Powierzchnia lasów górskich zmniejszyła się o 7% od 2001 roku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowy zespół ekologów stwierdził, że powierzchnia lasów górskich zmniejszyła się o 7% w ciągu ostatnich 20 lat, czyli około półtora do dwóch razy więcej niż powierzchnia Francji czy Niemiec. Wyniki obserwacji naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie One Earth.

 

 

Po raz pierwszy usystematyzowano i podsumowano wyniki obserwacji tego, jak zmieniała się powierzchnia lasów górskich oraz jakie czynniki antropogeniczne i naturalne wpłynęły na ich stan. Z obliczeń wynika, że ​​w latach 2001-2018 powierzchnia lasów górskich zmniejszyła się o 7% (78 mln ha), a tempo ich ubytków wzrosło w ostatnich latach 2,7-krotnie.

 

Według aktualnych szacunków Światowej Organizacji ds. Żywności ONZ, co roku lasy na Ziemi tracą około 10 milionów hektarów powierzchni w wyniku ich masowego wycinania. Większość z nich występuje na terenie krajów tropikalnych i równikowych, co wiąże się zarówno ze wzrostem ich gospodarki i liczby ludności, jak iz globalizacją gospodarki światowej.

 

Grupa ekologów pod przewodnictwem profesora Zeng Zhenzhong z Południowego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Shenzhen (Chiny) zainteresowała się tym, jak wylesianie oraz różne czynniki naturalne i klimatyczne wpłynęły na stan lasów górskich. Zainteresowanie nimi naukowców wynikało z faktu, że na terytorium tych lasów zamieszkują setki endemicznych gatunków flory i fauny, których nie ma w innych częściach Ziemi.

 

Aby zbadać stan tych lasów, naukowcy połączyli i przeanalizowali obrazy i dane z kamer i instrumentów naukowych na pokładzie satelitów klimatycznych Landsat i Terra, a także z wielu ekspedycji naziemnych i badań lotniczych. W sumie naukowcom udało się uzyskać kompleksowy zestaw danych odzwierciedlających zmiany stanu lasów w latach 2001-2018.

 

Analiza tych danych przez Zeng Zhenzhonga i współpracowników wykazała, że ​​powierzchnia lasów górskich zmniejszyła się w ciągu ostatnich dwóch dekad o około 78 milionów hektarów, co stanowi około 7% pierwotnej całkowitej powierzchni tych lasów. Około połowa tych strat jest spowodowana wyrębem (42%), podczas gdy pożary lasów zniszczyły kolejne około 29% lasów górskich. Około 10% i 15% stanowią różne formy działalności antropogenicznej związanej z rolnictwem.

 

Najbardziej ucierpiały na tym górskie lasy Azji, które odpowiadają za około połowę strat. Lasy górskie w Europie zostały prawie w równym stopniu dotknięte wyrębem, podczas gdy Ameryka Północna i Oceania w większości uniknęły takich problemów. Jednocześnie około 40% polan przypadło na lasy tropikalne, podczas gdy powierzchnia zanikających lasów górskich w lasach górskich klimatu umiarkowanego i subpolarnego okazała się odpowiednio półtora i dwa razy mniejsza.

 

Ponadto naukowcy odkryli, że tempo spadku powierzchni lasów górskich zaczęło gwałtownie rosnąć na początku 2010 roku, osiągając tempo 2,7 razy szybsze niż na początku tego stulecia. Sugeruje to, że ekolodzy i odpowiednie departamenty ochrony środowiska muszą zintensyfikować walkę z wylesianiem w górskich regionach Ziemi.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Nomen - Omen

