Układ Słoneczny powstał w mniej niż 200 tysięcy lat

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Najnowsze badania wskazują, że około 4,5 miliarda lat temu, nasze Słońce i Układ Słoneczny uformowały się w bardzo krótkim okresie czasu, liczącym jedynie 200 tysięcy lat.

Do takiego wniosku doszła grupa naukowców z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) po zbadaniu izotopów molibdenu znalezionych w ziemskich meteorytach.

 

Materiał, z którego składa się Słońce i reszta Układu Słonecznego, powstał w wyniku zapadnięcia się dużej chmury gazu i pyłu, co miało miejsce około 4,5 miliarda lat temu. Obserwując inne układy gwiezdne, które uformowały się tak jak nasz, astronomowie szacują, że zapadnięcie się chmury i zapalenie gwiazdy zajmuje około 1-2 milionów lat, ale jest to pierwsze badanie, które może dostarczyć danych liczbowych dla naszego Układu Słonecznego.

 

Wcześniej czas powstania Układu Słonecznego nie był znany. Artykuł opublikowany w magazynie Science pokazuje, że upadek, który doprowadził do powstania Układu Słonecznego, nastąpił bardzo szybko, w mniej niż 200 tysięcy lat. Gdybyśmy to wszystko przenieśli do długości życia człowieka, powstanie Układu Słonecznego byłoby porównywalne z ciążą trwającą około 12 godzin zamiast 9 miesięcy, a zatem był to bardzo szybki proces w skali kosmosu.

 

Międzynarodowy zespół naukowców zmierzył skład izotopowy molibdenu (Mo) i skład pierwiastków śladowych pochodzących z węglowych meteorytów chondrytowych, w tym Allende, największego węglowego chondrytu znalezionego na Ziemi. Ponieważ odkryli, że różne składy izotopów Mo obejmują cały zakres materiału, który uformował się w dysku protoplanetarnym, a nie tylko mały kawałek, wtrącenia te musiały powstać podczas zapadania się chmur.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj