Nowe badanie wskazuje na niezwykłe podobieństwa między mózgiem i jądrami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania wykazały, że ludzki mózg dzieli zdumiewającą liczbę genów z męskimi jądrami. Odkryte podobieństwa wskazują na to, że mózg bardziej przypomina jądra niż jakikolwiek inny narząd w ciele. Wczesne badania wykazały, że istnieje związek między dysfunkcjami seksualnymi i zaburzeniami mózgu, a nawet między inteligencją a jakością nasienia.

 

Naukowcy porównywali proteomy 33 różnych typów tkanek, w tym mózgu, jąder, serca, jajników, wątroby, prostaty, szyjki macicy i nerek. Ich wyniki, zostały opublikowane w czasopiśmie Royal Society Open Biology. Wykazano w nich, że mózg składa się z 14 315 różnych białek, podczas gdy jądra składają się z 15 687, przy czym oba narządy mają wspólną niewiarygodną ilość 13 442 białek.

„Wielkoskalowa analiza ekspresji 33 689 genów w 15 tkankach ludzkich wykazała, że ​​ludzki mózg i jądra wykazują największe podobieństwo w ekspresji genów.”

Podczas gdy mózg składa się z neuronów wspieranych przez komórki glejowe, w jądrach znajdują się również komórki wspierające, znane jako komórki Sertoliego. Co ciekawe, zarówno komórki glejowe, jak i komórki Sertoliego produkują mleczan, który jest wykorzystywany jako źródło energii zarówno przez neurony, jak i komórki zarodkowe. Ponadto w przenoszeniu materiału z wnętrza komórki do środowiska zewnętrznego zaangażowanych jest szereg typowych białek. Ten proces nazywa się egzocytozą.

Neurony polegają na egzocytozie, aby przekazywać sobie nawzajem neuroprzekaźniki, podczas gdy plemniki wykorzystują ten sam proces do uwalniania związków, które umożliwiają im zapłodnienie komórek jajowych. Naukowcy wciąż nie wiedzą, dlaczego dwa zupełnie różne narządy są do siebie tak podobne. Jedna z teorii dotyczy procesu specjacji. Zgodnie z tą teorią, tak jak zwierzęta, oddzielone milionami lat ewolucji i wyewoluowane w gigantycznych odległościach od siebie, mogą rozwinąć te same cechy, to samo może dotyczyć różnych grup tkanek w ludzkim ciele.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika baca

gdyby te badania

gdyby te badania przeprowadzić na kobietach odkryto by po tysiącach lat podejrzeń, że istnieje silny związek miedzy mózgiem a pośladkami oraz że kobiety myślą lewą półkulą półdupka...

 

Portret użytkownika Wiertaranachazara

Czlowiek sie dzieli na trzy

Czlowiek sie dzieli na trzy strefy
pierwsza glowa - mozg
druga od glowy do pasa - czyli zoladek sprawujacy funkcje mozgu
trzecia od pasa do stop - czyli mozg w jadrach
Nie widze w tym zadnej nowosci , to juz Freud znal i jego nastepcy.
Ustalili ,ze te trzy strefy to nadswiadomosc ,swiadomosc i podswiadomosc oraz przyszlosc glowa , terazniejszosc tulow , nogi przeszlosc...

Skomentuj