Mężczyźni umierają coraz wcześniej - szokujące odkrycia z USA

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i Harvard T.H. Chan School of Public Health ujawnia niepokojącą tendencję w Stanach Zjednoczonych – różnice między płciami w średniej długości życia pogłębiają się, a mężczyźni umierają średnio sześć lat wcześniej niż kobiety. To największa różnica od 1996 roku, a do 2021 roku różnica sięgnęła 5,8 roku. W 2010 roku różnica ta była historycznie najmniejsza i wyniosła 4,8 roku.

 

Badanie zidentyfikowało kilka czynników przyczyniających się do pogłębiania różnic między płciami. Głównym czynnikiem pogłębiającym dystans w latach 2019-2021 była pandemia Covid-19, która w nieproporcjonalnym stopniu dotknęła mężczyzn. Następnymi czynnikami są niezamierzone urazy i zatrucia, najczęściej związane z przedawkowaniem narkotyków, a także wypadki i samobójstwa.

 

Dr Brandon Yang, pierwszy autor badania, stwierdził: „Istnieje wiele badań dotyczących spadku średniej długości życia w ostatnich latach, ale nikt nie analizował systematycznie, dlaczego różnica między mężczyznami i kobietami pogłębia się od 2010 roku”.

 

Spadek średniej długości życia w USA jest częściowo spowodowany „śmierciami z rozpaczy”, które obejmują zgony z powodu samobójstwa, uzależnienia od narkotyków i alkoholowej choroby wątroby. Zgony te często przypisuje się trudnościom ekonomicznym, depresji i stresowi.

 

Chociaż liczba zgonów związanych z przedawkowaniem narkotyków i zabójstwami wzrosła zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, mężczyźni odpowiadają za nieproporcjonalny odsetek tych zgonów.

 

Aby zbadać tę tendencję, naukowcy wykorzystali dane Krajowego Centrum Statystyk Zdrowia, oceniając wpływ głównych przyczyn spadku średniej długości życia na obie płcie.

 

Przed pandemią głównymi przyczynami różnicy w średniej długości życia były niezamierzone urazy, cukrzyca, samobójstwa, zabójstwa i choroby serca. Jednak podczas pandemii COVID-19 miała ona większy wpływ na śmiertelność mężczyzn niż kobiet. Czynniki takie jak zachowania zdrowotne, ryzyko zawodowe, niechęć do szukania opieki zdrowotnej, pobyt w więzieniu i niestabilność mieszkaniowa prawdopodobnie odegrały rolę w tej tendencji. Przewlekłe zaburzenia metaboliczne, choroby psychiczne i przemoc z użyciem broni również przyczyniły się do różnicy w średniej długości życia między płciami.

 

Dr Yang zaznaczyła, że wyniki badania budzą obawy co do potrzeby zapewnienia bardziej specjalistycznej opieki mężczyznom, aby rozwiązać ten narastający problem. Naukowcy podkreślają również znaczenie dalszych analiz w celu ustalenia, czy te tendencje ulegną zmianie po roku 2021. Dr Howard Koch, starszy autor badania, wskazuje na znaczenie ścisłego monitorowania tych trendów i inwestowania w profilaktykę oraz opiekę zdrowotną, aby zapobiec dalszemu pogłębianiu się tych dysproporcji.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zimno MiJest

I bardzo dobrze chyba o to

I bardzo dobrze chyba o to chodzi aby ten co się urodził umierał czym prędzej, wiadomo że są okrutne zmiany klimatyczne, trzeba się utylizować, ale politykom i celebrytom i sportowcom, trzeba dać żyć na bogato. Niech oni piją szampana z kawiorem a ty oszczędzaj jak najwięcej, zdychaj szybciorem.

Bluzecka kurwa do telewizzora za 10 tysi od łachmaniego kułwa z paryża, to dopiero jest skułwesyństwo.

Odebrac wszystko bogaczom, bo jak tak może być żeby jakaś pierdolona łajza miała wszystko nawet złoty kibel a ludzie na swiecie cierpiom i brak im podstawowych potrzeb.

 

Skomentuj