, że tzw. czerwona plama zanika. Zdaję sobie sprawę, że artykuł kierowany jest do osób, które mają wiedzę o astronomii na poziomie przeciętnego 5 latka jednak odświeżanie 10 letniego kotleta to już lekka przesada. 

Portret użytkownika babujaszka

"Astronomowie oni

"Astronomowie oni zaobserwowali" ty takie cgi to ja ci robie w 30 minut, jak chcecie zrobimy coś nowego i jakoś to opiszemy że niby coś tam jest i coś dziwnego sie dzieje Smile hello pelikany!

Skomentuj