Bambus jest najszybciej

Bambus jest najszybciej odnawialnym zasobem roślinnym Ziemi. Bambus odgrywa ogromną rolę w redukcji zużycia drewna i tym samym przyczynia się do ochrony lasów, można go nazwać najszybciej rosnącym parasolem ochronnym naszej planety. Plantacja bambusa uwalnia 35% więcej tlenu niż las o analogicznej powierzchni. Wszystkie bambusy osiągają 90% swojej wysokości w zaledwie 30–45 dni. Gdybyśmy chcieli przeliczyć szybkość wzrostu bambusów, to ów 1 m przyrostu na dobę, to 0,7 mm na minutę i 4,2 cm na godzinę. Dla porównania w Polsce najszybciej rosną trawy, których dzienny przyrost to 3–4 cm. Bambusy są bardzo użytecznymi roślinami. Zarejestrowano ponad 1000 sposobów ich zastosowania. Wykorzystuje się je do produkcji tkanin i papieru, w budownictwie, meblarstwie, do produkcji żywności i paszy dla zwierząt. Rośliny te są potocznie nazywane są drewnem biednego człowieka, ponieważ wykorzystywane są niemal we wszystkich dziedzinach życia. W regionach wiejskich w tropikach, z bambusów robi się praktycznie wszystko, od wideł po trumny. Są jednymi z najbardziej wszechstronnych i wytrzymałych surowców. Bambusy jednak rosną średnio tylko przez około 2–4 miesiące. W tym czasie najwyższe osobniki dorastają do 10–15 piętra i przestają rosnąć. Zakwitają, owocują i obumierają. Niektóre gatunki bambusa kwitną tylko raz na 60–100 lat, a po przekwitnięciu i wysypaniu nasion obumierają. Powoduje to, że całe bambusowe lasy usychają z dnia na dzień. Kiedyś to zjawisko było uważane za chorobę, dzisiaj wiadomo – wydanie owoców kończy życie bambusa. Bambus w naturze, szczególnie te rosnące w tropikach po ścięciu wypuszcza nowe pędy już w następnej porze deszczowej. Tradycyjne drzewa potrzebują przeciętnie aż 40–60 lat do uzyskania tzw. wartości rębnej i są ścinane właśnie w tym wieku. Najszybciej rosnące drzewa osiągają gotowość do ścięcia w wieku 10–20 lat (są to topole wykorzystywane np. w przemyśle celulozowym). Bambusowi wystarczy jedynie 3–5 lat. https://www.eduscience.pl/blogi/zadziwiaj%C4%85ca-przyroda/wpis/214 === "Bambus Phyllostachys - stanowisko, sadzenie, uprawa, cięcie" - (Artykuł) MROZOODPORNOŚĆ: Do -20°C (niektóre do -30°C) - STANOWISKO: słońce, półcień - WYSOKOŚĆ: 1 - 6 metrów - PREFERENCJE GLEBOWE: żyzna, próchnicza, przepuszczalna. https://www.mojpieknyogrod.pl/artykul/bambus-phyllostachys-stanowisko-sadzenie-uprawa-ciecie ===

Portret użytkownika Stjopan Szaliczuk

No, i wszystko przez to że

No, i wszystko przez to że ludzie nie jedzą robali. Jak będą jedli robale, i się zaszczepią zajzajerem od bila gejcucha to może powierzchnia lasów się powiększy.

Oto ciężka zgnilizna umysłowa poliniaków ma się dobrze. Uwierzyli politykom, doktorkom i naukowcom a także śmiesznym cfelbrytom z telewizora i dla tego znaleźli się w ciemnej podłej dziurze.

I dobrze tak im, cieszymy się z ichniej głupoty, a niech upadną i nie wstaną już nigdy bo zamienili rozum na bajki i kłamstwa. Sprzedali wszystko korporacjom za kawałek luksusu który i tak im zabiorą. Cfoki. Telewizor zamiast łba i głęboka wiara w "teorie naukowe" w sprzedajne autorytety zgubiła ich doszczętnie.

Szkoda tylko młodych pokoleń, ich przyszłość to śmierć i kajdany, a nie ekologiczna bajka.

Teraz wojna toczy się o tę garstkę ludzi którzy wypełniają przykazania i oddają cześć i szacunak dla Boga  i to ich Odwieczny Stwórca chce zachować w swoim miłosierdziu dla nich.  Bo na co mu jakiś motłoch. Ja sam zrobił bym podobnie. Dla tego grzesznicy mają być wytępieni jak robactwo , nie będzie dla nich miejsca, no chyba że w szeolu, a tam okrutni aniołowie kary oddadzą im za całe zło jakie wyrządzili na ziemi. Każdy kto zostanie im wydany będzie przeklinał dzień w którym się urodził, tak okrutna będzie to kara, śmierć ciała to przy tym bajka.

Dla tego szatan usilnie pragnie jak najwięcej ludzi zdemoralizować aby i oni trafili tam gdzie i on trafi na koniec wieku.

 

Skomentuj