Przełom w medycynie! Naukowcy wyhodowali w laboratorium ludzkie komórki jajowe

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu zdołał wyhodować komórki jajowe w laboratorium. Zostały one pobrane od dawców gdy były w najwcześniejszym etapie rozwoju, a badacze odtworzyli cały proces dojrzewania w warunkach in vitro. Jest to pierwszy tego typu eksperyment w historii, który zakończył się powodzeniem i co ważne - dotyczy on komórek ludzkich, a nie zwierzęcych.

 

Niedojrzałe komórki jajowe zostały pobrane z tkanki jajników i sztucznie wyhodowane w laboratorium. Naukowcy na przestrzeni ostatnich 30 lat starali się odtworzyć warunki sprzyjające dojrzewaniu tych komórek. Badania te pozwoliły opracować substancję zawierającą hormony, białka stymulujące wzrost oraz odpowiednie ilości tlenu. Jak widać, dekady starań na tym polu zakończyły się wielkim sukcesem.

Wyhodowana w warunkach laboratoryjnych dojrzała komórka jajowa - źródło: David Albertini/University of Edinburgh

Teraz naukowcy mają przed sobą kolejne wyzwania. Muszą przede wszystkim ulepszyć cały proces dojrzewania w warunkach laboratoryjnych, ponieważ spośród wszystkich komórek jajowych tylko 10% pomyślnie przeszło przez wszystkie etapy rozwoju. Ponadto, nie mamy pojęcia czy komórki te można w ogóle zapłodnić - nie znamy ich "jakości". Dopiero przyszłe eksperymenty mogłyby ewentualnie rozwiać te wątpliwości.

 

Badania nad ludzkimi komórkami jajowymi są nadzieją dla kobiet, które z powodu choroby nowotworowej nie mogą mieć dzieci. W przyszłości naukowcy mogliby pozyskiwać komórki jajowe z tkanek jajników, sztucznie hodować je w laboratorium i przechować je do późniejszego wykorzystania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika tomasz26

wyjdzie niedługo na to ze

wyjdzie niedługo na to ze jedna pleć wystarczy.. do tego zmierzają.. upadli szykują sobie surogatów
do długowieczności zapewne zmodyfikują jeszcze geny ..za kilka dekad może się okazać ze 200 -300 lat to średni wiek życia..do tego ta cicha depopulacja jest im potrzebna nie będzie potrzeba już dawców itp... każdy co przeżyje ostateczna rozgrywkę będzie miał możliwość na swoje prywatne części zamienne..do tego robotyzacja , technologia . a więc masy staja się powoli zbędne . oczywiście karmią się nimi jeszcze religie ,państwa ,systemy itp. ale na to przyjdzie zapewne tez koniec ..obrazowo... piramida zostanie podcięta i zostanie sam wierzchołek.chyba ze nieświadomi dawcy energii się zorientują i zburzą wierzchołek pozostawiając solidny fundament zbudują nowy odmienny świat zarówno wartości i idei

Portret użytkownika moon fake

Są nadzieją dla kobiet które

Są nadzieją dla kobiet które z powodu nowotworu nie mogą miec dzieci? A może sama natura tak się chroni przed degeneracją ze uniemozliwia przekazywanie tego typu schorowania dalej jako niebezpieczne dla niej samej? Poza tym skoro nie mogą miec dzieci to niech adoptują. Co ? Czyżby miłosci rodzicielskiej nie starczało dla dzieci porzuconych w domach dziecka?

Portret użytkownika debaucher

Dobrze prawisz.Natura jest

Dobrze prawisz.Natura jest logiczna.Jeśli organizm kobiety jest chory,zawalony toksynami czyli niewydolny energetycznie,to ma ona cholerne problemy,żeby zajść w ciążę...

W obecnych czasach ludzie są coraz bardziej "zasyfieni" w coraz młodszym wieku.

"Leczenie" bezpłodności należałoby rozpocząć od oczyszczenia organizmu.

Natura nie jest głupia.A jeśli kobiecie uda się zajść w ciążę,to jest duże ryzyko wad wrodzonych dziecka.

Stąd ten "wysyp" wcześniaków - dziecko za wszelką cenę "chce" uciec z niewłaściwego środowiska.

Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.

Portret użytkownika alojzy

Taa, a komórki macierzyste w

Taa, a komórki macierzyste w postaci umożliwiającej przekształcenie się w dowolnie wyspecjalizowane komórki organizmu wyhodowano kilkanaście (jeżeli nie kilkadziesiąt ) lat wcześniej. Oczywiście miały naprawiać wszelkie organy, serce po zawale, odtwarzać nerwy, skórę, szpik, trzustkę i co tam jeszcze się da wymyślić - i wielkie gówno do dzisiaj.
Kto by tam wypuszczał do ludzi zabieg za kilka tysięcy jak na transplantologii przetaczają się miliardy.
No i oczywiście tytuł: "przełom w medycynie". Ta cała medycyna jest bogata wyłącznie tym co zdoła ukraść innym dziedzinom jak biliologia, fizyka, chemia czy ogólnie inżynieria.
Sama medycyna (bez kradzionych rzeczy) to zbiór leniwych i napuszonych przygłupów o mózgu lemura wytresowanego do używania bardziej skomplikowanych urządzeń technicznych. Dowód: wyłączmy prąd zasilający kradzione innym dziedzinom urządzenia i zamiast napuszonych potomków Hipokratesa, medyków dzielnie walczących ze śmiercią, mamy stado posranych i bezradnych ćwoków.

Portret użytkownika AnonymousPL

To są jakieś jaja czy kolejna

To są jakieś jaja czy kolejna parodia propagandy do nikczemnych celów??? To co te gamonie wyprawiają za nasze pieniądze to się w głowie nie mieści.... Nieda się stworzyć naturalnego jądra przez nauke... To co się dzieje w czasie narodzin to jest cud który Pan Bóg dał każdemu człowiekowi żeby się rozmnażać..... To jakim cudem pseudo naukowcy tworzą takie coś bo to startem na innego człowieka się nieda nazwać. To nie powstanie człowiek to będzie coś...

 

o napewno nie będzie

Portret użytkownika CzarnyOlo

Kolejne bastiony natury

Kolejne bastiony natury padają. Rzesza laborantów i komputery pod wodzą profesorków doktorków na wyznaczonych odcinkach. Przy okazji wyhodują sobie trochę gorszych jakościowo zdeformowanych ludzi. 

Skomentuj