Naukowcy udowodnili, że picie kawy zmniejsza ryzyko śmierci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Brytyjscy naukowcy odkryli, że kawa zmniejsza ryzyko przewlekłej choroby wątroby. Według The Guardian eksperci udowodnili również, że napój zmniejsza prawdopodobieństwo śmierci w takich przypadkach.

Naukowcy przeanalizowali dane 494 585 uczestników brytyjskiego biobanku, projektu mającego na celu znalezienie czynników genetycznych i środowiskowych. W eksperymencie wzięli udział ochotnicy w wieku od 40 do 69 lat. Większość z nich przyznała się do zamiłowania do kawy (384.818 osób), a pozostali nie pili napoju (109 767 osób).

 

Specjaliści badali wątroby uczestników przez prawie 11 lat i odnotowali 3600 przypadków przewlekłej choroby wątroby, 301 zgonów i 1839 przypadków stłuszczenia wątroby. Badacze wzięli również pod uwagę takie czynniki, jak wskaźnik masy ciała uczestników, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu.

 

W wyniku analizy naukowcy odkryli, że ci, którzy pili jakąkolwiek kawę, mieli o 20 procent mniejsze ryzyko rozwoju przewlekłej choroby wątroby lub stłuszczenia wątroby. Ponadto osoby pijące kawę miały o 49 procent mniejsze ryzyko zgonu z tych przyczyn niż druga grupa.

 

Wykazano, że picie kawy chroni przed poważnymi chorobami wątroby w dużej próbce w Wielkiej Brytanii. W wyniku przeprowadzonych prac naukowcy zasugerowali, że kawa jest skutecznym narzędziem w walce o zdrowie wątroby.

 

Wcześniej dietetycy określił idealny czas na kawę. Zdaniem eksperta napój najlepiej spożywać między posiłkami. Takie podejście pomoże zachować nie tylko dobroczynne właściwości kawy, ale także równowagę mineralną w organizmie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Jak się chce mieć zdrową

Jak się chce mieć zdrową wątrobę to nie można jej przeciążać ani niezdrowym jedzeniem ani używkami a już tymbardziej toksynami - wypijanymi (alkohol) , wypalanymi (tytoń) i zjadanymi - dodatki do żywności . Z drugiej strony udowodniono też , że żucie liści koki - czyli naturalnej południowoamerykańskiej rośliny wspomaga natlenianie krwi , obniża jej ciśnienie a także dostarcza organizmowi więcej witamin niż owoce cytrusowe a mimo to wszędzie poza Ameryką połydniową jest ona - Krasnodrzew pospolity nielegalna . Choć podobno koncern Coca Cola wciąż jej wyciąg stosuje w swoich napojach ale po usunięciu z jej liści kokainy (zaledwie 2% zawartości) - tylko co z tego jak pozostała zawartość tego napoju zdrowiu już nie służy ?

Skomentuj