Amerykańscy naukowcy wykonali wielki krok w kierunku przeszczepów rogówki

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Badania przeprowadzone przez profesora Mandipa Sachdevę z Uniwersytetu na Florydzie zaowocowały stworzeniem pierwszej ludzkiej rogówki na drukarce 3D. Przełomowe osiągnięcie może prowadzić do daleko idących postępów w medycynie, takich jak przeszczepy czy zaawansowane metody leczenia ran rogówki.

Stworzenie ludzkiej rogówki za pomocą drukarki 3D jest wynikiem badań, w które od 2017 roku zaangażowany był profesor Mandip Sachdeva. Na przestrzeni lat naukowiec otrzymał około 25 milionów dolarów na finansowanie badań, skoncentrowanych na opracowywaniu ludzkich narządów przy pomocy techniki druku 3D.

 

Zespołowi pod kierownictwem Sachdevy udało się stworzyć prawidłowo unerwioną rogówkę, której matryca kolagenowa zawiera stromalne komórki, tak jak ma to miejsce w prawdziwym ludzkim narządzie wzroku. Jeśli wszystko pójdzie po myśli naukowców, to w przyszłości wynalazek powinien zostać wykorzystany na szeroką skalę do przeszczepu rogówki u potrzebujących zabiegu pacjentów.

 

Powstanie modelu 3D może przyczynić się do zmniejszenia zależności farmaceutów od testów na zwierzętach w procesie opracowywania lekarstw, takich jak krople, żele czy maści. Sachdeva zaznacza, że największą korzyścią płynącą z zastosowania techniki druku 3D jest możliwość "spersonalizowanego podejścia do medycyny i potrzeb każdego pacjenta".

Naukowcy opracowali zaawansowany system druku 3D o wysokiej wydajności, który w ciągu 10 minut może "wyprodukować" co najmniej 6 rogówek. Sachdeva komplementuje swój zespół, który pracuje nad optymalizacją atramentu biologicznego, oceną wzrostu komórek, ich zachowania i interakcji w drukowanych strukturach oraz technologii związanej z samym procesem drukowania. Wszyscy badacze zgodnie przyznają, że ich celem jest bycie częścią przełomu naukowego, który przyniesie bezpośrednie korzyści społeczeństwu.

 

Sachdeva podkreślił, że dobry sprzęt jest ważny, ale prawdziwym skarbem jest zebranie odpowiedniego zespołu ludzi, który potrafi rozwiązywać najbardziej skomplikowane problemy naukowe. To ludzki mózg jest najważniejszą technologią potrzebną do zdobywania nowych, nieosiągalnych wcześniej szczytów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj